Європейський перелік та нагляд за інфекційними захворюваннями

Європейський перелік та нагляд за інфекційними захворюваннями

Вже декілька років у країні затверджений перелік інфекційних захворювань, які підлягають епідеміологічному нагляду. Однак чому замість зменшення інфекційної захворюваності в Україні ми знову чуємо про регулярні її спалахи.

Здоров’я для кожної людини – найбільша цінність, а здорова нація – це необхідна умова для існування держави. З підписанням Угоди про асоціацію Україна взяла на себе зобов’язання наблизити вітчизняне законодавство до європейських норм і забезпечити високі вимоги в сфері охорони здоров’я.

Ми – перші в Європі за поширенням кору

У березні 2015 року у межах заходів імплементації Угоди про асоціацію Кабінет Міністрів України затвердив Перелік інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом. Під епідеміологічним наглядом мають перебувати як рідкісні, так і тяжкі захворювання, що можуть спричинити епідемію і високий рівень смертності та захворювання, які завдяки профілактиці можуть захистити здоров’я громадян України.

Після затвердження Переліку інфекційних захворювань чисельність хворих на різні інфекційні захворювання змінилась. Кількість хворих на одні хвороби зросла, на інші, навпаки, – зменшилась. Відповідальний за епідеміологічний нагляд інфекційних захворювань – Центр громадського здоров’я.

  • На національному рівні за інфекційні захворювання відповідає Центр громадського здоров’я. Він розроблює плани та заходи, які повинні працювати і на профілактику, і на зменшення розповсюдження інфекційних захворювань. Проблема в тому, що не у всіх областях створені центри громадського здоров’я, – розповідає директор БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.

  • Однак Центр громадського здоров’я не має сам виконувати епідеміологічний нагляд. Він розробляє стратегію, а її виконання лягає на багато інших закладів. Для прикладу, регіональні центри громадського здоров’я спрямовані на профілактику: навчання, семінари, буклетики. Тобто завдання Центру громадського здоров’я – намітити стратегію, яку реалізовуватимуть дуже багато відділів. На мою думку, на національному рівні є позитивні зміни, процес гальмується більше на регіональному рівні, – зазначає  експерт.

У затвердженому переліку під епідеміологічним наглядом мають перебувати інфекційні захворювання, які можна запобігти шляхом вакцинації. До цих захворювань належать дифтерія, кір, віспа, грип, паротит, правець, краснуха, поліомієліт та кашлюк.

Другий рік поспіль наша країна очолює список європейських країн за темпами розповсюдження кору. За перші два місяці 2019 року на кір занедужало близько 24 тис. чоловік. Найбільш поширене захворювання у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях.

За даними управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації, на Житомирщині у 2018 році кором перехворіло 646 осіб. Для порівняння: у 2017 році в Житомирській області на кір захворіло лише 6 чоловік.

– Епідемія розпочалася через те, що у нас не було довіри до вакцини. Коли спалахнула ця проблема, багато українців були проти вакцинації. Проте наразі багато хто уже змінив відношення і вже готовий вакцинуватися. У більшості регіонів уже зменшується кількість захворювань на кір, – пояснює Юрій Лазаревич.

У багатьох містах місцева влада прийняли рішення, що якщо дитина не вакцинована, то вона не має права ходити до освітніх закладів. Таким дітям мають забезпечувати індивідуальне навчання, – зазначає директор БО «Мережа 100 відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич (на фото).

Після затверження Переліку інфекційних захворювань на Житомирщині кількість хворих на кашлюк почала поступово зменшуватися. Проте наразі кількість інфекційних хворих збільшилась. Якщо у 2018 році на кашлюк перехворіло 93 жителя Житомирської області, то у 2017 році кількість хворих становила 75 осіб.

Позитивна динаміка спостерігається у кількості хворих на краснуху. У 2014 році на Житомирщині краснухою перехворіло 11 чоловік, а вже у 2018 році зафіксовано лише один випадок.

Нагляд за ВІЛ-інфікованими

За затвердженим переліком під епідеміологічним наглядом мають перебувати захворювання, що передаються статевим шляхом: гонококові інфекції, хламідійні інфекції, сифіліс, синдром набутого імунодефіциту та ВІЛ-інфекція.

Із цими захворюваннями ситуація в Україні не найкраща. Ми посідаємо одне з перших місць серед європейських країн за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Станом на початок 2018 року в Україні налічувалося 244 тис. інфікованих ВІЛ громадян. Дана інфекція зазвичай передається статевим шляхом, однак залишається сконцентрованою у ВІЛ-позитивних групах населення. Упродовж 2018 року щодня в масштабах країни фіксувалося в середньому 50 нових випадків ВІЛ-інфекції.

Станом на січень поточного року в закладах охорони здоров’я під наглядом лікарів перебувало 142 тис. ВІЛ-позитивних українців. Окрім того, 46,3 тис. хворих із діагнозом СНІД. Найвищий рівень захворюваності в Одеській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. Наразі на Житомирщині – 3511 людей, хворих на ВІЛ.

  • Епідемія ВІЛ наразі призупинена. Багато що зробила держава, громадські організації, донори саме в тестуванні людей. Наразі у нас препаратів більше,– розповідає пан Юрій.

Наглядати мають і за вірусним гепатитом А, В і С та захворюваннями, що передаються через воду та їжу. Серед таких захворювань – ботулізм, лістеріоз, сальмонельоз, бактеріальна дизентерія та інші.

За останніми даними, станом на вересень 2018 року в Україні зареєстрували 80 випадків ботулізму. З 93 постраждалих українців восьмеро померло. На Житомирщині зафіксовано 5 випадків захворювання на ботулізм.

Епідеміологічним наглядом мають охоплюватися й інфекційні захворювання, що передаються повітряним шляхом. Серед них пневмококові інфекції, легіонельоз, менінгококова хвороба, тяжкий гострий респіраторний синдром та туберкульоз.

Має відбуватися нагляд за важкими захворюваннями, що завозяться. До них належать чума, малярія, холера, вірусна геморагічна лихоманка. На щастя, з усіх перевищених інфекційних захворювань в Житомирській області за 2018 рік не виявлено жодного випадку.

Отже, проблема поширення цих захворювань закладена не на національному рівні, а на регіональному. А щоб добитися зменшення  кількості інфекційних захворювань, потрібно злагоджено працювати всім відповідальним відділам. Лише тоді ми побачимо позитивні зміни.

Наталія Іжицька

 

0
0
0
0
Сьогодні у Житомирі Сьогодні у Житомирі
Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа Від криміналу до культури: млявий прогрес житомирських медіа
«Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій «Дерибан» на будівництві житомирських амбулаторій Газове підприємство обходить заборони АМКУ Газове підприємство обходить заборони АМКУ На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно На Житомирщини з’являться відкриті дані про комунальне майно У Житомирі ГЕС знищує екосистему на річці Тетерів. ВІДЕО У Житомирі ГЕС знищує екосистему на річці Тетерів. ВІДЕО
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:30 Норвезькі благодійники передали автомобіль для Центру екстреної допомоги у Житомирі 17:00 Депутати міськради змінили порядок розгляду електронних петицій 16:40 Педпрацівникам ДНЗ Житомира встановлено надбавку 15 % 16:20 "Bus of geroes" знову відвідає Францію Від читача 18:45 Як за 2 місяці заробити більше ніж за рік в Україні! Правда про заробітки, яку не розкаже ніхто! 16:00 Музичній школі № 4 м. Житомира присвоїли ім'я Лесі Українки 15:40 Ціна на ліки з початку року зросла менше, ніж вартість одягу або послуг ЖКГ 15:19 На шляху Житомир - Чернівці вже влаштовано майже 3,5 тис. тонн асфальтобетону 15:05 Нардеп від Житомирщини Сергій Пашинський вже "засіває гречкою" свій виборчий округ 15:02 Прокуратура Житомирщини спільно з податківцями  викрила незаконну діяльність з розповсюдження фальсифікованого алкоголю 14:39 Депутати обласної ради 23 травня зберуться на чергову сесію 14:19 У Баранівці чаркування закінчилося ножовим пораненням 14:01 Чи потребує аліментів повнолітня дитина, що навчається 12:40 Президент України призначив трьох суддів на Житомирщині 12:20 На сесії міської ради затвердили Статут міської територіальної громади 12:13 В Житомирі закінчуються роботи з благоустрою для експозиції підземелля навпроти автодорожнього коледжу 12:01 Увага! До закінчення кампанії декларування залишилось 5 робочих днів 11:37 На Житомирщині на ЗНО-2019 зареєструвалося майже 12 тис. абітурієнтів 11:25 Житомирян запрошують на кастинг для зйомок у серіалі «Слов’яни» 11:19 Рок-фестиваль WoodStock, Японська весна та Бальзак-220 – найочікуваніші культурні події на Житомирщині
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up