Забаганки чи реалії: який сюрприз у платіжках за газ отримають житомиряни?

Забаганки чи реалії: який сюрприз у платіжках за газ отримають житомиряни?

З 1 квітня в Україні ввели абонплату за газ. Таке рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг спричинило жваве обговорення як серед пересічних громадян, так і серед політиків.

 

Як це впливає на гаманець українців, дізнавалися журналісти  «20 хвилин».

Відтепер споживач має платити фіксовану суму за обслуговування газових мереж і зменшену ціну за кубометр газу – це дві окремі складові платіжки за газ. Основний тариф зменшується через виведення з нього плати за транспортування і розподіл газу (було 6,789; стало 6,120 грн/кубометр). При цьому за послуги з доставки газу вводиться фіксована абонплата, що залежить від регіону (облгазу) та пропускної здатності лічильника.

Українці вкрай обурені таким рішенням. Споживачі запевняють, що з них і так знімають за комунальні послуги «три шкури», а тепер ще й вводять абонплату за газ. Офіційний коментар з цього приводу у ПАТ «Житомираз» ми не отримали. Експерти ж вважають таке рішення регулятора невиваженим і незбалансованим.

Відео дня

Андрій Герус, колишній член НКРЕКП, член правління бізнес-ради проекту «Ціна держави»: «Зміна правил позиціонується як реформаторське рішення, мета якого – відокремити ціну газу від тарифу облгазу. Але критичної необхідності робити це саме в такий спосіб – через встановлення підвищеної абонентської плати – не було. Можна було просто відділити ті 13% тарифу облгазу, які раніше “сиділи” у тарифі на газ.

Наслідок нововведення – тариф облгазу із введенням абонплати зросте на 40-200 грн. Це означає, що на цю ж суму у більшості випадків зросте сумарний рахунок споживача.

Найбільше таке зростання буде у невеликих квартирах з газовими плитами з незначними обсягами споживання газу: плюс 40-80 грн на місяць. Ужгород відмовився від централізованого опалення й перейшов на автономне. Введення абонплати його зачепить найбільше – рахунки зростуть на 150 і більше гривень на місяць.

Рахунки зменшаться лише у великих будинків, котрі споживали дуже великі обсяги газу.

Щодо субсидій. На тариф на газ субсидія діятиме й далі, на відокремлену абонплату – ні. Сплачувати її потрібно буде лише “живими грошима”.

Місцеві ради поки що намагаються розібратися з новими правилами оплати за газ, однак перші ознаки того, що рішення НКРЕКП може викликати спротив, уже є. Іваничівська районна рада ухвалила звернення до керівництва держави з вимогою скасувати абонентську плату за газ.

Чи буде хвиля подібних рішень рад – важко спрогнозувати. Тут не потрібно хвилі судових позовів, достатньо одного, який буде задоволено судом.

Після усіх попередніх рішень про підвищення тарифів з черговими тарифними новаціями потрібно бути дуже обережними. Навіть якщо проводити такі зміни і встановлювати абонплату, то чому не можна такі рішення приймати за рік до вступу у дію? Зараз є тисячі домогосподарств, які окрім газового котла встановили твердопаливний, і тому газом користуються мало. Але абонплату платитимуть по повній».

Аналітики вважають, що встановлювати тарифи повинен професійний і незалежний орган, а не місцеві ради.

Карел Хірман, експерт Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR): «Встановлювати тарифи повинен професійний і незалежний орган. Місцева влада не має ані розробленої методики, ані достатньої кількості персоналу. Тарифи можуть стати предметом політичних маніпуляцій і непрозорих місцевих інтересів. Крім того, це рішення не створює стійких умов для роботи теплокомуненерго.

Нововведення незрозуміле для великих іноземних інвесторів у сфері центрального опалення. Для мінімізації ризиків необхідно, щоб рішення місцевої влади підлягало схваленню регулятора – НКРЕКП».

На основі даних НАК «Нафтогаз України» експерти «VoxConnektor» зафіксували усі варіанти абонплати по кожному з підприємств України за місяць. Своєю чергою журналісти «20 хвилин» визначили 3 області, міста України, мешканці яких сплачуватимуть найбільшу та найменшу абонплату за газ, і звичайно, скільки викладуть зі своїх кишень житомиряни.

Найбільшу абонплату заплатять мешканці:

1.        Міста Вінниця – ТОВ «Газпостачсервіс» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 175,5, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 280,8, лічильник G4 – 421,1, лічильник G6 – 701,9;

2.        Київської області – ТОВ «Газовик» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 122,9, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 196,6, лічильник G4 – 294,9, лічильник G6 – 491,6;

3.        Івано-Франківської області – ПАТ «Тисменицягаз» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 80,0, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 128,0, лічильник G4 – 192,0, лічильник G6 – 320,0.

Найменшу абонплату заплатять мешканці міст:

1.        Міста Чернігів – ПАТ «Чернігівгаз» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 38,0, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 60,8, лічильник G4 – 91,1, лічильник G6 – 151,9;

2.        Міста Київ – ПАТ «Київгаз» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 28,7, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 45,9, лічильник G4 – 68,9, лічильник G6 – 114,8;

3.        Міста Тернопіль – ПАТ «Тернопільміськгаз» – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 25,0, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 40,0, лічильник G4 – 60,0, лічильник G6 – 99,9.

Втім, мешканці міста Житомир мають сплатити за такими показниками: ПАТ «Житомиргаз – плата за послуги розподілу природного газу (абонплата), грн/місяць: лічильник G1,6 – 43,2, лічильник G2,5 (і без лічильника) – 69,1, лічильник G4 – 103,6, лічильник G6 – 172,7.

Особливо сильно тариф зросте для тих споживачів, які використовують газ для приготування їжі і не мають індивідуального лічильника G1.6. Для тих, хто має лічильник G1.6 – зростання буде менш відчутним. А для споживачів, які використовують газ для опалення, оплата залишиться незмінною, а то й зменшиться.

На сьогодні досить важко уявити, як механізм діятиме на практиці і чи прийдуть нові платіжки уже в травні (за квітень). Нині не до кінця зрозуміло, як новий механізм узгоджуватиметься з субсидіями.

На момент виходу матеріалу у номер Національна комісія з енергетики призупиняє своє рішення із запровадження абонплати за газ. У комісії кажуть, що вирішили таки відтермінувати запровадження абонплати задля того, щоб не погіршувати скрутне фінансове становище споживачів. Остаточно проголосувати за це члени комісії зможуть 10 квітня.

Матеріал підготований у рамках співпраці з проектом «VoxConnector».

Марина Михальчук

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up