У Житомирі презентували унікальний скарб – 32 срібні монети часів України-Русі

У Житомирі презентували унікальний скарб – 32 срібні монети часів України-Русі

Нещодавно вся Україна обговорювала унікальну знахідку – монети часів України-Русі, які випадково знайшов житель села Городниця, що на Житомирщині.

32 срібні монети, що датовані 1000-1019 роками, презентували вперше в Житомирському обласному краєзнавчому музеї, у четвер, 3 вересня.

Городницький скарб – саме так тепер називають знахідку національного значення, яку передав державі пан Сергій, котрий і знайшов унікальні монети. 

Відео дня

За словами голови Житомирської ОДА Віталія Бунечка, завдяки свідомому ставленню до знахідки, тепер усі зможуть побачити на власні очі колекцію, якій більше 1000 років:

«Мені було надзвичайно приємно, що саме на території Житомирщини було знайдено те, чому більше 1000 років, той скарб. Надзвичайно приємно, що людина, яка знайшла, віднеслася до цього свідомо. Ця колекція буде у нас, і кожен з наших громадян, гостей, зможе побачити те, чому більше 1000 років».

Про знахідку Сергій повідомив своєму знайомому, і так інформація про скарб надійшла до наукового співробітника Інституту історії України Олександра Алфьорова. Він наголосив, що одразу було зрозуміло – це скарб національної ваги:

«Теорія трьох рукостискань спрацювала. Мені надіслав фотографії мій друг з Житомира. Йому відправив його товариш, а його товаришу – Сергій, який і знайшов монети. Одразу було зрозуміло, що це скарб національної ваги. Я зідзвонився з Сергієм, думав, що його треба буде переконувати, щоб він передав ці монети державі, але він повністю був «за» віддати ці монети, і навіть на секунду не думав про власні матеріальні блага».

Фахівцями було зафіксовано 32 срібники. Це срібники Володимира Великого та Святополка Окаянного. Чеканка цих монет відбувалася в період 1010-1019 років. 

«Серед монет князя Володимира Великого, знайдених в селі Городниця, присутні раніше невідомі, унікальні штемпелі, тобто такі, яких не знала до цього часу наука. Це попередні висновки. Поповнюється не лише наш культурний та історичний скарб, а поповнюється і наукова складова», - зазначив Олександр Алфьоров.

Окрім 32 представлених попередньо монет, знайшли ще 6 елементів того ж скарбу. За словами археолога Андрія Петраускаса, важливо, щоб за подібні знахідки держава передбачала певні відшкодування:

«Також ми зафіксували ще 6 монет цього ж скарбу. У нас в країні, на жаль, ситуація з охороною пам’яток погана. Безліч цінних речей, що знаходиться, йде на метал, перепродається. Тут людина, усвідомлюючи, що це таке – навпаки йде назустріч і віддає це державі. Я до сих пір в це не вірю, це чудо. Ця людина має отримати відшкодування за цю знахідку».

В монетах використаний сплав срібла, присутня також мідь. Деякі монети повністю вкриті міддю. 

«Те, що ми мінімально подякуємо від обласної адміністрації – це безумовно. Ми мали розмову з міністром культури, саме в той день, про те, де саме буде знаходитися колекція. Ми будемо звертатися до Кабінету Міністрів з ініціативою саме розробки механізму згідно нашого цивільного кодексу, брати аналоги світові, аби удосконалити законодавство щодо вдячності свідомим людям, які передають такі знахідки музеям, і щоб спонукати до цього інших», - наголосив Віталій Бунечко.

Під час заходу також зазначили, що згідно з чинним законодавством, єдина музейна установа на території Житомирщини, яка має право зберігати експонати, які включені до державної частини музейного фонду України, є саме Житомирський обласний краєзнавчий музей.

Лера Наумова

Коментарі (2)
  • Sergey Sergey
    Почему 32 а не 38?
    Андрей Smokkey reply Sergey Sergey
    Sergey Sergey ПДВ
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
16:24 Небезпечна поїздка: на трасі Київ — Чоп батько дозволив неповнолітньому сину керувати авто 16:00 Візьми участь у конкурсі ветеранського бізнесу та отримай до 1,6 млн грн на власну справу 15:40 67-річна коростенка потрапила на гачок шахраїв і втратила 22 тисячі гривень 15:20 Сім територіальних громад Житомирщини беруть участь у Міжнародній конференції з відновлення України (URC2025) у Римі Від читача 16:20 Контроль діабету = контроль життя: шлях до стабільності 15:00 Дітей і їх батьків запрошують на кубок “АкТИвних” - уже цими вихідними 14:40 Про підозру повідомлено двом особам, які допомагали ухилянтам встановити фіктивні діагнози для уникнення мобілізації photo_camera 14:20 Сезон ягід та фруктів: користь і рекомендації до вживання 14:00 За зґвалтування племінниці жителя Житомира засуджено до 9 років позбавлення волі 12:41 Пенсійний фонд України: Удосконалення процесу нарахування та виплат соціальних допомог з 1 липня 12:20 Чотирирічна коростенка, яка отримала тяжкі травми, стала донором для трьох дітей 12:00 На проспекті Миру в Житомирі в ДТП травмувався мотоцикліст 11:40 У Житомирі відбулася зустріч з письменником і громадським дічем Валерієм Хмелівським 11:20 Вимагання грошей, викрадення людини, крадіжки - за організацію злочинів судитимуть 27-річного житомирянина і його спільників photo_camera 11:00 "Вдячні Італії за організацію Конференції з питань відновлення України – URC 2025", - Володимир Зеленський 10:50 Трагедія у Житомирі: з вікна 4 поверху випала 6-річна дівчинка, дитина загинула 10:37 У Бердичеві судитимуть чоловіка, який з особливою жорстокістю вбив цивільну дружину 10:20 Литва профінансує відбудову ліцею №25 10:00 На 27-й сесії Житомирської обласної ради ухвалили низку важливих рішень 09:41 ЗСУ ліквідували 1040 окупантів
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up