Як квоти змінять українське телебачення

Як квоти змінять українське телебачення

Чи замислюєтеся ви, якою мовою дивляться мультики ваші діти і якою мовою розмовляє ведуча новин на улюбленому телеканалі? А насправді це – важливий аспект нашого повсякденного життя.

 

13 жовтня в Україні набув чинності закон, що запроваджує мовні квоти на телебаченні. Відтепер з екранів телевізорів 75% ефірного часу повинна звучати державна мова. Що це означає для телекомпаній і простих глядачів, розібралися експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Український дубляж і якісний контент

За законом, україномовні передачі, фільми і новини повинні складати не менше ніж 75% від відповідного контенту телеканалу між 7:00 і 18:00, а також між 18:00 і 22:00. При цьому норма для телерадіокомпаній місцевого мовлення сягає 60% ефіру. А телекомпанії, які мовлять кримськотатарською (мовою корінних народів), повинні наповнювати тижневий ефір сумарно українською та кримськотатарською мовами в обсязі 75%. Частка державної при цьому повинна бути не меншою ніж 30%.

Передача вважається виконаною українською мовою, якщо всі виступи дикторів передано українською. Водночас закон не поширюється на репліки гостей, репортажі з місця подій, музичні твори тощо. Також канали можуть транслювати фільми та передачі недержавною мовою, якщо вони були створені до 1 серпня 1991 року. Але у такому разі вони повинні супроводжуватися українськими субтитрами.

Відео дня

Квотування ефіру не стосується іноземних телеканалів і телекомпаній, які показують науково-просвітницькі передачі офіційними мовами ЄС чи транслюють програми з вивчення іноземних мов.

У разі невиконання цих вимог телекомпанії будуть змушені сплатити штраф – 5% від загальної суми ліцензійного збору. Втім, депутати дали телевізійникам час пристосуватися до нових критеріїв мовлення. Впродовж першого року з початку дії закону Національна рада з питань телебачення і радіомовлення зараховуватиме у цю квоту будь-який власний продукт телекомпанії. У цьому, на думку деяких експертів, криється певна небезпека, оскільки частина телемовників скористається цим, щоб і далі наповнювати ефір російськомовним фільмами. Наприклад, так може вчинити «Інтер», який уже заповнює програму телепередач радянськими стрічками і фільмами, створеними в кооперації з Росією. Більш оптимістичні оглядачі вважають, що квотування, навпаки, стимулюватиме розвиток українського дубляжу та сприятиме появі якісного українського контенту.

«Україномовні квоти – одна зі складових політики «патріотизації» влади, яку нині намагається проводити Президент Порошенко. Санкції проти російських інтернет-ресурсів «ВКонтактє», «Однокласники» та «Яндекс» – у руслі цієї політики», – вважає політолог Олександр Кочетков.

Російські серіали – зброя окупанта

За даними загальнонаціонального опитування, проведеного влітку фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та Центром Разумкова, попри чималий резонанс у ЗМІ та соцмережах, запровадження мовних квот на телебаченні підтримують 48% українців. Як і нещодавно прийнятий закон «Про освіту», що зміцнює позиції української мови в школах, квоти на ТБ – один з елементів протидії гібридній війні, яку Росія вже три роки веде проти нашої держави на усіх фронтах, зокрема й інформаційному. До ухвалення цього документу народні обранці йшли аж 3 роки.

Після початку російської агресії у 2014 році влада спочатку заборонила ретрансляцію російських телеканалів. За останні три роки Національна рада з питань телебачення і радіомовлення обмежила трансляцію 77 російських каналів у кабельних мережах (а всього в українському кабельному телебаченні є 82 російських канали). За порушення цієї заборони 23 провайдери отримали попередження, а п’ятьох провайдерів Нацрада оштрафувала.

У 2015 році Президент Петро Порошенко підписав закон про заборону російських фільмів та серіалів, вироблених із 2014 року, а також стрічок, які популяризують органи влади держави-агресора. Минулого року Нацрада скасувала прокатну ліцензію 186 фільмів і серіалів через те, що вони «містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора, створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів держбезпеки, виправдовують окупацію України». Найбільшими порушниками стали два загальнонаціональні канали: ТРК «Україна» та «Інтер». Вони ж мають найменше контенту державною мовою.

До ухвалення закону про квоти Національна рада з питань телебачення і радіомовлення провела моніторинг ефірів, щоб виявити рівень використання державної мови телеканалами. У програмах та фільмах ТРК «Україна» та «Інтеру» лише 26% ефірного часу звучала українська.

«Цим рішенням українська мова з-поміж інших мов стала захищеною в Україні. Ніхто не проти, щоб з екранів телебачення лунали інші мови. Але неприпустимо, щоб частка української мови на будь-якому українському каналі становила 15, 20, 25%», – підкреслив Президент Петро Порошенко, підписуючи закон.

Експерти наголошують: з одного боку, квотування ТБ має захистити нас від інформаційної війни з боку Росії, а з іншого – покликане зміцнити позиції державної мови у суспільстві й стимулювати розвиток українських продуктів.

Центр громадського моніторингу та контролю.

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
16:51 У Попільні під колесами потяга загинула 33-річна жінка 16:21 У Житомирі вшанували пам’ять жертв Чорнобиля до 38-х роковин Чорнобильської катастрофи photo_camera 16:00 СБУ і Нацполіція затримали «чорних зброярів», які намагались продати криміналітету трофейні гранатомети та вибухівку photo_camera 15:39 Вихідні принесуть в Україну суху і теплу погоду Від читача 14:27 «Від традицій до сучасності». У Житомирі проведуть великодній майстерклас із розпису писанок 15:20 Житель Андрушівської ТГ «заробляв», користуючись підробленим посвідченням водія 15:00 25 квітня рятувальники відкачали близько 400 кубів води з домогосподарств області photo_camera 14:41 У Бердичеві підприємиця організувала підпільний бізнес з продажу цигарок: комерсантці повідомили про підозру photo_camera 14:39 Видатки бюджету області за 3 місяці склали 3,8 мільярда гривень 14:00 На Житомирщині затримали керівника благодійного фонду, який торгував автомобілями, ввезеними для ЗСУ photo_camera 13:00 Житомир в Instagram: погодний калейдоскоп 12:39 Житомир та Гауда мають намір стати партнерами photo_camera 12:19 Застрелив дружину з ревнощів – жителя Бердичівського району ув’язнили на 7 років і 6 місяців 12:02 Радомишльська громада розповіла колегам як налагоджувати міжнародну співпрацю 11:43 У Житомирському районі знайшли схрон з боєприпасами, в Чуднівському – рушницю та самопал photo_camera 11:20 Розмір шкоди, нанесеної довкіллю КП «Автотранспортне підприємство 0628», яке обслуговує міське сміттєзвалище, становить майже 840 тис. грн 11:00 В Оліївській громаді - ДТП з трьома травмованими, серед яких 12-річна дитина 10:41 Поліція розшукує 77-річного жителя Овруччини 10:20 На клумбах Житомира цьогоріч планують висадити понад 80 тисяч квітів photo_camera 10:00 До 4-х років позбавлення волі з іспитовим строком засудили матір, яка покусала власну дитину
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up