Обережно, нітрати у воді!

Обережно, нітрати у воді!

Вода – одна з найпоширеніших речовин на Землі, її не можна нічим замінити. У природі вода рідко буває абсолютно чистою, навіть у джерелах. Основним забруднювачем води за санітарно-хімічними показниками є нітрати.

Нітрати – це солі азотної кислоти. У колодязьну воду нітрати потраплють із побутовими стоками (із вигрібних ям, надвірних туалетів, присадибних ділянок, сільгоспугідь). Перевищення їх нормативного вмісту у воді викликає важкі захворювання, в тому числі водно-нітратну метгемоглобінемію, яка може стати причиною смерті. Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

Групи підвищеного ризику складають вагітні, діти до 3-х років, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Найбільший вміст нітратів у питній воді виявляться в сільській місцевості. Дізнатись про якість води, яку ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо), можна шляхом проведення лабораторних досліджень. Якість води у колодязі визначається згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10).

У 2017 р. Житомирським міськрайонним відділом державної установи «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» під час проведення моніторингу за якістю питної води досліджено 395 проб води на вміст нітратів (яку використовують для питних потреб вагітні та сім'ї з дітьми до 3-х років Житомирського району); з них не відповідає вимогам 210 проб, що складає 53,2%. Дослідження проводилось у населених пунктах. Найбільші перевищення вмісту нітратів у селах Іванківці, Кодня, Довжик, Іванівка, Станишівка.

Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами, рекомендовано:

  1. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники (50 мг/дм³). Використовувати воду гарантованої якості.

  2. У разі наявності на вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації.

  3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

  4. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

З питань проведення лабораторних досліджень якості питної води звертайтесь до Житомирського міськрайоного віділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», що розташований за адресою: вул. В. Бердичівська, 64, каб. 603-604 (тел. 0412-43-90-12).

 Лікар із загальної гігієни ВОСГД Житомирського міськрайонного віділу ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» Довбищук І.П.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:30 Близько 12 млн грн компенсували родинам та ОСББ Житомирщини за «теплі» кредити 17:00 У Житомирі рецидивіст-крадій опинився на волі під заставу 2 тисячі гривень 16:57 У Кмитівському музеї - нова виставка “Неслухняні тіла” 16:40 Голові садівничого товариства за хабар 1600 доларів США «світить» від 3 до 7 років Від читача 16:58 Росія продовжує саботувати зустріч у «Нормандському форматі» 16:21 Поблизу кладовища у Житомирі знайшли старий артснаряд 16:21 Ініціаторка законопроєкту про введення касових апаратів задекларувала майже півмільйона гривень від організації-розробника цих апаратів 16:00 Делегація освітян відвідала Романівщину для обміну досвідом 15:40 Розмітка по-житомирськи: без нанесення, без погодження, без змін 15:29 Казино в законі 15:22 Американський футбол у Житомирі: команда «Bisons» проведе відкрите тренування 15:00 У жителя Сінгурів, який повернувся з зони ООС, знайшли гранату і боєприпаси 14:41 Чи то смог у Житомирі, чи то ні? 14:39 На Житомирщині цього року зафіксували смерті від менінгококової інфекції і кору: спеціалісти нагадують про вакцинацію 14:19 Якою буде зима 2019 – 2020 в Україні: синоптики дали прогноз 14:00 Говорити та писати навчатимуть у школах за новою редакцією українського правопису 12:43 У Баранівському районі повісився студент: прокуратура підозрює доведення до самогубства 12:22 Примхи погоди: з 28-го жовтня відчутно похолодає, а 30-31 жовтня можливий мокрий сніг 12:00 Поліція просить допомоги у встановленні осіб 11:40 Кінофестиваль «Docudays UA» вже у Житомирі
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up