Україна майже остання за нерівністю багатства серед країн, що розвиваються

Україна майже остання за нерівністю багатства серед країн, що розвиваються

Минулого тижня на Всесвітньому економічному форумі в Давосі презентували індекс інклюзивного розвитку 2018.

Які оцінки за трьома категоріями економічного розвитку отримала Україна, розповів головний експерт Департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України та член редакційної колегії VoxUkraine Олександр Жолудь.

Так, за результатами форуму, Україна посідала 78 місце зі 103 країн. Перша у рейтингу – Норвегія, остання – Мозамбік.

«ВВП був і залишається основним показником виміру розвитку країни. Водночас у цього показника є ціла низка обмежень – те, скільки умовних гривень чи доларів припадає на людину згідно з показником ВВП, жодним чином не показує як ці кошти розподілені та яку якість життя вони забезпечують», - зазначив Олександр Жолудь.

Індекс інклюзивного розвитку (ІІР) є розширеною оцінкою економічного розвитку країн. Окрім оцінки ВВП, цей індекс вимірює 11 додаткових параметрів.

ІІР складається з 12 показників, вони розбиті на 3 великі групи:

1. Зростання та розвиток (ВВП на душу населення в доларах США, продуктивність праці, здорова тривалість життя, зайнятість).

2. Інклюзивність (нерівність доходів, рівень бідності, нерівність багатства, медіанний дохід доларів на день (за паритетом купівельної спроможності) на душу населення).

3. Рівність між поколіннями та стійкість (чисті заощадження, викиди СО2 на одиницю ВВП, державний борг, співвідношення населення працездатного віку до непрацездатного).

Для зручності порівняння у рейтингу країни розділено на два сектори – розвинуті (30 країн) та ті, що розвиваються (79 країн), серед яких Україна.

У своєму секторі Україна посідає 47 місце. Для порівняння, Молдова – 31 місце, Росія – 19, Польща – 5, Туреччина – 16.

Де ж в України ситуація значно гірша за інших, а де краща?

У першій групі у нас проблема із зайнятістю – 51 місце.

«По групі, що відповідає за інклюзивність, у нас досить високі показники – загальне 17 місце та перше (!) місце серед країн, що розвиваються, за показником нерівності доходів та рівня бідності. Водночас за показником нерівності багатства Україна на одному з останніх місць (73 з 79). Це може означати, що навіть за концентрації багатства у руках небагатьох родин воно не працює на них і не генерує достатніх доходів для впливу на нерівність доходів. Інше ймовірне пояснення – є певні проблеми зі збором даних, що використовуються», - наголосив Олександр Жолудь.

На думку експерта, по стійкості Україна має дуже погані показники, загальне місце – 75 з 79. Єдине більш-менш позитивне - це співвідношення населення працездатного віку до непрацездатного (10 з 79).

Коментар є особистою експертною оцінкою автора та може не збігатися з офіційною позицією НБУ.

Алла Гетьман

Матеріал підготовлений у рамках співпраціз проектом «VoxConnector»

0
0
0
0
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up