Кожного року в січні відзначається Тетянин день. У цей же день також зазвичай святкують і День студентів. Тетянин день є одним із найвідоміших січневих свят.
Дата 25 січня визначено не випадково. Вона пов’язана з ушанування великої мучениці Тетяни. За переказами, її стратили саме в цей день.
За переказами, Тетяна жила у II-III століттях в Римі й була родом із багатої родини. Її батьки були християнами і виховували дочку в благочесті. Досягнувши повноліття, Тетяна не стала виходити заміж, адже розуміла, що жодна любов не зрівняється з Божою, і тільки йому хотіла вона служити. Відомо, що дівчина у пості та молитві доглядала за хворими, допомагала незаможним і нужденним членам християнської громади, а також відвідувала в’язнів.
Під час чергових гонінь християн, дізнавшись, що Тетяна християнка, язичники схопили дівчину й знущалися над нею. Її змушували поклонитися статуї язичницького бога Аполлона. Проте у Тетяни вистачило сил та мужності встояти й відповісти відмовою. За це її прирекли на жорстокі тортури. Після чергових катувань, зрозумівши, що Тетяна не зречеться Христа, – їй відрубали голову мечем.
Нині ж християни згадують Тетяну в молитвах, а сама мучениця зарахована до лику святих, адже навіть жорстокі тортури не зламали її віру в Господа.
Цього дня у 1755 році імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ про заснування Московського університету, який був першим навчальним закладом у Російській імперії такого високого рівня. Ця дата вважається днем заснування університету.
Згодом день стали відзначати всі студенти. Навіть у народі мученицю Тетяну стали називати їхньою покровителькою. Вважається, що свята завжди допомагає в навчанні.
Щороку в День Тетяни у церквах проводять богослужіння на честь мучениці, а студенти та школярі можуть поставити свічки за успіхи у навчанні.
На Тетянин день зазвичай влаштовують посиденьки, накривають стіл. За традицією господині печуть хліб та печиво у формі cонця. За виглядом випічки, зокрема, намагалися визначити, що чекає в майбутньому: якщо тісто добре піднімається – то рік буде хорошим. Кожен член сім’ї має скуштувати цей смаколик.
Звісно ж, студенти влаштовують цього дня гучні святкування та веселощі. Вони вірять: якщо під час свята намалювати будинок із димарем на останній сторінці заліковки, то навчання буде успішним та легким наступного року.
Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах
№ 18 від 25 червня 2025
Читати номер