Стипендії не для всіх: життя для студентів по-новому

Стипендії не для всіх: життя для студентів по-новому

Якщо раніше цілком можливо було отримати грошову підтримку від держави, не вберігши «заліковку» від трійки, то зараз стипендії надаються лише тим, хто має найкращі здобутки у навчанні. А також соціально незахищеній категорії.

 

Вже досить довго в нашій країні не могли визначитися з порядком виплати стипендій, сумами та іншими аспектами. Новації для студентів почалися після ухвалення в парламенті Закону №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Він змінює окремі пункти Закону «Про вищу освіту» й запроваджує два види стипендій: академічні та соціальні. Згодом постановою №1050 від 28 грудня уряд затвердив новий Порядок призначення і виплати стипендій, де докладніше прописано новації.

Студенти скаржаться, що не завжди викладачі об’єктивно оцінюють їхні знання під час складання заліків та іспитів. Тож наскільки справедливими будуть бали в рейтингу? Для багатьох залишається запитанням і чи зможуть вони отримати нові стипендії.

 

Все вирішує рейтинг

 

Як і раніше, стипендії будуть розділятися на дві категорії: соціальні стипендії для пільговиків і академічні стипендії за навчальні досягнення, кількість одержувачів, яких тепер істотно скоротиться.

На академічну стипендію виділено у бюджеті 3,98 млрд грн (вузи Міністерства освіти та науки України), на стипендії студентам (курсантам) Міністерства оборони, МВС, МОЗ тощо у відповідних бюджетних програмах на підготовку кадрів; на соціальну стипендію (для всіх студентів вищих навчальних закладів) передбачено 992 млн грн в бюджеті Міністерства соціальної політики.

Кожний університет після сесії створить рейтинг для кожного курсу і спеціальності. Рейтинг визначатиме успішність за допомогою так званого «консолідованого показника успішності».

Ректор Житомирського національного агроекологічного університету Олег Скидан вважає, що рейтингове призначення стипендій буде добре для тих студентів, які дійсно добре навчаються, але не для тих, які зазвичай «закривають» сесію. Також академічні стипендії мають бути вищими за соціальні, щоб у студентів була мотивація до успішного навчання.

«Академічні стипендії з 1 січня 2017 року будуть призначатися згідно з рейтингом успішності, який складається на підставі навчальних досягнень студента впродовж останнього навчального семестру по кожному факультету, курсу, спеціальності. При цьому складова успішності в рейтингу становить не менш як 90% рейтингового бала, а процедура нарахування рейтингових балів визначається навчальним закладом. При цьому стипендії студентів, які займуть найвищі рейтингові позиції, збільшаться на 45%», – сказав він.

У 2016 році мінімальна стипендія становила 800-830 гривень. У 2017 році розмір мінімальної академічної стипендії в професійно-технічних навчальних закладах становить 415 грн, у закладах I-II рівня акредитації – 830 грн, у закладах III-IV рівня акредитації – 1100 грн.

За словами Олега Скидана, скорочення кількості студентів, які отримуватимуть стипендії, на якість освіти не вплине.

 

Підвищена стипендія: дискримінація чи справедливість?

 

У виші мають визначити ліміт стипендіатів – 40-45% від кількості студентів-бюджетників. Студенти, які навчаються за гостродефіцитними спеціальностями чи спеціалізаціями (у галузях знань: освіта, математичні, природничі, технічні науки), отримуватимуть 1400 гривень, підвищена стипендія становитиме 2360. У Міністерстві освіти і науки зазначають, що в такий спосіб планують знизити дефіцит студентів на цих спеціальностях.

Як наголосив заступник голови Правління Української асоціації студентів Олексій Проноза, підвищені стипендії на рівні 1400 грн отримають студенти 20 спеціальностей: середня освіта (математика, біологія, фізика, хімія, інформатика); спеціальна освіта; біологія; науки про Землю; фізика та астрономія; прикладна фізика та наноматеріали; математика; прикладна механіка; матеріалознавство; галузеве машинобудування; авіаційна та ракетно-космічна техніка; суднобудування; металургія, електроенергетика, електротехніка та електромеханіка; енергетичне машинобудування; атомна енергетика; теплоенергетика; гідроенергетика; гірнича справа; нафтогазова інженерія і технології.

 

Хто має право на соціальну стипендію в 2017 році?

 

З 1 січня держава матеріально підтримає окремі категорії студентів – вони отримуватимуть соціальні стипендії.

Виплата соціальних стипендій в Україні буде проводитися органами соціального захисту населення через вищі навчальні заклади на підставі відповідних документів.

Право на соціальні стипендії мають студенти (курсанти невійськових ВНЗ), які за результатами навчального семестру не мають академічної заборгованості, незадовільних результатів навчання, включені в рейтинг і належать до однієї з наступних категорій:

  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особи, визнані учасниками бойових дій і їхні діти;
  • діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, діти, один з батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту, діти, один з батьків яких загинув (пропав безвісти) в районі проведення АТО, бойових дій або збройних конфліктів;
  • діти шахтарів, чиї батьки мають необхідний стаж роботи або загинули в результаті нещасного випадку на виробництві, або стали інвалідами I або II групи.

Молоді, яка матиме право отримувати соціальну й академічну стипендії, нададуть одну на вибір. Щоб отримати соціальну стипендію, треба подати до вишу заяву та певні документи. Усіх отримувачів соціальних виплат поступово вноситимуть до Єдиного державного автоматизованого реєстру.

«Студентам, які отримують соціальні стипендії, новий закон пропонує обрати між академічною та соціальної стипендією в тому випадку, якщо вони зароблять академічну», – зауважив Олексій Проноза.

Також опинилися «за бортом» студенти з малозабезпечених сімей, діти-інваліди та інваліди I-III груп, а також студенти з дітьми. «Новими» соціальниками стали внутрішньо переміщені особи, учасники бойових дій та їхні діти, діти потерпілих в АТО та під час масових акцій громадянського протесту.

Важливо, що в новому році всім категоріям студентів, які претендують на соціальні стипендії, доведеться сформувати відповідний пакет документів та подати його до університету – це обов’язкова процедура як для «нових», так і для «старих» отримувачів соціальної стипендії.

Юлія Довбня

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

17:55 Біля Березівки на трасі Київ-Чоп сметрельна аварія: загинула 33-річна жінка 17:30 Що робити, якщо посвідчення водія чи свідоцтво про реєстрацію авто не відображається в застосунку «Дія»? 17:12 Евакуація людей з Уханя: відповіді на запитання 17:00 У Житомирі відкрилася виставка світлин Леоніда Шрайбікуса «Скам’янілі душі» Від читача 12:01 Українська Соціальна Академія відкрила реєстрацію на онлайн-курс із соціального підприємництва 16:40 Куди подається декларація про доходи, якщо місце проживання не співпадає з місцем реєстрації? 16:20 На околиці Ліщина горіла суха трава: через сильний вітер селяни боялися розповсюдження вогню на оселі 16:00 У пасажирів та членів екіпажу авіарейсу із Уханю не виявлено жодних симптомів гострих респіраторних захворювань 15:55 Житомирські депутати звернулися до Кабміну та народних депутатів щодо включення до переліку опорних лікарень ЦМЛ №2 15:40 На майдані Соборному стоять дві автівки з забороненою пересувною рекламою 15:21 НАЗК нагадало чиновникам, що вже час подавати декларації 15:00 У Малині водій іномарки наїхав на поліцейського, спричинивши перелом руки: розпочали кримінальне провадження 14:39 Підходимо – вибираємо, не соромимося: що з антикваріату продають житомиряни в Інтернеті 14:21 Через борг 260 тис. грн ОСББ "Затишна оселя" у Житомирі є загроза припинення газопостачання 14:00 На Житомирщині з початку року зареєстровано онлайн понад 6 тисяч земельних ділянок 12:39 Миропіль та Харитонівка – нові члени АМУ у Житомирській області 12:20 18 лютого – день народження Ларіосика, «кузена з Житомира» 12:00 Тумани, паморозь та невелике зниження температури: прогноз погоди 11:41 Житомирська ДЮСШ № 1 проведе змагання на честь святкування свого 75-річчя 11:37 Мер Житомира скликає позачергову сесію: зокрема розглянуть ситуацію з лікарнею № 2
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up