Великдень, або Христове Воскресіння – одне з найдавніших і найважливіших християнських свят, що було встановлене на честь Воскресіння Ісуса Христа.
Щороку дата Великодня може випадати на різні дні й місяці, оскільки обчислюється за місячно-сонячним календарем. У 2021 році Великдень припадає на 4 квітня у західному християнстві і на 2 травня – у східному.
Настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору Житомира отець Богдан Бойко розповів, що Великдень – особливе свято, яке варто провести в колі рідних: «Це день великої радості. Цей день варто провести в молитві, подякувати один одному, благословити один одного, молитись один до одного. Це день великої радості воскресіння Господа нашого Ісуса Христа і велика надія на спасіння нашої душі.
Цей день варто провести в колі рідних, але якщо родина велика, варто йти в гості. В піст ми обмежували себе від всяких спокус, гулянь і того, що може навести нас на гріх, ми ставили собі певні вимоги і обминали спокуси, а на Великдень ми йдемо і вітаємо один одного лише з любов’ю і радістю і подякою Господа».
Отець Богдан має надію, що Житомир найближчим часом вийде з «червоної» зони, проте святкування Великодня вже запланували з дотриманням усіх карантинних норм.
«Маю надію, що на Страсному тижні ми вже вийдемо з "червоної" зони. Богослужіння на Вербну неділю у нас буде о 6:45 і о 9:00, ми будемо освячувати лозу на вулиці, дотримуючись карантинних вимог. І перед Пасхою, в суботу, освячення пасок на вулиці з 14:00 – дотримуючись карантинних вимог. Саме богослужіння розпочнеться о 23:30, закінчиться на саму Пасху о 4:00 – 5:00, також будемо освячувати паски на вулиці», – зазначив настоятель.
До Великодня віруючі готуються впродовж Великого посту, який є одним із найсуворіших постів у році. Протягом Великого посту віруючі відмовляються від того, що віддаляє їх від Господа, очищають тіло і душу, моляться.
Останній тиждень перед Великоднем називається Страсна седмиця, або Страсний тиждень. Особливо важливими вважаються останні три дні перед Великоднем – Великі четвер, п’ятниця і субота.
Страсний четвер, або Чистий четвер, – це день, коли Ісус разом зі своїми учнями під час таємної вечері розділив останню трапезу. Віруючі цього дня намагаються висповідатися й причаститися. Поряд з очищенням душі у четвер перед Великоднем заведено очищати і навколишній простір: влаштовують генеральне прибирання.
Страсна п’ятниця – найсуворіший і найскорботніший день Великого посту. Цього дня віруючим варто утримуватися від вживання їжі до скоєння церковного обряду винесення плащаниці. Після цього обряду можна їсти лише хліб і пити тільки воду.
Велика субота – останній день перед Великоднем. Для християн це одночасно і скорботний, і радісний день: Ісус Христос ще лежить у труні, але все вже сповнене передвеликодньою радістю його воскресіння.
Пасхальна служба Божа триває всю ніч. Після починається процес освячення обрядових пасхальних страв: пасок, яєць, м’яса, ковбас, масла, риби та інших страв. Потім люди розходяться по домівках і починають розговлятися.
За великоднім святковим столом збирається вся родина. Насамперед, за традицією, їдять писанки. Потім всі куштують по шматочку паски і ласують іншими стравами.
Марія Кравчук
Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах
№ 18 від 25 червня 2025
Читати номер