Високі чоловіки і коронавірус: у світі нова "сенсація"

Високі чоловіки і коронавірус: у світі нова "сенсація"

Ви уже бачили новий фейк? Мовляв, чоловіки, зростом вище 6 футів заражаються на COVID-19 вдвічі частіше

З такими сенсаційними заголовками вийшли вчора англомовні видання. Сьогодні ця хвиля докотилася і до нас.

Насправді, в “фактах” і “аргументах” до таких новин прекрасно все: стверджують, що дослідження провели в Університеті Манчестера, що чоловіки, зростом вище 6 футів (180 см) вдвічі частіше заражаються. І це відкриття підтверджує повітряний шлях передачі COVID-19. В статтях цитують висновки щодо цього дослідження професорів з Манчестерського університету, Норвегії та такого собі Інституту праці майбутнього.

Сенсація? Нумо розбиратися.

Жодне британське чи американське видання не надає посилання чи бодай назви самого дослідження. Та це й не дивно.

Відео дня

Адже проводилося опитування. Хтось опитав 2000 респондентів з США та Великої Британії. Як цитують один одного видання: “щоб краще зрозуміти можливі шляхи та механізми передачі в громаді”.

Звідки ж взялася згадка про дослідження Манчестерського університету?

На сайті університету справді є стаття про це опитування, але там немає жодного слова, про те, що воно проведене університетом. Навпаки там прямо зазначено, що аналіз опитування проводила команда науковців із Великобританії, Норвегії та США. Хто проводив опитування - не зрозуміло. Але є цитата професора цього університету Евана Контопантеліса:

Результати цього опитування з точки зору взаємозв’язку між висотою та діагностикою дозволяють припустити, що передача крапельним шляхом - не єдиний механізм передачі, і аерозольна передача можлива.

Який стосунок має професор до цього опитування вдалося виявити у його твіттері https://tinyurl.com/yy22hx9h. Його попросили пояснити фразу про ризик повітряного зараження саме для високих людей. Еван Контопантеліс відповів, що справді брав участь у цьому спостереженні. Припущення, за його словами, полягало в тому, що якщо COVID-19 передається лише крапельним шляхом, то вищі люди будуть захищені. З результатів опитування випливає, що - ні. Але це не конкретні докази. https://tinyurl.com/yyuq9rsn

Що ж це за опитування таке, що припускає, що до вищих на зріст вірус має не долітати?

Жодний медичний науковий журнал не чув про таке.

Та нам вдалося розшукати публікацію цього опитування. Вона має назву “Пов'язані з роботою та особисті передвісники передачі COVID-19” і видане німецьким Інститутом праці майбутнього. Це такий науково-дослідний інститут, що фінансується Фондом Німецької Пошти. Він проводить дослідження в галузі економіки праці. Тобто, про медицину чи природничі науки не йдеться. https://tinyurl.com/y3x6a6vo

Статус публікації - документ для обговорення. А це значить, що “будь-які думки, висловлені в цьому документі, є думками автора і не стосуються IZA. Документи для обговорення IZA часто представляють попередню роботу та розповсюджуються для заохочення до обговорення”. Ну ви зрозуміли - такий собі переддрук.

На основі відповідей про роботу, пересування, дохід і побут дослідники створили регресивні моделі і обрахували фактори ризику зараження COVID-19.

Тобто, вони опитали і поміряли 2000 людей і порахували, що чоловіків, хворих на COVID-19 серед них було вдвічі більше ніж інших (коефіцієнт 2.2). А чому саме чоловіків? Тому що жінок вище 6 футів достатньо для опитування не набралося. Така собі репрезентативність вибірки. А ще, згідно з результатами опитування, повітряний шлях працює лише для високих чоловіків з Великобританії, бо в США коефіцієнт лише 0.9. То що, у США до високих вірус не долітає?

Насправді, для аналізу включили набагато більше критеріїв, ніж зріст, вік, етнічне походження, склад сім’ї, дохід. Коефіцієнти і моделювання не такі прямолінійні, як може здатися. Так, для прикладу, робота з дому може бути позитивним фактором, але якщо це призводить до необхідності відвідувати маленькі магазинчики поблизу, то це збільшує ризик. Так само і наявність автомобіля - позитивний фактор для дистанціювання, коли треба їхати на роботу, проте дає змогу подорожувати і порушити таким чином режим ізоляції.

Суттєвими факторами ризику зараження, більш значущими за зріст, визначили: низький рівень доходів, робота на менш оплачуваній роботі, необхідність їздити на роботу в громадському транспорті, використання спільної кухні, частота зустрічей з іншими на роботі, робота в громадському транспорті.

Але сенсацію викликала саме ця статистична величина, яка не є суттєвим фактором поширення. Навіть автори вказують, що це попередня робота, яку рано навіть обговорювати, а висновок щодо взаємозв'язку зросту та зараження - лише припущення.

Джерело: По той бік новин

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
10:37 У Бердичеві судитимуть чоловіка, який з особливою жорстокістю вбив цивільну дружину 10:20 Литва профінансує відбудову ліцею №25 10:00 На 27-й сесії Житомирської обласної ради ухвалили низку важливих рішень 09:41 ЗСУ ліквідували 1040 окупантів Від читача 17:02 Онлайн-шахрайство в Житомирі: як молодь усе частіше стає не жертвою, а співучасником. 09:20 Оперативна інформація станом на 08:00 11.07.2025 щодо російського вторгнення 09:01 11 липня: все про цей день, яке свято, традиції, іменини і погода у Житомирі 17:54 В Україні обговорюють зниження пенсійного віку: подробиці 17:00 Громади Житомирщини представляють свої проєкти на URC2025 у Римі 16:41 Віталій Бунечко: Триває ліквідація наслідків надзвичайної ситуації в селі Березина 16:20 Житомир та Дортмунд підписали угоду про партнерство 16:00 Ввечері 10 липня – оленяча, малинова, сінна та медова повня Місяця 15:41 Зламують акаунт і просять гроші: житомирські поліцейські застерігають від шахраїв у соціальних мережах 15:20 Житомир попрощався із героїчно загиблим Захисником Андрієм Дозоровим 15:00 У Житомирі встановиться класична липнева погода — без опадів і з теплом 14:41 На Житомирщині створять обласний центр підготовки громадян до національного спротиву 14:20 Екоінспектори фіксують шкоду, завдану довкіллю ворожою атакою у передмісті Житомира photo_camera 14:00 Напружена доба для рятувальників - гасили пожежі в будинку, господарських спорудах та на відкритих територіях 12:40 Судитимуть двох операторок АЗС з Житомира, які через дисконтні картки привласнювали гроші клієнтів 12:21 Збірна ветеранів з веслування на човнах «Дракон» провела контрольне тренування перед чемпіонатом світу
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up