Обов’язкова реабілітація: як в Україні планують вдосконалити психологічну допомогу учасникам АТО

Обов’язкова реабілітація: як в Україні планують вдосконалити психологічну допомогу учасникам АТО
На початку листопада поточного року депутати Верховної Ради України ухвалили закон, котрий зобов’язує військовослужбовців, що брали участь у бойових діях на сході країни, проходити обов’язкову професійну психологічну реабілітацію, яка допоможе їм адаптуватися до мирного життя. Журналісти газети «20 хвилин» дізнавались, де і як зможуть отримати психологічну допомогу ті, хто захищає нашу державу.

Війна в Україні, яку політики й досі сором’язливо називають антитерористичною операцією, продовжує забирати життя військових і мирних мешканців. Та вибухи і постріли несуть не тільки смерть і каліцтво, вони не менше ранять і душі людей. Ці рани, на перший погляд непомітні, без вчасної допомоги психологів можуть серйозно зашкодити здоров’ю не тільки вояків, але й їх близьких.

Незважаючи на всі обіцянки, системно психологічною реабілітацією учасників АТО в Україні досі ніхто не займався. Частково психологічну допомогу надавали волонтери, неурядові організації, подекуди до важливої роботи долучалась місцева влада. Та глобально покращити ситуацію всі вони не могли. Нарешті на рівні держави прийнято важливе рішення про обов’язкову психологічну реабілітацію учасників АТО. Окрім допомоги в реабілітаційних центрах бійцям, згідно закону, повинні відшкодовувати і вартість проїзду до цих установ.

За інформацією, яку оприлюднив міністр оборони України Степан Півторак, безкоштовні реабілітаційні центри для бійців АТО планується відкрити по всій Україні. «Такі центри будуть створені на базі: Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь», Військово-медичного клінічного центру Західного регіону, Військово-медичного клінічного центру Північного регіону, Військово-медичного клінічного центру Південного регіону, Військово-медичного клінічного центру Центрального регіону, Дніпропетровського військового госпіталю, Центрального військового санаторію «Хмільник», Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Пуща Водиця», а також Центру медичної реабілітації та санаторного лікування «Трускавецький»», – зазначив Степан Півторак.

Відео дня

Щоправда, терміни створення таких центрів поки що виглядають не зовсім реалістично, орієнтовно вони повинні з’явитись до кінця 2015 року.

За словами житомирського психолога Олени Масик повноцінна психологічна реабілітація триває від 12 до 14 занять.

- В Україні немає власних реабілітаційних програм, а користуватись закордонними розробками чомусь ніхто не поспішає, – розповідає Олена Масик. – Створювати центри психологічної реабілітації необхідно, та на моє глибоке переконання, вони мають бути незалежними. Аби за допомогою могли звернутись не тільки демобілізовані військові, а їх дружини, діти, батьки.

Викликає сумнів у фахівців обов’язковість такої реабілітації.

- Сьогодні поки що не зрозуміло, як буде організована ця психологічна реабілітація, – продовжує психолог Олена Масик. – Остерігаємось, що хороша ідея може перетворитись на формальність.

Дар’я Гончарова 

Матеріал створено за підтримки міжнародного фонду "Відродження"

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up