Час для оперативників віртуального простору – найважливіший фактор у розкритті злочинів, - керівник кіберполіції Житомирщини

Час для оперативників віртуального простору – найважливіший фактор у розкритті злочинів, - керівник кіберполіції Житомирщини

Напередодні 10-ї річниці з Дня створення українських кіберполіцейських керівник регіонального підрозділу Микола Вальковець розповів про особливості служби, чим займаються житомирські кіберполіцейські, куди і з якими проблемами до них можна звертатись.

Також він порадив житомирянам, як не заплутатись і не вскочити у халепу у всесвітній павутині Інтернету.

Хто такі кібери Нацполу?

Отже, Микола Федорович Вальковець упродовж трьох останніх років очолює відділ кіберполіції у Житомирській області. Цей територіальний підрозділ входить у склад Поліського управління КП, який, у свою чергу, опікується ще двома областями – Волинською та Рівненською. Слід зазначити, що поліцейські кібери після переформатування і утвердження структури Нацполу мають вертикальне підпорядкування Національній поліції України і не входять до складу Головних управлінь НП у регіонах.

– Своїми функціями ми охоплюємо чотири основних напрямки у просторі високих інформаційних технологій, - каже Микола Вальковець. – По-перше, це кібербезпека або заходи із збереження цілісності та конфіденційності у віртуальному просторі й протидія стороннім втручанням в інформаційні системи. По-друге, це боротьба зі злочинами, пов’язаними із протиправним контентом. Сюди відносимо охорону авторських і суміжних прав, товарних знаків тощо і заходи щодо недопущення розповсюдження продукту забороненого змісту. Далі – безпека електронної комерції, тобто віртуальних торгівельних відносин, що вже стали нормою для сучасних українців. І нарешті – запобігання злочинам у сфері платіжних систем. Мова йде про протиправні діяння, пов’язані з здійсненням переказу грошових коштів за допомогою електронних засобів.

На Житомирщині вказану ділянку роботи забезпечують до десятка оперативників віртуального простору. Усі вони обов’язково мають юридичну і технічну (адміністрування комп’ютерних мереж) освіту, переважна більшість – досвід оперативної роботи в інших підрозділах органів внутрішніх справ.

На які віртуальні правопорушення «хворіє» Житомирщина?

З практики роботи Миколи Вальковця, для нашого регіону характерні віртуальні шахрайства і крадіжки. Причому перші на сьогоднішній день пішли на спад, натомість другі – набирають обертів.

– Я думаю, це пов’язано з широкою інформаційною кампанією, профілактичною роботою серед населення Житомирщини. Так чи інакше, але люди менше стали довіряти незнайомим «невидимкам» у мережі інтернет, купуючи у них чи продаючи їм товари на віртуальних торгівельних майданчиках. Значно порідшали випадки шахрайств із так званими горе-виграшами. Тож, є надія, що наші люди таки усвідомили правило: неможливо виграти, якщо не грав взагалі.

Однак технології і розробки зловмисників розвиваються паралельно «прозрінню» потенційних жертв з числа користувачів електронними засобами. Відтак виникають нові схеми, і на зміну добровільної передачі коштів (як при шахрайствах) приходить таємне заволодіння ними (крадіжка).

– Скажімо, людина поповнює рахунок мобільника через відповідні інтернет-майданчики. Необізнаному користувачу справді складно серед кількох подібних сайтів, які пропонують таку послугу, знайти надійний, звідки введені конфіденційні дані карткового рахунку, а потім і всі грошові збереження не стануть надбанням зловмисників. Необережний «клік» на нав’язливий лінк на тому чи іншому сайті може також призвести до зчитування конфіденційних даних і спустошення банківського рахунку. І це далеко не всі ризики для користувачів інтернет-мережі.

Щодо ж до результатів на інших напрямках діяльності кіберполіцейських Житомирщини, у їх практиці – викриття окремих жителів регіону у поширенні забороненого й навіть збоченого контенту на сайтах сумнівної репутації.

«Картина маслом»

Далі калейдоскоп коротких фабул за найвагомішими подіями і результатами діяльності житомирських поліцейських за два крайніх роки:

•    2018-й: викрито групу осіб, які сканували порти в інтернет-мережі і отримували таким чином віддалений доступ до чужих рахунків, які спустошували;
•    2018-й: у Житомирі викрито молодика, який причетний до близько 70 фактів шахрайств через інтернет-мережу. Парубок, користуючись різними профілями на багатьох віртуальних торгівельних майданчиках, упродовж приблизно місяця «видурював» гроші з довірливих покупців;
•    2018-й: викрито жителя Житомирщини, який за участі своєї дитини виготовляв і поширював у мережі відео порнографічного характеру;
•     2019-й: викрито осіб, причетних до організації DDOS-атак на інтернет-ресурси. Зловмисники використовували персональні комп’ютери і блокували нормальне функціонування вказаних ресурсів шляхом розсилання значної кількості електронних листів (спамів);
•    2019-й: викрито 20-річного житомирянина, серійного «мінувальника», який розсилав електронні листи із повідомленнями про закладення вибухівки в офісах та торгівельних закладах;
•    далі буде….

Загалом у поточному році до житомирського підрозділу кіберполіції надійшло 400 звернень від громадян. У понад 120 випадках за цими повідомленнями відкриті кримінальні провадження. І вже 45 особам повідомлено про підозру у вчиненні правопорушень.

На злобу трудових буднів

Як і працівники будь-якого іншого підрозділу, оперативники віртуального простору часто-густо зіштовхуються з низкою труднощів під час викриття і документування злочинів. Безперечно, це зумовлено особливостями сфери, у якій вони працюють.

– Інформаційна мережа має надзвичайно широкий спектр. Найголовнішою проблемою для нас є те, що потерпілі знаходяться, наприклад, на Житомирщині, а зловмисники – умовно кажучи, в іншому регіоні, а той взагалі за кордоном. Є свої особливості і моменти у документуванні злочинів. Надзвичайно багато часу йде на проведення експертних досліджень, а якщо їх декілька, то процес розтягується на певний період. А для нас час – це найцінніший фактор, - продовжує Микола Вальковець.

Тому кіберполіцейські закликають усіх, хто має підозри щодо будь-яких протиправних дій у віртуальному просторі: не втрачайте марно час на те, щоб самому розібратись у виниклих непорозуміннях. Поки ви ламатимете свою голову і свій персональний комп’ютер чи ґаджет у пошуках ймовірного збою чи інших зачіпок, зловмисники вже знищать електронні сліди своїх протиправних махінацій.

Щоб не стати жертвою кіберзлочинців

Правоохоронці радять, перш за все, не довіряти незнайомим людям у спілкуванні через інтернет-мережу чи у телефонному режимі.

– Якщо ви здійснюєте покупки чи щось продаєте через інтернет-мережу, користуйтесь лише перевіреними спеціалізованими віртуальними майданчиками. Для усвідомлення, яким ризиком обернеться для вас спілкування у чаті з тим чи іншим профілем, вивчіть відгуки про нього інших користувачів або візьміть до уваги його рейтинги. До речі, у відкритому доступі є так звана «база шахраїв», звідки можна почерпнути ті чи інші відомості про особу. А загалом, будьте уважними абсолютно у всіх справах, які потребують надання конфіденційних даних, у тому числі реквізитів банківських рахунків і карток.

У разі, якщо ви маєте обґрунтовані підозри щодо вчинення злочину у сфері високих технологій, ви можете розповісти про це кіберполіцейським, звернувшись безпосередньо за адресою м. Житомир, вул. Старий бульвар, 5/37, або заповнивши заяву в електронну формі на сайті https://cyberpolice.gov.ua/declare/.

Відділ комунікації поліції Житомирської області

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:21 У житомирському проваллі відремонтують вентиляцію та встановлять обіцяні експонати «Ремісничого двору» 12:12 У Житомирі відбулась презентація професійної та потужної команди місцевого осередку політичної  партії «Наш край» (Політична реклама) 12:00 Під Новоградом-Волинським лоб в лоб зіткнулися дві вантажівки: один водій загинув, двоє людей травмовано 11:40 Реабілітовані історією: Керуючись велінням революційної совісті Від читача 18:54 МАЛЕНЬКИЙ КИРИЛО БЛАГАЄ ПРО ДОПОМОГУ! 11:20 Фахівці землевпорядної служби Житомирщини опрацювали понад 118 тис. заяв з питань ведення Державного земельного кадастру 11:20 Працівники Житомирської психлікарні з 9 години ранку перекривали автотрасу під Житомиром. вимагаючи виплати зарплати 11:00 У SPA-центрі в Житомирі у чоловіка вкрали 100 тисяч гривень 10:39 10 листопада в Житомир завітає Всеукраїнський проєкт з безкоштовною перевіркою слуху 10:23 Як розкрадаються кошти в Житомирі за керівництва Сухомлина 10:20 Рятувальники знищили небезпечне кубло шершнів у селі на Любарщині 10:19 Житомирська область піднялася на 8 позицій у рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів 10:06 До уваги водіїв: на 208 км автошляху Київ-Чоп ускладнення руху через ДТП 10:00 У Житомирі встановили «катафоти» для підвищення рівня безпеки дорожнього руху 09:33 За якими адресами у Житомирі можливі перебої з світлом і водою 09:23 В Україні зафіксовано 3 228 нових випадків коронавірусної хвороби COVID-19 09:20 На Житомирщині - 118 нових лабораторно підтверджених випадків коронавірусу 09:07 Курс валют на 18 вересня: долар вдалося стабілізувати 09:00 Погода у Житомирі 18 вересня не порадує теплом: максимум +15, але сухо 18:02 За добу вогнеборці Житомирщини ліквідували сім загорянь сухої трави та десять сміття
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up