Графіті – вуличне мистецтво чи вандалізм?

Графіті – вуличне мистецтво чи вандалізм?

Фасади будинків по Житомиру розмальовані написами, тегами та малюнками, котрі не прикрашають, а навпаки, псують вигляд міста. Проте є і красиві зображення на стінах, для прикладу, мурали. 

Тонка грань між мистецтвом та вандалізмом, що говорять про це у міській раді та хто має контролювати появу графіті – про це все говоримо далі.

Що таке графіті?

Графіті – повноцінна субкультура, котра має своїх прихильників та послідовувачів. Проте, якщо одні стріт-художники прикрашають міста своїми малюнками, то інші навпаки, спотворюють. Про графіті знали навіть наші предки, тоді вони використовували написи та малюнки на стінах, які і до сьогодні цікавлять археологів та істориків (в той час, такої назви, звісно, не було). Пізніше Нью-Йорк став центром графіті-культури, що поширилося також на Західну Європу. Зараз стріт-арт процвітає в Берліні – найвідоміше в світі графіті на Берлінській стіні; Маямі, Лондоні, Варшаві, Лісабоні та Києві. 

Чому графіті-культура досі актуальна?

Приналежність до певної соціальної групи – частина психології. Кожна людина обирає своє оточення та інтереси, і на основі цього формується її спосіб життя. Серед тих, хто цікавиться графіті – більше чоловіків. Це найчастіше ті, хто обожнює екстрим та прагне йти проти системи. Малюючи графіті вони висловлюють свій протест, залишають згадку про себе. Часто це групи людей, які живуть вулицею, а графіті – спосіб розповсюдити свою культуру та заявити про себе.

Відео дня

Теги та реклама

Проте для багатьох, графіті – це можливість залишити рекламу. Так, сьогодні можна побачити будинки, де немає вільного місця – все замальовано тегами на різні сторінки та сайти. Найчастіше такі теги залишають люди, які продають заборонені речовини. У Житомирі чимало подібних написів, небайдужі активно замальовують такі посилання. Проте інколи такі теги – це просто згадка про себе. Щось на кшталт: «Тут був Вася» або «Саша любить Машу». Абсолютно неважлива інформація, але вона шериться по місту, і шкодить вигляду фасадів. 

Житомир і графіті

У Житомирі щодо графіті ситуація неоднозначна. «Каляки-маляки», які роблять вигляд будинків неохайним, навряд чи можна назвати мистецтвом. Чимало новин з’являлося в ЗМІ, про те, що вандали щось розмалювали. Найгучнішими ситуаціями можна вважати, коли вандали розмалювали плакати на підтримку військових, оновлену альтанку в парку Гагаріна та підземний перехід на Богунії. 

Покарання за вандалізм

Влада Житомира усіляко бореться аби призупинити поширення вандалізму в місті. Як наголосив начальник управління житлового господарства Андрій Гуменюк, написи фарбами псують естетичний вигляд міста, а не прикрашають його, тому треба працювати над тим, аби це зупинити:

«На сьогоднішній день є проблема, стосовно того, що молоді люди розфарбовують фасади, але це не графіті, це “калякі-малякі”. Ми докладаємо значних зусиль для того, щоб наше місто виглядало гарно і охайно, але, на жаль, деякі молоді люди вважають геройством те, що вони розфарбовують фарбою стіни, паркани, будівлі, деякі архітектурні споруди. Хочу наголосити, що це ніякого відношення до графіті не має, і псує естетичний вигляд нашого міста. Цим повинна займатися поліція. 

Те, що прикрашає – це великий плюс, і покращує наше місто, але те, що роблять у Житомирі, в 99% випадків, якісь написи по типу: ”Тут був Саша” – це не графіті, і з цим треба боротися».

Що стосується відповідальності за псевдо мистецтво – згідно з чинним законодавством, дане порушення карається штрафом від 800 – 1700 грн.

Мурали, які варто побачили у Житомирі

Житомир – місто талановитих та креативних людей, що відзначилося і на архітектурі. Зокрема, фасади будинків прикрашають яскраві, красиві мурали. По Житомиру є чимало муралів з алфавітом, створеними художником Дмитром Крабом. Також на вулиці Михайлівській та біля кінотеатру ім. Івана Франка – мурали від художниці Анастасії Сладковської. 

Мурали є в парку Гагаріна, на стіні обласної бібліотеки Ольжича, на будинку неподалік школи №17 та у Гідропарку. Це унікальні місця для красивих фотографій, і чудові локації, які варто подивитися, якщо ви в Житомирі вперше.

Як житомиряни ставляться до графіті?

«Звісно, негарно, коли все замальоване, не зрозуміло що пишуть, а навіщо? Аби зіпсувати», - коментує Наталія, 34 роки.

«Важливо контролювати, хто розмальовує будівлі. Якби хтось контролював це – був би толк, а так, і надалі буде вандалізм процвітати», - зазначає Федір, 26 років.

«У нас тільки псувати люблять… Звісно, треба з цим щось робити, бо вже нагліють, як можуть», - обурюється Світлана, 45 років.

«Треба по камерах дивитися, хто це “мистецтво” робить, але ж нікому це не треба. Якби оштрафовали, то такого було б менше», - зазначає Віра, 20 років.

«Руки відірвати тим хто оце неподобство робить! Всі будинки розмальовані!», - коментує Віталій, 51 рік.

Висновок

Отож, давайте не псувати вигляд міста, а навпаки – покращувати. Створювати красиві, унікальні малюнки, за допомогою яких Житомир буде привабливим для туристів, сучасним та охайним містом.

Лера Наумова

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:29 Оля Хомутовська виборола срібло на чемпіонаті України зі стрільби з лука 17:00 Пʼятниця буде в Україні з дощами і грозами - синоптик 16:40 У Житомирі відбулася творча зустріч з сучасним українським письменником Василем Шклярем 16:20 У Звягелі «Jeep Grand Cherokee» збив жінку на електровелосипеді Від читача 16:54 Соціальний проєкт BRAMA: як протидіяти фейкам та пропаганді 16:00 За торгівлю боєприпасами затримали 43-річного коростенця photo_camera 15:40 У Житомир "на щиті" повернувся Захисник Олексій Лаврін 15:21 Де на Житомирщині росте сон-трава? 15:00 Відтепер ботсад у Житомирі носитиме нову назву: Ботанічний сад Поліського національного університету імені Героїв-десантників 14:40 Минулої доби на Житомирщині після поривів вітру та «жовтого дощу» дорожники працювали над безпечним проїздом photo_camera 14:20 Спільний проєкт Житомира, уряду Німеччини та UNDP в Україні 14:00 На Овруччині господар після застілля ножем вбив гостя 12:42 Поблизу села Вишпіль виявлено несанкціоноване сміттєзвалище 12:20 Закон про мобілізацію з новими правками вступить в дію вже з 18 травня. ІНФОГРАФІКА 12:00 В Україні збільшується кількість телемедичних консультацій 12:00 Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 11:42 В області продовжують знаходити снаряди часів Другої світової війни 11:20 Рятувальники тричі надавали допомогу мешканцям підтоплених домогосподарств приватного сектору photo_camera 11:00 25-26 квітня пил з Сахари ще залишатиметься в атмосфері над Україною 10:40 У передсвяткові і святкові дні у Житомирі збільшать кількість рейсів на Корбутівське кладовище
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up