Низка доган і вакансія для куми готова?

Житомиряни наввипередки жаліються одне одному про великі суми комунальних тарифів, про ледь не щоденне подорожчання продуктів у магазинах та на ринку. Чоловіче населення міста здебільшого нарікає на дороги, які цілу зиму прикривав сніг, а тут весна швидко оголила міські шляхи, продемонструвавши незбагненно велику кількість ям та вибоїн.

 

Низка доган і вакансія для куми готова?

Але то все так, побутові проблеми, які люди бачать і змушені долати щодня, поступово звикаючи до чергового погіршення, як до звичайної зміни дня та ночі. Проте є речі, до яких звикнути не можна, які ще й досі обурюють людей, викликаючи при цьому купу неприємних емоцій і гіркоту неправди життя. Ось якраз ситуація із проявами такої життєвої «неправди» і стала темою обговорення чергового телевізійного ефіру «Клубу експертів Житомирщини», який вже більше місяця щочетверга проводить свої засідання у актовому залі Житомирської обласної бібліотеки імені Ольжича. Темою обговорення громадських експертів 9 березня 2017 року стала ситуація зі звільненням  керівників освітянських закладів у Житомирі. Йшлося про дошкільний навчальний заклад №32, навчально-виховний комплекс №11 і загальноосвітню школу №1 у місті Житомирі.

За словами тепер вже колишнього директора дитсадка №32 Ірини Куниці, історія з її звільненням з керівної посади вміщається у декілька епізодів, кожен з яких завершувався оголошенням догани. І все це – протягом кількох місяців одного року. Хоча попередні 32 роки педагогічного стажу Ірини Юріївни Куниці були увінчані лише подяками, грамотами та нагородами. Ось такий несподіваний поворот у ставленні міського педагогічного начальства до керівника дошкільного навчального закладу пояснюється банально просто – на керівну посаду треба було призначити «потрібну» людину. Причому, неоковирність та некоректність ситуації навколо директорки дитсадка №32 видно навіть «неозброєним оком». Адже ще у жовтні 2016 року очолюваний Іриною Куницею дошкільний заклад був визнаний як бездоганно підготовлений до нового навчального року дитячий садочок. Але вже у грудні 2016 року Ірину Юріївну покликали до кабінету начальника  міського управління освіти Валентина Арендарчука і попросили (чи запропонували) написати заяву на звільнення «за згодою сторін». Годі й говорити, Ірина Юріївна аж ніяк не хотіла давати Валентину Васильовичу такої згоди і попросила певного часу, щоб, як то кажуть, подумати та зважити.

Звісно, тривожний дзвіночок вже пролунав, а тому завідувачка дитсадка прагнула звернутися до керівників освітянської галузі не лише міського, але й обласного рівня. Очевидно, із однією метою: з’ясувати справжню причину майже раптової «немилості» з боку міського управління освіти та домогтися можливості допрацювати на посаді завідувачки ДНЗ №32 до кінця навчального року.

Однак до літа 2017 року Ірину Куницю ніхто й не збирався тримати на посаді директора дитсадочка, оскільки на цю посаду вже було знайдено претендента. Новим директором було призначено Ірину Хоруженко, яка до «того» працювала вихователем у міському ДНЗ №63. У середовищі експертів, які обговорювали 9 березня 2017 року ситуацію зі звільненням та призначенням керівництва ДНЗ №32 у січні 2017 року, викликали подив декілька обставин такої кадрової «рокіровки». Те, що нова завідувачка має лише 9 років педагогічного стажу, за який змогла отримати лише 2-у кваліфікаційну категорію, викликало чимало запитань у експертів і не менше зауважень у середовищі аудиторії, яка також залучається до обговорення теми телевізійного ефіру. Адже загальновідомо, що претендент на керівну посаду директора дошкільного навчального закладу повинен мати значно вищий рівень педагогічної кваліфікації, а також – хоча б невеликий стаж роботи на посаді заступника чи методиста. Тим більше, що ДНЗ №32 у перспективі має стати одним із пілотних дошкільних закладів Житомира, де впроваджуватиметься сьогодні вкрай актуальна інклюзивна освіта. А це означає, що новому керівникові ДНЗ №32 доведеться спрямовувати на переоснащення установи не лише сотні тисяч гривень, але й відповідати за важливий напрям переорієнтації профілю роботи дитсадка. Певних видимих аргументів, які сьогодні має у своєму «активі» новопризначений керівник, поки що не видно.

Хоча один із учасників розмови експертів, – громадський активіст Олександр Коцюбко – зауважив, що перевагою новопризначеної директорки можна вважати її кумівство із губернатором Житомирщини Ігорем Гундичем. Хтозна, наскільки така інформація відповідає дійсності, однак висновок про те, що Ірину Хоруженко дивовижно швидко призначили директором ДНЗ №32 «неспроста», можна зробити навіть без допомоги експертів.

Проте виявилося, що ситуація зі заміною керівництва у дитсадочку №32, у Житомирі не є унікальною чи випадковою. Певну аналогію з вище згаданою історією нагадує й ДНЗ №11, директорка якого поки ще не звільнена, але перебуває у лікарні після такого ж «наступу» доган, які надійшли на її адресу з кабінетів управління освіти. Так само, як і в ситуації із ДНЗ №32, догани директору НВК №11 були поставлені на «потік» наприкінці 2016 року. Один з експертів телевізійного ефіру від 9 березня 2017 року, досвідчений і знаний у Житомирі юрисконсульт Володимир Гарбуз, який більш детально аналізував ситуацію навколо кадрових перипетій у ДНЗ №11, назвав подібні дії не інакше як проявами корупції. Коли керівників звільняють під навмисними, часто – певним чином спровокованими приводами, а на їх місце призначають відверто слабких і недостатньо кваліфікованих працівників.

Найцікавіше, чим можна доповнити слова та аргументи Володимира Гарбуза – нових директорів у дитячі садочки та НВК призначають не з тих працівників, які мали б бути у складі так званого «кадрового резерву» керівників дошкільних установ, а людей, які не мають формальних ознак чи підстав швидко «стрибати» у директорське крісло. Хіба що, якщо йдеться про родинні чи кумівські зв’язки з впливовими та знаковими людьми рівня так званої «обласної еліти». Тепер вже точно відомо, що таких зв’язків, або ж «своїх» людей у керівництві міста чи області, не мав директор житомирської ЗОШ №1 Микола Мельник, якого також спонукали та наполегливо закликали написати заяву «за згодою сторін».

Відтепер зрозуміло, що для того, аби утриматися на посаді керівника ДНЗ, школи, ліцею чи гімназії, у Житомирі треба мати не стільки гарний послужний список і найвищу кваліфікацію, скільки впливовий «дах» від кума, родича, брата чи свата. Висновок не новий, не складний, але однозначно сумний і навіть гнітючий, оскільки подібні явища раніше у педагогічно - шкільній галузі траплялися вкрай рідко. А зараз – чи то із мораллю у нашому постмайданівському суспільстві стало зовсім кепсько, чи може й насправді у начальства та впливового чиновництва так багато родичів та кумів? Без експертів і фахівців з’ясувати чи знайти відповідь на таке питання вочевидь не вийде.

Шановні читачі!

Нагадуємо та запрошуємо до участі у телеефірах «Клубу експертів Житомирщини», які проводяться щочетверга о 18.30 у залі Житомирської обласної бібліотеки ім. О.Ольжича. Ваші пропозиції та запитання до експертів можуть стати темою для цікавої розмови, а також – «прологом» для вирішення важливої суспільної проблеми. Тож на вас чекають!

Надія Анрійченко
Коментарі
17:05 Що подивитися на вихідних? 17:00 Весна вже на порозі: синоптики прогнозують суттєве потепління 16:40 Житомирщина — одна з двох областей України, де жителі найменше витрачають на ліки 16:38 Житомирська область: автівки продовжують грузнути в снігових заметах 16:29 У Новограді-Волинському чоловік, якого шукали правоохоронці, «знайшовся» в ТСЦ 16:15 На «Інтері» в одній передачі – кінь, змії і автомат Калашникова! 16:00 Майже 6 млн грн з міського бюджету виділили на оздоровлення дітей у 2018 році 15:48 Чому Україні терміново потрібна інклюзія? 15:22 Крига скресла: на Михайлівській комунальники почали розбирати ковзанку 15:15 У Житомирі стартував другий книжковий форум «ДієСлово» 15:10 Житомирська область: упродовж доби вогнеборці ліквідовували загоряння двох житлових будинків, літньої кухні та автомобіля 15:00 Мер Житомира візьме участь у проекті #Звіти_наживо 14:39 З бюджету міста виділили більше 1 млн грн на масово-культурні події

У 2017 році індекс здоров’я жителів Житомирщини вийшов на ріень 64 пунктів зі 100, що на 7 пунктів вище, ніж у 2016 році,...

Реконструкція стадіону «Полісся» проходить таким чином, щоб діяльність спортивного об’єкту покривала його утримання. Він...

Минулий тиждень для житомирян був щедрим на плани та нові проекти. Згадаємо, що саме анонсувала місцева влада для містян...

23 березня о 19:20 год. на UA: Суспільне мовлення в партнерстві з Громадський рух ЧЕСНО стартує всеукраїнський медіа-проект...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up