Чи знаєте Ви, що наше місто нагадує «клондайк» фауни зі сторінок Червоної книги? Хто саме живе на околицях міста та чим тішить пригород?
Масова урбанізація та індустріалізація – процеси, які людина здійснила, мабуть, найуспішніше. Проте якою б старанною не була людина розумна, тварини все ж таки призвичаюються до сучасних міст. Різниця між природними джунглями та бетонними потроху зникає, і все більше створінь на чотирьох, шести або восьми лапах, з крилами чи зябрами, можуть називати міське середовище своїм новим домом.
Для деяких тварин міське середовище – це щось на кшталт буфетів «плати і їж, скільки хочеш». Тут можна споживати інших тварин, органічні відходи, та ще й люди годують. Тому часто тварини у місті їдять значно більше, ніж у дикій природі. Хтось «залітає» з цікавості або сплутавши зелені зони. Хай там як, а донедавна суто лісові жителі тепер часто ходять поруч з нами. Чи можна розцінювати такий факт як черговий тривожний сигнал?
Як розповідає кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології природничого факультету ЖДУ ім. Івана Франка Руслана Мельниченко, у Житомирі впродовж кількох років зафіксовано чимало тварин, що занесені до Червоної книги України.
– Під час польових практик, крім поширених фонових видів тварин, ми зустрічали й червонокнижних. Осередками їх існування є Гідропарк, с. Зарічани, Слобода Селецька, Силікатний кар’єр, паркові зони, дитячі садочки з великим відсотком озеленення території. За час роботи зафіксували безліч неочікуваних тварин. Ну, по-перше, на Силікатному кар’єрі є видра річкова – червонокнижний вид, який я особисто бачила. У цьому ж районі, у селищі Слобода Селецька зафіксовано два види рідкісних птахів: сиворакша та лунь очеретяний. Є тут на річці Тетерів дуже гарна яскрава пташечка рибалочка.
Серед птахів неочікуваною знахідкою два роки тому став зелений дятел в дитячому садочку «Казка» на Польовій. Пані Руслана розповідає, що в Червоній книзі навіть не вказано Житомирську область як місце його перебування:
– Ми, на жаль, не знаємо, чи був він тут прольотом, чи гніздиться, проте побачила я його восени.
У місто спустились усі воронові (сорока, сіра ворона, галка, сойка, крук), різні види синичок (велика, лазорівка, гаїчка, вусата), лісові голуби припутень та синяк, яких ми бачили і в Гідропарку, і в районі Слободи Селецької, вони набагато більші за звичайних голубів.
– Поблизу міста у нас є кілька колоній сірих чапель – величних птахів, яких часто можна побачити на річці Тетерів, залітав до нас чорний лелека, якого бачили у місті в районі Гідропарку. Зустрічаються лебеді (кликун, шипун), червонокнижна пташка гоголь та інші гусеподібні. З хижих птахів у районі Коростишева зафіксований птах скопа, часто бачили також шуліку чорного біля колоній чапель. Особисто я бачила орла-змієїда та яструба великого (Корбутівка, Дениші), – розповідає Руслана Мельниченко.
Переважно, звичайно, до Червоної книги потрапляють степові види, (бо степи розорані, земля перейшла в сільськогосподарське користування); види, що належать до болотних (у зв’язку з меліорацією, висушуванням боліт), також дуже вразливими є хижаки.
– У Поліському заповіднику, що на півночі Житомирської області, мешкають птах тетерук та глухар (глушець), рябчик, чорний журавель, але це заповідна зона, зрозуміло, що в місті цього немає. В околицях Житомира досить багато навколоводних пташок: пастушків, водяних курочок, куликів. Вони перебувають на Силікатному і Богунському кар’єрах, на річці Гуйва, яка набагато чистіша за Тетерів, там, до речі, і раки зустрічаються (ці тварини своєрідний індикатор чистоти води).
У місто, зазвичай, підкреслює науковець, залітають дрібні птахи, родини горобцеподібні:
– Звичайними міськими жителями стали синички, горобці, зяблики, дрозди, ластівки, горихвістки, вівсянки. Колеги стверджували, що неодноразово бачили червонокнижного сорокопуда сірого, він дуже цікавий способом харчування – нанизує на гострі гілочки крупних комах, ящірок, заготовлюючи собі «сухий корм». У нас є золотомушка або корольок – найменша пташка України, занесена до Червоної книги. Стверджують, що вона є лише в Карпатах, але колеги-зоологи двічі бачили її у нашому місті кілька років тому в районі парку.
У міста заходять синантропні види, такі як білочки. У Червоній книзі дуже багато видів летючих мишей, проте варто зауважити, що їх боятися не треба. Вони охоронні види. У нас є нічниця довговуха, триколірна, ставкова, вечірниця руда та інші.
Цікавим є питання щодо норки, пані Руслана розповідає:
– Норка європейська – вид природний, занесений до Червоної книги України. У нас на звірофермах вирощують норку американську, через це важко сказати, чи зафіксовані у природі випадки стосуються біглих видів зі звіроферм, чи все-таки природних.
Серед хижаків в околицях міста зустрічається тхір лісовий, куниця лісова та кам’яна. У Поліському заповіднику є рись. Нашими попередниками зафіксований був горностай.
Однак найнеочікуванішою знахідкою, притаманною Житомирській області, є скельна ящірка.
Одностатева тварина
На території Житомирщини, поблизу села Дениші, існують штучно акліматизовані види ящірок, яких завезли з Кавказу, Вірменії. Унікальність скельних ящірок у тому, що до цієї групи рептилій належать як двостатеві, так і партеногенетичні види – представлені тільки самками, які здатні розмножуватись відкладанням яєць без запліднення. Основною перевагою таких видів є те, що кожна особина дає нащадків. Це дозволяє їм розмножуватись та поширюватися значно швидше, ніж двостатевим видам.
Цей вид ящірки на Житомирщину було штучно заселено у 60-ті роки ХХ століття. Обрано саме село Дениші, оскільки там природні умови – виступи гірських порід, нагадували вихідний ареал тварин. Уже понад 50 років живуть ці вірменські ящірки в каньйоні річки Тетерів. Освоїли навіть підвісний міст, дамбу, заходять на територію санаторію. Згідно з останніми дослідженнями, щільність поселення вірменських скельних ящірок на Житомирщині набагато вища, ніж в поселеннях на Кавказі. Оскільки в популяції відсутні самці – немає запеклих бійок, самки мирно співіснують, кожна на своїй ділянці. Науковці і студенти природничого факультету ЖДУ й досі спостерігають та вивчають цей вид, відкриваючи все нові факти у суто «жіночому царстві».
Зрештою, про братів наших менших можна говорити довго і, зауважимо, не нудно. Ще вчора суто лісові або степові звірі сьогодні живуть поруч. Урбанізація та зведення мегаполісів – звісно, процес, який не змінити, але ще є можливість залишити трохи місця і для тих, хто попросити про це не зможе.
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 18 від 25 червня 2025
Читати номер