Житомир має безліч цікавих місць, проте сьогодні ми поговоримо про споруду, що знаходиться в самому серці міста, – Водонапірну вежу.
Про історію вежі, цікаві факти та особливості, розповіла екскурсовод-аматор Аліна Кундіч.
Коли вперше заговорили про будівництво вежі?
«Істрія нашої Водонапірної вежі починається в 1894 році, коли на засіданні Житомирської міської устави, це як наша сесія міської ради зараз, де приймали всі важливі рішення по місту, було розглянуто проєкт про те, що місто потребує будівництва водопроводу, насосної станції і зокрема Водонапірної вежі».
Чому побудували саме на вулиці Пушкіна?
«Її було заплановано збудувати саме на вулиці Пушкіна. Чому? Це елементарна фізика – це була найвища точка, звідки могла б розтікатися вода по всьому місту. На той час в Житомирі вважалися нормою одно-двоповерхові будинки, і подекуди були три-чотириповерхові, і на той час вежа була справжнім хмарочосом заввишки 31 метр».
Коли почалося будівництво?
«Проєкт підтримали, але коштів на будівництво не знайшли. Більше року шукали фінансування. Будівництво вежі тривало понад 2,5 роки, воно закінчилося в 1898 році».
Цікаві факти
«Спочатку вона виконувала функцію пожежної каланчі. Тобто, крім основної функції, вона виконувала функцію пожежної станції, і коли в місті була пожежа, то за допомогою прожектора та сирени місцевим жителям повідомляли, що в цей час краще не використовувати воду. На верхівці вежі цілодобово працював дозорний. Після цього, у воєнні роки, її використовували як оглядово-розвідницький майданчик».
Як складалася доля вежі далі?
«Можна сказати, що Водонапірна вежа своє функціональне призначення виконувала до 1963 року. Аж поки на Корбутівці не побудували насосну станцію, і в цей час вежа починає “гаснути”. Про вежу знову почали говорити тільки через 10 років.
Приблизно в 1986-1992, 6-8 років в середині споруди функціонувало кафе ”Ювілейне”. Відвідувачі, котрим вдалося відвідати даний заклад, розповідали, що це було місце заможного класу, куди були черги, а ціни були чималими. Вежа в той час була дуже доглянутою. На кожному поверсі розташовувалися столики, стільці, був гардероб, велике дзеркало. Всі хотіли відвідати верхівку вежі, бо саме там відкривався унікальний вид на все місто, тоді ще не було такої кількості багатоповерхівок».
Цікаві факти
«Наша вежа є родичкою Пізанської вежі. Коли вежу мали вводити в експлуатацію, то спеціальна комісія виявила ряд недоліків. Наша вежа хилиться на 7 сантиметрів в сторону Мальованки. З часом було виявлено, що вежа далі не хилиться. Це не вплинуло на функціональне призначення вежі».
Яка вартість Водонапірної вежі?
«Вона обійшлася місту приблизно в 25 000 рублів. Підрядниками була Варшавська будівельна фірма».
Цікаві факти
«Також знизу вежі, під час роботи кафе “Ювілейне” була так звана ”таємна кімната” доступ до якої був лише у керівництва міста, правоохоронних органів та окремих осіб. Прості заможні люди не могли потрапити туди ні за які кошти. Тут розміщений камін, столи, декорації. Це була закрита для всіх кімната».
Екскурсії до вежі проводять щочетверга о 17:00 та о 17:30. Попередній запис обов’язковий у Аліни Кундіч.
Лера Наумова
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 10 від 23 квітня 2025
Читати номер