Масові водохресні купання не є давньою українською традицією, - ПЦУ

Масові водохресні купання не є давньою українською традицією, - ПЦУ

Ні етнографи, ні історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито "традиційних" масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення.

Про це ПЦУ повідомляє на сторінці в мережі Facebook, передає Цензор.НЕТ.

"Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось "змиває гріхи", хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням "давньої української традиції". Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було", - зазначили в ПЦУ.

Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито "традиційних" масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов'язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя.

"За спостереженнями масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження. Також нагадаємо, що абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття "змиває" усі гріхи. Яким чином їх можна "змити"? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання?" - додали в ПЦУ .

У ПЦУ наголосила, що церква не забороняє пірнати в зимову воду, це право і вибір кожного.

"Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього. Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі "за" і "проти": стан здоров'я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії", - йдеться в повідомленні.

Читайте також:

Цього року традиційного освячення води у гідропарку не буде

Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:40 Житомирські легкоатлети стали чемпіонами України та представлятимуть державу на чемпіонаті Європи 12:21 Мінекономіки презентувало Обрій — цифрову екосистему ринку праці України 12:00 «Трансфер» до прикордоння: на Коростенщині поліцейські затримали підозрюваного в сприянні незаконному перетину кордону військовозобов’язаними 11:39 У Житомирі визначили переможців національного чемпіонату з робототехніки IPRC Ukraine 2026 Від читача 12:01 Проєкт «Брама» 11:19 Після рясних злив рятувальники відкачували воду у господарствах Бердичівського та Житомирського районів photo_camera 11:00 Досягли дна? У Малині з громадського туалету викрали зливний бачок 10:39 Житомир попрощався із Захисницею України: в останню путь провели Лідію Карнаух 10:21 30-річний житель Житомирського району обікрав продуктові крамниці в Левкові і Новогуйвинському — загалом на 50 тис. грн 10:00 На залізничних коліях станції Попільня загинула 31-річна жінка 09:41 Вночі ППО України збили 146 ворожих БпЛА 09:21 Оперативна інформація станом на 08:00 09.06.2026 щодо російського вторгнення 09:00 9 червня: все про цей день, яке церковне свято, традиції і погода у Житомирі 17:56 В Україні створено Координаційну раду з питань захисту прав ветеранів, полонених та зниклих безвісти 17:30 У Житомирі стартувала «STEM пригода – природа за один день» photo_camera 17:00 У Житомирі збережеться тепла дощова погода 16:39 На Коростенщині невідомі незаконно зрізали 17 тополь: сума збитків склала майже 33 тисячі гривень 16:20 Запрошуємо на спортивну подію до Всесвітнього дня донора у Житомирі 16:12 «Хотів знищувати орків, бо не міг пробачити те, що вони роблять», — капітан Леонід Супруненко, позивний «Супра» 16:00 Завершився третій навчальний курс з 3D-друку та моделювання для ветеранів, ветеранок і членів їхніх родин
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up