Причиною до підготовки цього матеріалу слугували постійні звернення читачів нашої газети із запитанням: як харчуватимуться діти, батьки котрих прописані в іншій області, але офіційно працевлаштовані та живуть в м. Житомирі.
Відповідь на це запитання ми отримали з перших вуст від керівництва департаменту освіти Житомирської міської ради.
Загалом, загальнодепутатське рішення щодо часткової плати за дитяче харчування з бюджету Житомира стало виключно добровільною ініціативою міста, оскільки у новій редакції Закону України «Про освіту» не передбачено жодного обов’язкового забезпечення безоплатним гарячим харчуванням учнів 1-4 класів.
«Усвідомлюючи важливість гарячого організованого харчування для дітей віком 6-10 років, було прийнято відповідне рішення: не зупиняти процес організованого харчування учнів 1-4 класів непільгових категорій і не організовувати його виключно за кошти батьків, а продовжити харчувати дану категорію із розрахунку 17,50 грн. в день на учня, з яких 8,00 грн. – кошти бюджету, виходячи з фінансового ресурсу міського бюджету, 9,50 грн. – кошти батьків.», – розповіла заступниця директора департаменту освіти Житомирської міської Ради Світлана Ковтуненко.
У ході розмови пані Світлані було повідомлено нашими журналістами про те, що наразі не всі батьки дітей можуть знаходяться у рівних умовах. Ті, хто мешкає тут від народження та має місцеву прописку, отримують перерахунок за їжу, а решта, котрі також проживать на території цього міста і платять податки зі своїх зарплат в Житомирі, але прописані в інших областях України, – не отримають нічого. Абсурдність цієї ситуації пані Світлана пояснила неможливістю перерахунку державних коштів з однієї територіальної громади до іншої.
«Так, це правда. Ми не зможемо співфінансувати дітей, що не є прописаними в м.Житомирі. Звісно, що це правило не поширюватиметься на пільгові категорії. Такі люди просто зобов`язані отримувати державну допомогу. Щодо дітей, котрі фактично зареєстровані за іншими об`єднаними територіальними громадами, їх батькам доведеться сплачувати повну вартість харчування, оскільки вони територіально закріплені за своїми областями. Держава виділяє певний кошторис, але він не може переходити з місця на місце.Тому на співфінансування харчування дітей вони можуть претендувати лише в тій області, де є зареєстрованими.», – пояснює нам пані Світлана.
Таке рішення було прийняте колегіально владними органами, спираючись на ст. 56 Закону України «Про освіту», де визначено державні гарантії на безоплатне гаряче харчування дітей. Туди відносяться:
діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
діти з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах) та діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».
Крім того, додатковими рішеннями Житомирської міської ради та виконавчого комітету було додано ще 3 категорії до вищезгаданих, які отримують харчування за кошти місцевого бюджету, а саме:
діти, один із батьків яких захищав/захищає незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав/бере безпосередню участь в антитерористичній операції;
діти, один із батьків яких постраждалий учасник Революції Гідності та діти, які є внутрішньо переміщеними особами.
Насамкінець зазначимо, що щоденне харчування дітей організовується у відповідності до Примірного двотижневого меню, що є погодженим Житомирським міським управління Головного управління Держпродспоживслужби у Житомирській області.
Ірина Хоцька
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 5 від 19 березня 2025
Читати номер
Оксана Гашицька
Катя Літвинчук
Таня Пилипчук
Таня Пилипчук reply Таня Пилипчук
Svetlanka Smetanka reply Таня Пилипчук
Вероника Максимчук