Європейський перелік та нагляд за інфекційними захворюваннями

Європейський перелік та нагляд за інфекційними захворюваннями

Вже декілька років у країні затверджений перелік інфекційних захворювань, які підлягають епідеміологічному нагляду. Однак чому замість зменшення інфекційної захворюваності в Україні ми знову чуємо про регулярні її спалахи.

Здоров’я для кожної людини – найбільша цінність, а здорова нація – це необхідна умова для існування держави. З підписанням Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання наблизити вітчизняне законодавство до європейських норм і забезпечити високі вимоги в сфері охорони здоров’я.

Ми – перші в Європі за поширенням кору

У березні 2015 року у межах заходів імплементації Угоди про асоціацію Кабінет Міністрів України затвердив Перелік інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом. Під епідеміологічним наглядом мають перебувати як рідкісні, так і тяжкі захворювання, що можуть спричинити епідемію і високий рівень смертності та захворювання, які завдяки профілактиці можуть захистити здоров’я громадян України.

Після затвердження Переліку інфекційних захворювань чисельність хворих на різні інфекційні захворювання змінилась. Кількість хворих на одні хвороби зросла, на інші, навпаки, – зменшилась. Відповідальний за епідеміологічний нагляд інфекційних захворювань – Центр громадського здоров’я.

  • На національному рівні за інфекційні захворювання відповідає Центр громадського здоров’я. Він розроблює плани та заходи, які повинні працювати і на профілактику, і на зменшення розповсюдження інфекційних захворювань. Проблема в тому, що не у всіх областях створені центри громадського здоров’я, – розповідає директор БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.

  • Однак Центр громадського здоров’я не має сам виконувати епідеміологічний нагляд. Він розробляє стратегію, а її виконання лягає на багато інших закладів. Для прикладу, регіональні центри громадського здоров’я спрямовані на профілактику: навчання, семінари, буклетики. Тобто завдання Центру громадського здоров’я – намітити стратегію, яку реалізовуватимуть дуже багато відділів. На мою думку, на національному рівні є позитивні зміни, процес гальмується більше на регіональному рівні, – зазначає  експерт.

У затвердженому переліку під епідеміологічним наглядом мають перебувати інфекційні захворювання, які можна запобігти шляхом вакцинації. До цих захворювань належать дифтерія, кір, віспа, грип, паротит, правець, краснуха, поліомієліт та кашлюк.

Другий рік поспіль наша країна очолює список європейських країн за темпами розповсюдження кору. За перші два місяці 2019 року на кір занедужало близько 24 тис. чоловік. Найбільш поширене захворювання у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

За даними управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації, на Житомирщині у 2018 році кором перехворіло 646 осіб. Для порівняння: у 2017 році в Житомирській області на кір захворіло лише 6 чоловік.

– Епідемія розпочалася через те, що у нас не було довіри до вакцини. Коли спалахнула ця проблема, багато українців були проти вакцинації. Проте наразі багато хто уже змінив відношення і вже готовий вакцинуватися. У більшості регіонів уже зменшується кількість захворювань на кір, – пояснює Юрій Лазаревич.

У багатьох містах місцева влада прийняли рішення, що якщо дитина не вакцинована, то вона не має права ходити до освітніх закладів. Таким дітям мають забезпечувати індивідуальне навчання, – зазначає директор БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич (на фото).

Після затверження Переліку інфекційних захворювань на Житомирщині кількість хворих на кашлюк почала поступово зменшуватися. Проте наразі кількість інфекційних хворих збільшилась. Якщо у 2018 році на кашлюк перехворіло 93 жителя Житомирської області, то у 2017 році кількість хворих становила 75 осіб.

Позитивна динаміка спостерігається у кількості хворих на краснуху. У 2014 році на Житомирщині краснухою перехворіло 11 чоловік, а вже у 2018 році зафіксовано лише один випадок.

Нагляд за ВІЛ-інфікованими

За затвердженим переліком під епідеміологічним наглядом мають перебувати захворювання, що передаються статевим шляхом: гонококові інфекції, хламідійні інфекції, сифіліс, синдром набутого імунодефіциту та ВІЛ-інфекція.

Із цими захворюваннями ситуація в Україні не найкраща. Ми посідаємо одне з перших місць серед європейських країн за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Станом на початок 2018 року в Україні налічувалося 244 тис. інфікованих ВІЛ громадян. Дана інфекція зазвичай передається статевим шляхом, однак залишається сконцентрованою у ВІЛ-позитивних групах населення. Упродовж 2018 року щодня в масштабах країни фіксувалося в середньому 50 нових випадків ВІЛ-інфекції.

Станом на січень поточного року в закладах охорони здоров’я під наглядом лікарів перебувало 142 тис. ВІЛ-позитивних українців. Окрім того, 46,3 тис. хворих із діагнозом СНІД. Найвищий рівень захворюваності в Одеській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. Наразі на Житомирщині – 3511 людей, хворих на ВІЛ.

  • Епідемія ВІЛ наразі призупинена. Багато що зробила держава, громадські організації, донори саме в тестуванні людей. Наразі у нас препаратів більше,– розповідає пан Юрій.

Наглядати мають і за вірусним гепатитом А, В і С та захворюваннями, що передаються через воду та їжу. Серед таких захворювань – ботулізм, лістеріоз, сальмонельоз, бактеріальна дизентерія та інші.

За останніми даними, станом на вересень 2018 року в Україні зареєстрували 80 випадків ботулізму. З 93 постраждалих українців восьмеро померло. На Житомирщині зафіксовано 5 випадків захворювання на ботулізм.

Епідеміологічним наглядом мають охоплюватися й інфекційні захворювання, що передаються повітряним шляхом. Серед них пневмококові інфекції, легіонельоз, менінгококова хвороба, тяжкий гострий респіраторний синдром та туберкульоз.

Має відбуватися нагляд за важкими захворюваннями, що завозяться. До них належать чума, малярія, холера, вірусна геморагічна лихоманка. На щастя, з усіх перевищених інфекційних захворювань в Житомирській області за 2018 рік не виявлено жодного випадку.

Отже, проблема поширення цих захворювань закладена не на національному рівні, а на регіональному. А щоб добитися зменшення  кількості інфекційних захворювань, потрібно злагоджено працювати всім відповідальним відділам. Лише тоді ми побачимо позитивні зміни.

Наталія Іжицька

 

Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО Як у Житомирі відзначили День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. ФОТО. ВІДЕО
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 Оперні зірки, доповнена реальність і сцена, що обертається: чим здивує церемонія відкриття II Європейських ігор? 17:25 Село Роставиця, що на Житомирщині, бере участь у конкурсі «Неймовірні села України». Голосуймо! 17:14 У Черняхівському районі на території церкви виявили снаряди часів минулих війн 17:00 Житомирський прикордонний загін відзначив 18-річчя від дня створення Від читача 17:41 Подарочная карта на праздники - покупать или не покупать? 16:40 На Житомирщині поліція зареєструвала 4 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства 16:20 На сесії міськради затвердили План сталої мобільності міста Житомира 16:00 Небезпечне хобі: житель Іршанська "колекціонував" зброю часів Другої світової війни 15:40 МОЗ України пропонує обладнати місця масового перебування людей дефібриляторами 15:20 Державі повернуто понад півмільйона гривень застави, внесеної за підозрюваного в організації замовного вбивства 15:00 Як Житомир відзначить День Конституції 14:38 На Житомирщині посіяно 96% зернових культур 14:21 Не забудьте набрати води: у Житомирі сьогодні з опівночі і до вечора суботи не буде водопостачання 14:00 Спека посилиться: синоптики радять потерпіти до 26 червня 13:51 "Вишневий сезон" в Житомирі!!! 12:39 Від Житомира у Верховну Раду планують балотуватися 4 кандидати 12:20 Сьогодні у Житомирі звучатимуть сирени 12:08 Кошти на підвищення зарплат педагогічним працівникам дитячих садків та позашкільних навчальних закладів Житомира є 12:04 У Новоград-Волинському районі четверту добу горить сміття на полігоні твердих побутових відходів 12:00 ЗНО-2019: визначено порогові бали «склав/не склав» з математики, фізики, української мови та літератури
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up