Поховальна істерика: уся правда про нові правила поховання українців

Поховальна істерика: уся правда про нові правила поховання українців

Протягом останнього тижня у ЗМІ обговорюють новину про те, що з 16 березня вступили в силу поправки до Кримінального процесуального кодексу України і похоронити людину рідним нібито буде можливим тільки після судового рішення.

В Україні настане "похоронний армагеддон". Саме такими страшними словосполученнями деякі ЗМІ охарактеризували правку радикала Андрія Лозового в Кримінальний процесуальний кодекс України. Повідомлялося, що з 16 березня українці більше не зможуть поховати своїх родичів без рішення суду про призначення судмедекспертизи, а суди можуть затягувати з такими рішеннями до трьох і більше днів. Відповідно, що весь цей час робити з тілами померлих – невідомо, адже навіть морги без проведення експертиз нібито не зможуть прийняти до себе тіло. Що буде насправді – з`ясовували журналісти “20 хвилин”.

Як виявилось, інформація що сколихнула українців, не відповідає дійсності — процедура поховання небіжчиків, що померли природною смертю, не змінилась. ЗМІ вирвали цитату з контексту, не помітивши в тексті слова, що стосується це лише тих небіжчиків, “у яких виявлено ознаки насильницької смерті”.

Житомирський юрист Роман Гуртовенко пояснює, що так зване “нововведення” діятиме виключно в межах кримінального провадження.

Відео дня

“За кримінально-процесуальним кодексом України, будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, з 16 березня призначатиме слідчий суддя. Ця експертиза буде проводитися виключно в межах кримінального провадження. Обов’язковим є проведення експертизи у випадках насильницької смерті, проводитиметься вона під час досудового розслідування лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення”, - коментує юрист Роман Гуртовенко.

Як пояснили у суді, з 16 березня 2018 року будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, призначає слідчий суддя за клопотанням слідчого, який розслідує справу, і лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення. У випадках насильницької смерті така експертиза є обов’язковою.

Варто зазначити, що суди будуть призначати експертизу тільки щодо тих померлих, на яких відкрито кримінальне провадження, тобто причина смерті людини – насильницька або носить ознаки такої. Якщо людина, наприклад, довго хворіла і померла або «розпрощалася» з життям у зв`язку з похилим віком, ніякої експертизи суди їй призначати не будуть. Відповідно ніякого колапсу, а тим більше "похоронного армагеддону" в країні не намічається.

«Є інструкція, затверджена Міністерством охорони здоров`я, Генеральною прокуратурою України та Нацполіцією України у вересні минулого року, що стосується порядку оформлення документів для видачі свідоцтва про смерть. Згідно з цією інструкцією, до судово-медичної експертизи потрапляє тільки певна категорія осіб. Це особи, які не перебували на лікуванні, тобто немає інформації щодо того, що вони хворіли і смерть пов`язана з хворобою. (Відносно тих осіб, які перебували на лікуванні в медичних закладах, документи щодо встановлення причини смерті до судово-медичної експертизи направлятись не будуть). Тільки ті, у кого смерть пов`язана з травмами, будь-якими травмами, або хто помер, ну, скажімо, молода людина, яка не перебувала на обліку за станом здоров`я, і причина смерті невідома», - роз’яснює голова Богунського районного суду Наталія Гулак.

Довідково: згідно з діючими нормами КПК, у разі смерті людини судмедекспертизу має право призначити "сторона кримінального провадження", тобто слідчий, прокурор або слідчий суддя та суд. З 16 березня у слідчих і прокурорів цю функцію забрали, і експертизу зможуть призначати тільки слідчий суддя або суд після відповідного клопотання сторони кримінального провадження.

«Обов`язковою умовою для призначення експертизи є внесення інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тільки тоді слідчі мають право звернутись до суду з клопотанням про призначення експертизи.

Аліна Бойко

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
16:51 У Попільні під колесами потяга загинула 33-річна жінка 16:21 У Житомирі вшанували пам’ять жертв Чорнобиля до 38-х роковин Чорнобильської катастрофи photo_camera 16:00 СБУ і Нацполіція затримали «чорних зброярів», які намагались продати криміналітету трофейні гранатомети та вибухівку photo_camera 15:39 Вихідні принесуть в Україну суху і теплу погоду Від читача 14:27 «Від традицій до сучасності». У Житомирі проведуть великодній майстерклас із розпису писанок 15:20 Житель Андрушівської ТГ «заробляв», користуючись підробленим посвідченням водія 15:00 25 квітня рятувальники відкачали близько 400 кубів води з домогосподарств області photo_camera 14:41 У Бердичеві підприємиця організувала підпільний бізнес з продажу цигарок: комерсантці повідомили про підозру photo_camera 14:39 Видатки бюджету області за 3 місяці склали 3,8 мільярда гривень 14:00 На Житомирщині затримали керівника благодійного фонду, який торгував автомобілями, ввезеними для ЗСУ photo_camera 13:00 Житомир в Instagram: погодний калейдоскоп 12:39 Житомир та Гауда мають намір стати партнерами photo_camera 12:19 Застрелив дружину з ревнощів – жителя Бердичівського району ув’язнили на 7 років і 6 місяців 12:02 Радомишльська громада розповіла колегам як налагоджувати міжнародну співпрацю 11:43 У Житомирському районі знайшли схрон з боєприпасами, в Чуднівському – рушницю та самопал photo_camera 11:20 Розмір шкоди, нанесеної довкіллю КП «Автотранспортне підприємство 0628», яке обслуговує міське сміттєзвалище, становить майже 840 тис. грн 11:00 В Оліївській громаді - ДТП з трьома травмованими, серед яких 12-річна дитина 10:41 Поліція розшукує 77-річного жителя Овруччини 10:20 На клумбах Житомира цьогоріч планують висадити понад 80 тисяч квітів photo_camera 10:00 До 4-х років позбавлення волі з іспитовим строком засудили матір, яка покусала власну дитину
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up