Електропроводка в приватному будинку: нормативи, схема, правила монтажу

Електропроводка в приватному будинку: нормативи, схема, правила монтажу

Говорити про необхідність електрифікації сьогодні навіть якось смішно. Спробуйте прожити день без телевізора або комп'ютера!

Жарти жартами, але від безперебійного електроживлення залежить освітлення, опалення, подача гарячої води, кондиціонування і зв'язок.

Якщо ви щасливий власник приватного будинку і клопоти, пов'язані з прокладанням електричних проводів, вас тільки очікують, то корисна інформація про особливості розробки схеми, вибір технічних рішень і монтаж електропроводки буде незайвою. Отже, схема електропроводки в приватному будинку розробляється з урахуванням розташування електрообладнання як всередині будинку, так і в прилеглих будівлях. Електричній системі приватного будинку належить витримувати навантаження значно більшої потужності, ніж електропроводці квартири: потрібно врахувати освітлення прилеглої до будинку території, систему опалення, водопостачання, кондиціонування, відеоспостереження і т.д.

Складання схеми монтажу електропроводки перед початком робіт обов'язкове. По-перше, принципова схема електропостачання дозволить швидко і точно скласти список необхідних витратних матеріалів, по-друге, полегшить вибір розташування автоматичних вимикачів, розеток, лічильника, розподільного щита, стабілізаторів напруги, пристроїв безперебійного живлення.

Відео дня

Розводка електропроводки в приватному будинку

Згідно із сучасними вимогами з влаштування електропроводки, покімнатне розведення (без сумніву, менш витратне за видатками на кабельну продукцію і менш клопітку для електриків) рекомендується замінити розводкою електропроводки з поділом ланцюгів, що дозволить додатково захистити мережі від перевантажень.

Бажано розділити ланцюги електропроводки за потужностями споживання (стаціонарні електроприлади, освітлення, розетки): такий поділ потрібен для підбору перетину кабелю і автоматичного вимикача певних параметрів відповідно до передбачуваних навантажень. Для розеток найчастіше використовують провід діаметром 2,5 мм, для освітлювальних приладів досить буде дроту діаметром 1,5 мм. Потужність споживання групи розеток розраховується на навантаження, що не перевищує 4,6 кВт, а потужність споживання групи освітлення не повинна перевищувати 3,3 кВт. Для кожної групи на внутрішньому електрощиті встановлюється окремий пристрій захисного відключення (однофазні або диференціальні автомати).

Групи споживачів електроенергії

  • мережа освітлення;

  • мережа штепсельних розеток;

  • мережа стаціонарних електроприладів (силова мережа);

  • для господарських потреб (енергозабезпечення гаража, прибудов, теплиць).

Електропостачання деяких приладів (електричний бойлер, система тепла підлоги, електрична піч в сауні) вимагає виділення окремого електроланцюга.

У відповідності зі схемою підраховуємо довжину кабелю різних перетинів, кількість вимикачів, розеток, автоматів відповідних параметрів (прості однофазні автомати спрацьовують на коротке замикання і значне перевантаження, а диференціальні автомати спрацьовують на коротке замикання і блукаючі струми).

Електросистема всередині будинку складається з лічильника, автоматів, проміжних автоматів, проводки, вимикачів, розеток та споживачів, але якщо скачки напруги в мережі не рідкість, то для забезпечення безперебійної роботи електроприладів доцільне застосування стабілізатора струму (адже при перевищенні потрібних показників напруги прилад згорить, а при недостатній напрузі не буде працювати). Стабілізатор для всього будинку - досить-таки дорогий і громіздкий пристрій, тому краще вибрати стабілізатор лише для дорогих приладів, чутливих до перепадів напруги.

Для приватного будинку зручніша трифазна система живлення. Через можливість підключення трифазних споживачів, наприклад при влаштуванні електричного опалення, трифазний бойлер забезпечить найбільшу ефективність роботи. Є можливість розподілу навантаження по фазах, що дозволяє уникнути перекосу фаз.

Відкрита або закрита електропроводка?

Вибір відкритої або закритої електропроводки залежить від будівельного матеріалу, з якого побудований будинок. У дерев'яному будинку проводка повинна бути виключно відкритого типу, пожежній безпеці в такому випадку потрібно приділити найбільшу увагу. Проводи можуть бути прокладені всередині спеціального металевого гофрованого рукава, що забезпечує додатковий захист дерев'яних стін будинку. У цегляному будинку електропроводка може бути як внутрішня, так і зовнішня. Проводка прихованого типу може бути замінна (прокладається всередині пластикових труб) або ж незмінна (прокладається в спеціально видовбані штроби, згодом вони закриваються штукатуркою). Кабель повинен відповідати передбачуваному навантаженню. При будь-якому способі прокладання всі з'єднання проводів виконуються в розподільчих коробках, до них повинен бути доступ для можливості контролю і усунення обриву ланцюга.
Інструменти, необхідні для монтажу

  • індикаторна викрутка;

  • тестер;

  • перфоратор;

  • молоток;

  • плоскогубці;

  • викрутки;

  • штроборіз;

  • ізоляційна стрічка.

Монтаж електропроводки в приватному будинку повинен проходити з обов'язковим урахуванням вимог до розташування вимикачів і розеток. Усередині приміщень з підвищеною вологістю (ванна кімната, сауна) забороняється використання штепсельних розеток і установка вимикачів. Підключення до мережі розетки для електробритви можливо лише через трансформатор.
Правила розмітки електропроводки

Розмітку починають з основного пучка кабелів, позначають місця відгалужень, поворотів, проходження через стіни. Помічають місця розміщення вимикачів, розеток, освітлювальних приладів, не забуваючи про правило розташування проводів лише суворо вертикально або суворо горизонтально.

Провід прокладається по стіні, на відстані 20 см від стелі. Чітке дотримання правил знижує ймовірність механічного пошкодження електропроводки згодом. Залежно від обраного методу проведення електропроводки прокладаємо кабель від електрощитка до споживачів, згідно зі схемою.

Рекомендації з підбору матеріалів

Енергоспоживання приватного будинку набагато більше квартирного, тому перетин ввідного кабелю для приватного будинку зазвичай близько 10 мм2. Велика частина розеток в приватному будинку призначається для переносних електроприладів. Часто однофазні штепсельні розетки об'єднують в групи, живиться група розеток (3-5 штук) за допомогою мідного кабелю ВВГнг 3х2,5. Таку групу захищає автоматичний вимикач номіналом 25 ампер. Розводка електропроводки в приватному будинку з трифазної побутової мережі повинна проходити з урахуванням розподілу навантаження між фазами, для збереження симетрії фазних напруг.

Автоматичний вимикач, призначений для групи освітлення, як правило, не перевищує 10 ампер (якщо за сукупністю потужності споживання всіх світильників в будинку потрібен автомат більшого номіналу, то зазвичай рекомендується створення ще однієї групи освітлення). Найчастіше для споживання групи освітлення застосовують кабель ВВГнг 3х1,5.

Для стаціонарних електроприладів монтується розетка необхідного номіналу по току (однофазна мережа) або трифазна розетка. Розетку для електричної плити зазвичай живлять ВВГнг з чотирма жилами для трифазної мережі або з трьома для однофазної. Для живлення пральної машини, так само, як і для регулятора теплої підлоги, рекомендується окрема лінія з автоматичним вимикачем потрібного номіналу. Ланцюг електроживлення розеток прокладається трижильним проводом, для забезпечення заземлення.

Сучасна електропроводка приватного будинку прокладається тільки мідним дротом. Алюмінієва проводка значно легша і дешевша, але вона має ряд істотних недоліків. Слід уникати з'єднання алюмінієвого і мідного проводів разом, так як при цьому відбувається хімічна реакція з утворенням з'єднань, які перешкоджають контактуванню проводів. Перевага мідного дроту в набагато меншому опорі в порівнянні з алюмінієвим, крім того, здатність алюмінію утворювати поверхневу оксидну плівку, що має високий опір, призводить до нагрівання контактів, що небезпечно.

Висновок

Вся електрика приватного будинку повинна бути влаштована максимально просто і зрозуміло, це правило є запорукою її безпеки та надійності експлуатації. Безумовно, монтаж електропроводки повинен здійснюватися лише кваліфікованим фахівцем, але знати основні правила і принципи монтажу електропроводки буде корисно кожному. Розуміння особливостей розміщення електропроводки дозволить уникнути механічних пошкоджень під час ремонтних робіт в подальшому. Електрифікувати будинок технічно грамотно зможе лише фахівець, але відповідальність за технічну справність і правильну експлуатацію електропроводки несуть користувачі.

 

Коментарі (1)
  • Natasja Johansen

    Статья хорошая. А где ссылки на компании и специалистов, которые способны воплотить всё это на практике?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:20 Закон про мобілізацію з новими правками вступить в дію вже з 18 травня. ІНФОГРАФІКА 12:00 В Україні збільшується кількість телемедичних консультацій 12:00 Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 11:42 В області продовжують знаходити снаряди часів Другої світової війни Від читача 18:18 Присвоєння звання ГЕРОЯ УКРАЇНИ посмертно Бондаренко Ігорю Вікторовичу 11:20 Рятувальники тричі надавали допомогу мешканцям підтоплених домогосподарств приватного сектору photo_camera 11:00 25-26 квітня пил з Сахари ще залишатиметься в атмосфері над Україною 10:40 У передсвяткові і святкові дні у Житомирі збільшать кількість рейсів на Корбутівське кладовище 10:20 У Житомирі проходить кінофорум спілки молодих кінокритиків України 10:00 Замість біткоїнів - спустошення гаманця: у Бердичеві поліцейські розслідують шахрайство 09:42 Понад тисячу осіб склали втрати росіян за добу 09:20 Оперативна інформація станом на 06.00 25 квітня 2024 року щодо російського вторгнення 09:00 25 квітня: все про цей день, яке свято, іменини і погода у Житомирі 17:53 Як держава планує залучити фахівців з інвалідністю до ринку праці? 17:50 Чи загрожує Житомирщині підтоплення? Розповідають гідрологи 17:00 єЧерга для автобусів: на пунктах пропуску з Молдовою кожен автобус зможе обрати час перетину кордону 16:40 Якщо про депутатів, то тут – дисципліна, а якщо про громадськість, то тут… 16:20 У Станишівській громаді зупинили нетверезу водійку: вона запропонувала патрульним хабар 10 тисяч photo_camera 16:17 Не поширюйте фейки: відео нібито з Житомира, як військовий "закопує" ухилянта - російська пропаганда 16:07 У Попільні в гаражі виявлено арсенал зброї: власника підозрюють у резонансному вбивсті чоловіка в Житомирі photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up