Український та європейський стиль життя: спільні риси та особливості

Найбільшою цінністю для громадян України є збереження миру. Це підтвердили 56.6% співгромадян Інституту Горшеніна в ході соціологічного опитування, проведеного спільно з представництвом Фонду Фрідріха Еберта. На другому місці для українців - цінність людського життя, за що віддали свої голоси 42.7% опитуваних.

 

Український та європейський стиль життя: спільні риси та особливості

Разом з тим, для європейців, на думку українців, найважливішою цінністю є демократія, на другому місці – верховенство права, на третьому – права людини і лише потім ідуть мир і цінність людського життя. Також українці вважають, що толерантність для європейців є важливішою, ніж самореалізація. Однак, згідно даних, отриманих соціологами, солідарність і підтримка ближнього – на останньому місці у європейців.

Загалом дослідження свідчить, що наші громадяни визнають європейців кращими за себе у багатьох аспектах життя. Переважна більшість опитаних переконані, що українці гостинніші за європейців, але приблизно так само освічені та інтелектуально розвинені. За всіма іншими параметрами сусіди обганяють нас: європейців визнали більш релігійними, толерантними, законослухняними. Вони, на думку українців, ведуть здоровіший спосіб життя, дбайливіше ставляться до своєї культури та історії, до навколишнього середовища. Водночас європейці також більш схильні планувати своє життя та більш орієнтовані на матеріальні блага.

Отож, давайте спробуємо разом розібратися, чим відрізняється менталітет та спосіб життя переважної більшості українців та європейців. На перше місце слід було б поставити основну рису сучасного — довіру. Довіру до незнайомих перехожих, подорожніх, співробітників, представників силових структур, сервісних служб, влади, тощо. З цим у жителів Європи, як кажуть «Все окей!». Ба, більше, — довіра сягає немислимих для нас масштабів та проявів, по суті, пронизуючи всі суспільні відносини, — від прибиральниці до представників влади, правоохоронців і політиків найвищого рівня!

У нас, в Україні, однозначно, з цим є серйозна проблема, яка струмує та не дає рухатися далі суспільству, а політикам випрацювати спільну позицію щодо стратегічного розвитку країни.

Другою, та не менш позитивно сталою європейською практикою, можна вважати справедливість.Зрозуміло, що це— відносна річ, але широко забезпечений соціальний баланс в суспільстві, можливість отримати освіту, роботу без хабаря, набуття статусності та визнання без значних грошей та владних покровителів, всі ці речі сталими реаліями післявоєнної Європи, хоча і не ідеальною складовою, як і все інше у нашому світі. Говорячи конкретніше про прояви справедливості, варто розуміти, що за необхідності всі європейці, незалежно від трудового стажу та інших чинників, отримують соціальну допомогу від держави. Грошові виплати та пенсійне забезпечення залежно від попереднього стажу і заробітків, страхового медичного обслуговування забезпеченого державними та не державними фондами. Окрім цього, безробітні та соціально незахищені європейські громадяни отримують державне соціальне житло, системну фахову підготовку та перепідготовку задля подальшої участі на ринку праці.

Як правило, в більшості європейських країн, батьки на утримання малолітніх дітей отримують  рошову допомогу. Не лише середні освітні заклади, але й професійні та вищі навчальні установи також переважно знаходяться на утриманні держави, при існуванні альтернативного приватного та комерційного сектору здобуття освіти.

Не секрет, що фінансова міць будь якої держави в значній мірі залежить від заможності її громадян. Адже, на відміну від українців, всі, або майже всі, бюргери, мсьє, сеньйори, сери та пери тримають кошти в банківських установах, як запоруку безпечного зберігання та гарантованого повернення своїх вкладів. До речі, зберігання коштів в багатьох європейських країнах ведеться під дуже і дуже незначний відсоток, близько 1, 5% в рік. У деяких країнах, а то і дивно для нас, навіть з нульовою ставкою! Зрозуміло, що держава вільно та зі знанням справи використовує фінанси — «кров» економіки, а це левова частка обороту всієї господарки.

При цьому, Багатство великої частини громадян, Скромність можновладців будь яких рангів та їх рівноправність в соціумі, є основою Рівності в суспільстві, запорукою спокою та злагоди. Престижне авто, дороговартісний будинок, солідний банківський рахунок, наявність коштовностей, колекція цінних картин не є для європейців предметом для хизувань, показником персональних переваг, виокремлення на фоні інших, це — буденний стиль життя, звична поведінка, звичного європейця, яка сформувалася багато років, а то і століть тому.

Все це породжує масову та природну Доброзичливість. Європейці, як правило, не схильні засуджувати тебе поспіхом за вчинені ненароком дрібні прогріхи, бо прекрасно розуміють, що можуть опинитись в аналогічній ситуації. Головне для них — дати людині шанс усвідомити здійснене і виправитися.

Щирі посмішки однозначно підбадьорюють, надають сил і наснаги. Тим більше, що отримувати такий безкоштовний дар є змога і щоденно, і щохвилинно. Як Ви знаєте, українці в цьому сегменті поводять себе дещо по-іншому,отож, на сьогодні, і напевно, поки що, це і буде одна з наявних і суттєвих відмінностей між нами.

Багато мешканців Європи пишаються таким незвичним для нас поняттям як егалітарність. Це реальна можливість спілкуватися з політичними та правлячими елітами країни, бути так собі запанібрата з сильними світу цього, що робить мешканця не просто громадянином, платником податків та виборцем, а реальним учасником державотворчих процесів, на які він може практично вплинути.

Прозорість у відносинах зі всіма — це саме та риса сучасного європейця, яка вигідно відрізняє його від мешканця іншого континенту або соціуму. В Євросоюзі 99% мешканців взагалі не розуміють, що таке хабар, вимагання коштів чи домовленості «під сукном». Вони повністю позбавлені цього «дива» пострадянського, латиноамериканського та частини африканського способу життя через вирішення низки питань у такий ганебний спосіб. І тут справа не в менталітеті, а в правлячих елітах, які з приходом до влади вирішили отримувати за це додаткові та не передбачені посадою та функціями дивіденди. Колосальний дефіцит побутових товарів в радянський і пострадянський часи, не узгодженість та заборони при будівництві, виділення земельних наділів, ведення підприємницької діяльності та багато чого іншого, породили це явище серйозно, і як ми бачимо в Україні, досить на довго.

Скромність, Людяність, Терпимість, це саме ті якості, які сміливо можна застосувати до сучасного мешканця європейської спільноти. Адже при низці економічних, сексуальних та інших  сучасних «революцій», бурхливому притоку емігрантів, європейці залишили відчуття та розуміння природності таких процесів, сприйняття їх, як даність часу, з якою можна боротися, а можна успішно жити, не роблячи з цього проблем.

Попри королівське, графське, баронське та інше титуловане походження чималої частини населення, попри традиції, багатства, естетику та інші важливі атрибути, європейці з цього приводу не мають жодної пихи, ведуть себе скромно і толерантно, як і всі інші.

Терпимість до іншої раси, віросповідання, сексуальних уподобань, стилю та способу життя — це вигідна та стала практика сучасної цивілізації, до якої прагне населення України, як гармонійна складова сучасної Європи та світу.

Турбота про Довкілля є сталою рисою сучасного мешканця Європи, який свідомо розуміє свою відповідальність за стан природи та оточуючого середовища перед нинішнім і прийдешніми поколіннями. Відмова від пакунків з поліетилену, заміна природного газу та атомної енергетики на відновлювані джерела енергії є свідомим вибором європейських урядів і, як наслідок, сталим поступом в наступному етапі розвитку суспільства.

Дещо дивно для нас, але велика частина мешканців Європи свідомо відмовляється від власних авто, переходячи на велосипеди, таким чином, як кажуть у нас, вбиваючи «двох зайців»: підтримують себе в гарній фізичній формі та зберігаючи чистим та незабрудненим довкілля. Сортування твердих побутових відходів, продукту життєдіяльності людини є щоденною нормою кожної людини, не залежно від віку та походження. Зараз викинути скляну або пластикову пляшку у звичний смітник стало майже неможливим і за подібні порушення закону передбачене суворе покарання.

Опис позитивних рис сучасного європейця можна продовжувати і продовжувати, але варто зазначити, що всі перелічені надбання сучасної цивілізації прийшли не одразу. Суспільство довго йшло до цього, боролося, долало супротив, десятиліттями доводило переваги та недоліки тих чи інших явищ та тенденцій.

Ми, українці, також на шляху до вже апробованої та добре себе зарекомендованої цивілізації, рухаємося хоча і повільно, з зупинками, але в вірному напрямку. Все те позитивне, або майже все, може та має бути застосоване на теренах України та дасть не гірший результат ніж у сучасній Європі.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу

Новини за темою
Коментарі
17:55 МОЗ та ПРООН закуплять додаткові ліки для людей з гемофілією на 100 млн грн 17:30 У Житомирі поліцейські охорони затримали двох парубків під час спроби крадіжки з кафе 17:00 Профілактика туберкульозу – одна із основних проблем сучасності! 16:40 Сквер на розі вулиць Небесної сотні та Лятошинського відновлять за бюджетні кошти без залучення приватних інвесторів 16:25 На Житомирщині поліція та селяни врятували покинутого у замкненій квартирі дворічного хлопчика 16:16 Скромні статки  заступника голови облради Максима Вілівчука 16:01 У Коростені поліцейські охорони оперативно затримали крадія 15:45 У неділю ФК «Полісся» зіграє на виїзді із тернопільською «Нивою». АНОНС 15:20 На Коростенщині поліція затримала старателів-нелегалів 15:01 Уряд не допустить  штучних монополій на ринку палива і не ухвалюватиме рішень всупереч інтересам громадян, – Володимир Гройсман 14:54 У двір міської ради привезли автобус, виробник якого програв тендер 14:44 У Житомирській області активізувалися кліщі 14:16 Антимонопольний комітет оштрафував житомирське підприємство на 13,6 тис. грн

18 квітня у Чуднівському районі поліцейські разом з небайдужими людьми врятували від холоду і голоду дворічну дитину, покинуту...

У порівнянні зі своїм колегою – першим заступником голови обласної ради Сергієм Крамаренком - декларація Максима Вілівчука...

У неділю, 22 квітня, житомирський ФК «Полісся» зіграє третій матч третього колу II ліги із тернопільською командою «Нива».

Кліщі є переносниками багатьох захворювань, серед яких кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), рикетсіози...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up