Особливо у цьому можна переконатися після відпочинку в Карпатах
Літо ніби створене для того, аби відпочити, гайнути кудись, де тепло, гарно, і ні про що не потрібно думати. Хтось не уявляє літнього відпочинку без моря, сонця та пальм - ну, такий уже у нас склався стереротип, якщо літо, то обов`язково потрібно "звозити дітей на море". Але останнім часом не менш популярним стає відпочинок і в Карпатах. А чому б і ні? Річки там справді кришталеві, повітря чистісіньке і, головне, ви можете побути насамоті з природою. Кайф неповторний! Та й відпочинок сьогодні у Карпатах можна запропонувати на будь-який смак - можна просто закинути рюкзак і пішки пройтися туристичними шляхами, здолавши Говерлу, скупавшись у озері Синевір, замилувавшись Черемошем. Можна провести час екстремально - на мотоциклі гірськими стежками проїхатися чи з гори на дельтаплані полетіти слабо? Сьогодні у Карпатах став модним і "зелений" туризм: гуцули - люди дуже гостинні, веселі, а як смачно готують! Оселитися хоча б на тиждень у такій гуцульській садибі - і вражень на цілий рік...
Путівничок Карпатами
На що варто подивитися?
Синевірське озеро - одне з найкрасивіших високогірних озер у Карпатах. Утворилося в результаті обвалу дуже давно, ще в льодовиковий період. Розташоване на висоті 989 м над рівнем моря. Загальна площа водяної гладі 7 га, найбільша глибина 20 м. Поблизу розташовані туристичні бази "Синевірське озеро" та "Морське око". До озера можна дістатися через Міжгір`я до села Синевірська галявина.
Долина нарцисів - (Закарпатська область, недалеко від м.Хуст, у долині р.Тиса і р.Хустець) - єдине місце в Україні і СНД, де зустрічаються природні зарості нарциса вузьколистого. Подібні зарості, але меншої площі, залишилися в деяких місцях - Альпах, Румунії, деяких Балканських країнах. Масове цвітіння рослин у квітні-травні залишає в тих, хто побачив це прекрасне видовище, незабутні враження.
Гора Говерла - найвища вершина Українських Карпат (висота 2061 м над рівнем моря). Приваблює любителів екстремальних видів туризму. Як правило, відкрита для сходження з травня по листопад. Гора розташована недалеко від селища Ясіня.
Ресторан "Гуцульщина" - ресторан побудований у гуцульському стилі, весь з дерева, без застосування цвяхів. Прикрашений різьбленням по дереву. Усередині традиційна обстановка - дерев`яні меблі, начиння. Жива карпатська музика. Ресторан розташований на околиці міста Яремче, поруч з водоспадом і сувенірним ринком.
Канатна дорога в селищі Ворохта. Дорога починається у Ворохті й закінчується в селі Яблуниця. З канатної дороги можна бачити найвищі гори України - Говерлу, Петрос, Хом`як, Поп-Іван. Особливістю є те, що людина сидить у звичайному кріслі, без усяких кліток. Відчуття незабутнє.
Місто Яремче - красиве, чисте містечко західного типу. Будинки побудовані в традиційному стилі, в основному дерев`яні. На околицях багато цікавого - сувенірний ринок, водоспад, Скелі Довбуша, вольєри з оленями. Добратися можна з Івано-Франківська (60 км) на маршрутці (5 грн) чи автобусі.
Озеро "Несамовите" - найвище гірське озеро в Карпатах. Знаходиться на висоті 1750 м. Розташоване в районі Говерли.
Центр Європи - стелла, встановлена на шосе недалеко від міста Рахів, вказує географічний центр Європи.
Високогірна обсерваторія на горі Поп-Іван. Обсерваторія побудована на висоті 2022 метра на вершині гори в 1936 році. Будували її польські майстри 2 роки. Зараз залишилися тільки стіни.
Манявський Скит. Розташований в селі Манява Богородчанського району Івано-Франківської області, за 25 км від села Надвірна. Монастир заснований у 1612 році. За деякими джерелами, тут похований гетьман Іван Виговський. У 1980 році монастир реставрували, і зараз там знаходиться Хрестовоздвиженський монастир.
Манявський водоспад - розташований вище Манявського монастиря, у гірській ущелині. Але потрапити туди досить важко. Водоспад являє собою вражаюче видовище. Висота водоспаду близько 20 метрів, вода з нього спадає декількома каскадами. У підніжжя водоспаду - невелике дрібне озерце, у якому при бажанні можна було б викупатися.
У селі Чінадієво в церкві - справжнє диво - диво природи, чи Боже чудо... Загалом, зрубали позаторік дерево, розпиляли на цурки, стали поліна колоти - не колеться, а упала одна цурка на землю, сама розкололася - а там, на відколі - чорний хрест правильної форми, як намальований. З того часу спеціально приїжджають люди - на диво подивитися.
На західному березі ріки Цибулина, поблизу села Старуня Івано-Франківської області, розташований єдиний в Україні діючий вулкан. Правда, вулкан цей - грязьовий. Вулкан має більше сотні мікрократерів і діє на площі в шістдесят гектарів. Остаточно ще не вдалося визначити причину вивержень вулкана. Вони, як правило, відбуваються ввечері, приблизно в 6-8 годин. Починаються вони виступом міхурів газу і великою кількістю води.
Для любителів екстріму
Що можна "замутити"?
Стати справжнім туристом
На території українських Карпат є з десяток активних туристичних маршрутів: гірських, водяних, пішохідних. Найцікавіші з них: гірські - на гори Говерлу та Поп-Іван, по Чорногорському хребті; водяні - Дністровським каньйоном і річках Білий та Чорний Черемош, Прут, Лімніца; пішохідні - полонинами Карпат, до Манявського водоспаду та інші.
Політати на мотодельтаплані та параплані
Безкрайніми просторами українських Карпат, парячи над горами, ви зможете побачити диких тварин, що живуть у цих заповідних місцях, ближче познайомитися з горами і місцями, де ще, можливо, не ступала нога людини. Hа річці Дністер є зручні місця для польотів на дельтапланах. Парапланеризмом займаються недалеко від села Підзахаричі в Чернівецькій області та селі Одаі Тлуматського району Івано-Франківської області. Політати на спортивних літаках можна в Косові Івано-Франківської області.
Подорожувати на мотоциклах
Незабутні враження. Швидкість, круті трампліни і красиві пейзажі вам так піднімуть адреналін, що і не снилося. Якщо Ви знімаєте житло в місцевих мешканців, то мотоцикл є в кожному будинку, і вам без особливих проблем і за помірну плату здадуть його в оренду. Тут на мотоциклах їздять навіть бабусі. І не забудьте перевірити наявність гальм!
Поїхати на Теребля-Рикську ГЕС
Ви зможете ознайомитися з процесом виробництва електроенергії. Повірте, що більше ніде в колишньому СРСР ви не побачите на власні очі, правда через дуже товсте скло, як вирує вода на лопатках турбін ГЕС. Незабутнє видовище. І це ще не весь екстрім. У період затяжних дощів, коли вода з водоймища не встигає скидуватися по трубі на ГЕС, вона падає через греблю з висоти 50 метрів із шириною струменя метрів 100. Ви можете оселитися поруч з цим видовищем у будинку відпочинку "Манчул". Це - літр адреналіну на добу. Як відомо, для роботи ГЕС необхідний великий запас води. Такий запас води був створений на річці Теребля. Ущелина, яким тече Теребля, було перекрите бетонною греблею висотою 50 м у районі села Вільшани. Вода по трубі великого діаметра з цього водоймища крізь гору надходить на турбіни ГЕС і потім скидається в ріку Рика. У результаті такої інженерної хитрості виходить пристойний перепад висот від початку витікання води до влучення на турбіни. Звідси і велика потужність ГЕС.
У гори на всюдиходах
Проїхатися з вітерцем по горах на сучасному джипі чи на вітчизняному "всюдиході"? Суперекстрім - ЛуАЗ "Волинянка" - прохідність звіряча, відчуття від поїздки на все життя. Чи як ви дивитеся на УАЗ? Його характеристики теж нічого... А ЗІЛ, а Suzuki? Усе це готові вам надати місцеві жителі, а також бази відпочинку і готелі за..., скажімо так, не зовсім помірну плату, в залежності від марки автомобіля.
На замітку
Де зупинитися?
"Зелений" туризм пропонують майже у кожному карпатському місті. Подаємо кілька адрес, де вас гарно зустрінуть, нагодують-напоять, та ще й у ліжко положать:
Приватна садиба "У Сашка" (м.Яремче, вул. Свободи, 278а, тел. (03434) 2-21-69).
До послуг гостей двомісні кімнати (є 6 місць), зручності на поверсі. Харчування на замовлення. Прогулянки в гори, екскурсійні послуги на замовлення. Біля садиби є власний ставочок, альтанка з шашличною. Проживання 20-40 гривень за добу.
Приватна садиба Грикуляка Василя Івановича (смт.Ворохта Яремчанської міськради, вул.Франка, 21, тел. (03434) 4-15-65)
Запрошуються сім`ї, котрі хочуть почуватися на відпочинку як вдома, а також ознайомитися з народними звичаями, відвідати гостинну українську родину. Є багато музичних інструментів, як сучасних, так і народних. Є відеосюжети з записами святкувань Великодня, Різдва та концертів. Є домашні тварини. Можна користуватися кухнею, пральною машинкою, подивитися телевізор.
Приватна садиба Бойчука Павла Михайловича (с.Яблуниця Яремчанської міськради, ресторан "Беркут", тел. (03434) 44-206)
Садиба розташована на Яблуницькому перевалі. Господар має власний підйомник довжиною 300 м. з трасою для початківців. Харчування за замовленням, можливість самостійно готувати страви. Екскурсійне обслуговування. Походи в гори. Є більярдний зал, сауна, гараж для автомашин, стоянка. Є свій ставок, на якому можна порибалити.
Приватна садиба Тинканюків Петра та Марії (смт. Верховина, тел. (03432) 2-14-53) Будинок має два поверхи, теплий, всі зручності (туалет, ванна, душ) знаходяться в будинку, завжди є гаряча вода. Пропонують походи в гори, ліс, збір грибів та ягід, купання в річці. Зможуть організувати відвідання приватного музею одягу та музичних інструментів у Верховині, відвідання "українських Афін" - села Криворівні, музеїв Франка та Грушевського, стародавньої гуцульської хати-гражди, старовинних церков, канатної дороги у Ворохті, центру старовинних традицій різьби по дереву та кераміки міста Косова, відвідання унікальної пам`ятки природи Писаного Каменя, а також - найвищого гірського хребта в Україні - Чорногірського, г. Говерли (2061м) - найвищої точки України, г. Поп-Іван (2020м.). Господарі запропонують смачне триразове харчування, приготують за вашим замовленням смачні традиційні гуцульські страви - банош, чанахи, книші, бринзу. У господаря є автомобіль. Відпочиваючі можуть дивитись телевізор, відео (в тому числі святкування різдвяних свят у Верховині - фестиваль колядників).
Приватна садиба Халус Ярослави (с.Вишків Долинського району, тел. (03477) 9-02-88)
Садиба знаходиться за 42 км від міста Долини і складається з двох будинків, один з яких розташований на самому березі річки Мізунка поряд з підвісним пішохідним мостом. На відстані 300 м від садиби знаходиться гірськолижна траса з бугельним витягом. Поряд з садибою проходить шосе, що з`єднує Івано-Франківську та Закарпатську області, яким можна потрапити до озера Синевір (65 км) або в Долину Нарцисів (поряд з м.Хуст). До послуг відпочиваючих - літня веранда над річкою та шашлики на самому березі Мізунки.
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.