Громадські організації закликають переглянути закон, що дозволяє реабілітацію військових у інтернатних закладах

Представники 49 громадських організацій та благодійних фондів оприлюднили відкриту заяву з вимогою перегляду Закону № 4250-IX, який дозволяє спеціальним закладам освіти надавати реабілітаційні послуги не лише дітям з особливими освітніми потребами, а й дорослим — зокрема ветеранам та військовослужбовцям.
Громадськість вбачає в нових положеннях закону серйозні ризики — як для дітей, так і для самих військових. Закон, прийнятий 25 лютого 2025 року, змінює функції спеціальних шкіл, які створені для забезпечення права дітей на освіту в безпечному і пристосованому середовищі.
Ризики для дітей
У заяві йдеться про те, що надання послуг дорослим у дитячому середовищі суперечить Конвенції ООН про права дитини, принципам сейфґардингу (захисту дитини від шкоди) та зобов’язанням України за Декларацією про безпеку шкіл. Присутність сторонніх дорослих у закладах освіти — потенційно небезпечна для дітей.
Ризики для ветеранів
Організації також наголошують, що військові потребують фахової реабілітації у громадах, із залученням медичних, психологічних та соціальних фахівців. Освітні заклади для дітей не мають ані належної матеріальної бази, ані підготовлених кадрів для такої роботи.
Щобільше, впровадження реабілітації у школах суперечить державній Стратегії деінституціоналізації, яка передбачає створення підтримки ветеранів у громадах, а не в інтернатних чи спеціалізованих установах.
Відсутність підготовки та оцінки
На момент ухвалення закону не було проведено оцінки готовності закладів до нових функцій. Незалежні моніторинги 2023–2024 років показали, що лише незначна частина шкіл має кваліфікованих спеціалістів або належні умови для надання допомоги людям з порушеннями слуху чи зору.
Загроза євроінтеграційним реформам
Україна зобов’язалася перед ЄС розвивати систему послуг у громадах, замінюючи інтернатну модель. Інтеграція реабілітації дорослих у спеціальних закладах освіти може загальмувати цю реформу й ускладнити виконання міжнародних зобов’язань.
Загальні висновки
Реалізація Закону № 4250-IX від 25.02.2025р:
- змінює профіль діяльності спеціальних шкіл без належної оцінки наслідків для дітей та дорослих;
- створює системні ризики для безпеки дітей з ООП та дотримання стандартів сейфґардингу в освітньому середовищі;
- не гарантує якісної реабілітації військовослужбовців, суперечить найкращим міжнародним практикам підтримки ветеранів і може перешкоджати створенню системних рішень щодо реабілітації ветеранів на місцях ;
- може перешкоджати реалізації реформ, передбачених зобов’язаннями України в процесі євроінтеграції.
Організації закликають переглянути положення Закону № 4250-IX від 25.02.2025р з урахуванням принципу найкращих інтересів дитини, права військовослужбовців на належну реабілітацію, міжнародних зобов’язань України та стандартів сейфгардингу. Вважаємо за необхідне ініціювати публічне фахове обговорення за участю громадянського суспільства, освітян, організацій, що працюють із ветеранами, дітей та осіб з інвалідністю.
Заяву підписали 36 організацій ГС “Українська мережа за права дитини” та Disability Rights International Ukraine (ГО «Права людей з інвалідністю в Україні»), БО “Благодійний фонд “Голоси дітей”, Україно-Швейцарський проєкт “Психічне здоров’я для України” (MH4U), ГО “Бачити серцем”, Харківська обласна фундація “Громадська Альтернатива”, ГО людей з інвалідністю Fight For Right, МГО “Дитина з майбутнім” | INGO “Child with Future”, ГО “Принцип” — правозахисний центр для військовослужбовців, ГО “Всеукраїнське об’єднання “Право на сім’ю”, БО “БФ “Фундація 03:00”, БУ НРЦ “Джерело”, Громадська спілка “Мережа батьківських організацій”, Громадська спілка “Ліга Сильних”.
Текст повної заяви:
https://childrights.org.ua/news/gromadski-organizacziyi-zaklykayut-pereglyanuty-zakon-shho-dozvolyaye-reabilitacziyu-vijskovyh-u-internatnyh-zakladah/
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.