Податок на уживані речі: хто і скільки має сплатити за продаж старих речей?

Податок на уживані речі: хто і скільки має сплатити за продаж старих речей?

Українці обурені: виявляється, за продаж уживаних речей потрібно платити податок. Податківці заспокоюють: ця норма не нова і діє в країні ще з 2004 року. Хто і скільки повинен платити за «старі-нові» речі?

 

«У зв’язку з публікаціями у ЗМІ про нібито запроваджені новації щодо оподаткуванні доходів фізичних осіб від продажу “вживаних” товарів ДФС повідомляє, що подібний порядок оподаткування отриманих громадянами доходів існує з самого початку запровадження податку з доходів фізичних осіб (з 2004 року). Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Оподаткування доходів фізичних осіб з 2011 року регулюється Податковим кодексом України», – йдеться у повідомленні Державної фіскальної служби України.

«Коли приймали Податковий кодекс, були палкі дискусії з цього приводу. У результаті отримані таким чином гроші віднесли до категорії “інші доходи”. Але про це не знають не те що прості українці – навіть багато підприємців», – повідомив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Починаючи з 2014 року до основного податку додався також військовий збір – 1,5%. Оподаткування військовим збором відбуватиметься до завершення реформи Збройних Сил України.

Хто має платити?

Якщо ви вирішили здати старий телефон або дитячий візок у комісійний магазин, то й він як посередник (юридична особа), є податковим агентом і повинен утримувати з виплачених людині коштів ПДФО і військовий збір. Крім того, повинен відбивати інформацію про виплачені доходи і стягнуті збори в податкових звітах.

«Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок. Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок (військовий збір) з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок і подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування», – пояснюють у ДФС.

При цьому операції з майном і грошима обов’язково виконуються за наявності документів: «Фізичні особи зобов’язані подавати інформацію про реєстраційний номер облікової картки юридичним та фізичним особам, що виплачують їм доходи. Документи, пов’язані з проведенням операцій, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта, вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства».

«Але ж речі вже уживані! За них при покупці платити податок!»

Більшість громадян, почувши про необхідність платити податок, обурюються, мовляв, за ці речі вже платили податок – чому держава знову наживається?

Фіскали пояснюють: Податковий Кодекс не містить окремого поняття «вживаних товарів». Натомість, у ньому є поняття «товари» як матеріальні та нематеріальні активи і «продаж (реалізація) товарів» – будь-які операції, що здійснюються, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання.

«При цьому діяльність особи, що пов’язана з реалізацією товарів, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами є господарською діяльністю», – коментує ДФС.

А як щодо ломбардів?

«У розумінні Кодексу ломбардна операція – операція, що здійснюється фізичною особою, з отримання коштів від юридичної особи, що є фінансовою установою, згідно із законодавством України, під заставу товарів або валютних цінностей. Ломбардні операції є різновидом кредиту під заставу», – йдеться у повідомленні Державної фіскальної служби. З огляду на це до розрахунку оподатковуваного доходу громадянина сума кредиту, забезпеченого заставою, на визначений строк та під проценти, не включається.

Отже, протягом строку дії відповідного договору основна сума кредиту, отриманого фізичною особою від ломбарду, не оподатковується ПДФО та військовим збором. «Разом з тим, у разі неповернення грошових коштів у вигляді фінансового кредиту у термін, встановлений договором, сума такого кредиту включається податковим агентом до оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується на загальних підставах. При цьому доходом фізичної особи є також сума різниці, яка розрахована та повернута платнику відповідно до законодавства», – застерігають податківці.

Що буде, якщо продавати речі через Інтернет, а не через «комісійки»?

Нині все більше людей здійснюють покупки, не виходячи з дому – чере мережу Інтернет. Не дивно, що й торгівля уживаними речами здебільшого перейшла з комісійних магазинів на різноманітні сайти. В такому випадку в питанні сплати податків значення має те, хто є покупцем.

«У разі якщо фізична особа продає такий товар юридичній особі або самозайнятій особі, або здійснює продаж за посередництвом комісіонера, які у розумінні Кодексу є податковими агентами, то такі податкові агенти зобов’язані утримувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір – 1,5%.

Якщо фізична особа продає такий товар іншій фізичній особі, то дохід, отриманий від такого продажу, включається до оподатковуваного доходу фізичної особи (продавця), який зобов’язаний подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року в якому відбувалася цей продаж, а також сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір», – коментують у ДФС. Інше питання, що наразі ці процеси не відслідковуються, і якщо перевірити документацію в комісійних магазинах можна, то процеси купівлі-продажу через Інтернет – практично неможливо.

Варто відзначити, що у той же час не підлягають оподаткуванню доходи, отримані фізособою за здачу вторсировини і побутових відходів, а також за продаж сільгосппродукції, вирощеної на власній земельній ділянці.

«Сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи не включаються до оподатковуваного доходу платника податку – фізичної особи. Не оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, зібрана безпосередньо фізичною особою на її земельних ділянках», – роз’яснюють у ДФС.

Як бачимо, ніяких податкових нововведень протягом останнього часу не відбувалося, і податок як був – так нікуди й не подівся. Водночас вносити чи ні інформацію про свої доходи від продажу вживаних речей – особиста справа кожного. Чи упіймає вас ДФС «за руку» й чи покарає – питання, а от сплата податку – це вже, радше, справа совісті кожного.

Анастасія Кузьмич

0
1
1
1
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 Винуватця смертельної ДТП у Коростені можуть ув’язнити на строк від 3 до 8 років 17:30 Міськрада заявляє про вчасну виплату зарплат бюджетникам Житомира 17:00 Громади Житомирщини отримають понад півмільярда гривень додаткової дотації 16:45 КНР виділила 60 стипендій на навчання та стажування для українців Від читача 13:28 Допоможіть,хто може! 16:40 Житомирська митниця ДФС повідомляє про зміни в системі зарахування авансових платежів для підприємств 16:20 Житомирян і гостей міста запрошує музично-драматичний театр 16:00 Як відзначили День Соборності у Житомирі. ФОТО, ВІДЕО 15:39 У Житомирі розпочався п’ятиденний воркшоп з просторового планування 15:20 На Андрушівщині поліція викрила залізничних «диверсантів» 15:01 У 2019 році запроваджено окремі зміни щодо сплати ЄСВ 14:54 На кордоні Житомирщини та Рівненщини до Дня Соборності розгорнули 200-метровий прапор 14:38 У Бердичеві під потягом загинула 25-річна жінка 14:37 Нова українська школа по-житомирськи, чи "Подарунок" на Різдво 14:29 Петиція про закриття житомирських шкіл на карантин набрала 357 підписів 14:20 Стартує конкурс «Благодійна Житомирщина – 2018» 14:03 Томос-тур 12:41 Житомирянин Данило Сікан підписав контракт з ФК "Шахтар" 12:27 За перебиті номери власнику "Фольсквагена" "світить" до трьох років позбавлення волі 12:18 На Коростенщині зіштовхнулися вантажівка та позашляховик
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up