Впродовж багатьох років підтримка спорту та спортивних шкіл залишалася на рівні, достатньому лише для виживання. Окрім зарплатні, коштів вистачало хіба що на оплату комунальних. Для оновлення інвентарю чи капітального ремонту фінансування не було.
Ситуація почала змінюватися з появою в місцевих бюджетах власних коштів, частину з яких змогли передбачити на спортивні об’єкти. Однак бюджетні гроші доволі часто через непрозорий розподіл сплачуються за низькоякісні ремонтні роботи.
Штукатурка в 6 кілограм
База для зайнять спортом, як і самі спортивні школи, сформовані головним чином ще в радянський період. Порівняно нове приміщення дісталось обласній дитячо-юнацькій школі з боротьби. Зведена у 1993 році разом із 14-поверхівкою по вул. Київській, 106 прибудова з 6-метровими залом відповідала базовим вимогам.
Проте через недороблену зливну систему дощова вода стала підтоплювати фундамент будівлі, у приміщеннях з’явився грибок та пліснява. На вкритий м’якою покрівлею плоский дах регулярно падала плитка з верхніх поверхів будинку. Пошкодження перетворювали поверхню даху фактично в решітку, через яку легко потрапляла волога та вода, посилюючи процес руйнації.
У 2015 році обласна рада звернула увагу на єдину в області спеціалізовану школу боротьби, передбачивши кошти на її ремонт. На додачу до традиційної заміни вікон на металопластикові на капітальний ремонт даху в бюджеті області віднайшли 214 тис. грн.
Допоки отримали всі погодження, на угоду вийшли аж у листопаді 2015 року, обравши виконавцем маловідомого підприємця Миколу Мельника. До кінця року, незважаючи на погану роботу та рясні опади, підрядник виконав роботи, а обласне відділення Держархбудінспекції погодило можливість експлуатувати приміщення.
Але дуже швидко всі недоліки далися взнаки, і, попри прийняття робіт, проблема з дахом на цьому не завершилися.
Покрівля споортшколи після ремонту в 2015 році.
Через чотири роки відновити обставини того злощасного ремонту виявилося доволі складно. Пересвідчитись в якості виконаних робіт та контролювати їх хід мав би тодішній директор спортшколи Віктор Рябов та управління молоді і спорту облдержадміністрації, якому заклад підпорядковувався.
Та віднайти договір, в якому повинні були б передбачити обов’язки підрядника, так і не вдалося. Зі спортивної школи він зник, а управління молоді та спорту Житомирської ОДА від даного ремонту взагалі відхрещується.
На жаль, зв’язатися з виконавцем робіт нам також не вдалося. На телефонні дзвінки приватний підприємець Микола Мельник так і не відповів. Можливо, причиною є винесення декількох судових рішень, за якими він заборгував десятки тисяч гривень держпідприємствам і не сплатив понад 60 тис. грн податків.
Та це не завадило Червоненській селищній раді заключити з ним декілька угод. У кінці 2017 року за трьома договорами підприємцю перерахували понад 4,1 млн грн. А з 2019 року Микола Мельник стає керівником товариства «Квадрбуд-1», з яким Червоненська селищна рада продовжує укладати угоди.
Власником «Квадрбуд-1» ще донедавна був Дмитро Парфенюк. Останньому спільно з колишнім очільником департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА Євгеном Кульчицьким належала «Прогрес-буд». Нагадаємо, за підписом пана Кульчицького на рахунки товариства сплачено близько 100 млн грн за досі незбудовані сільські амбулаторії.
З листопада 2019 року власником «Квадрбуд-1» стає Олег Щебетов – батько ексзаступника голови Житомирської ОДА Романа Щебетова. Саме Роман Олегович до призначення заступником очолював департамент регіонального розвитку, залишаючись довгий час куратором напрямку капітального будівництва в області.
Звідси повна узгодженість дій та прямий зв'язок між Романом Щебетовом і підрядниками, яким так щедро сплачували бюджетні кошти.
Ремонт по новій
На початку 2019 року запланували провести реконструкцію приміщень школи з боротьби, і в березні департамент регіонального розвитку оголосив тендер. Планувалося, що роботи обійдуться в 1 млн 79 тис. грн. Оскільки тендерний комітет знайшов зауваження, жодна з трьох поданих учасниками пропозицій не була прийнята.
Після відміни торгів з одним із учасників департамент підписує пряму угоду. Підрядником обирають ТОВ «Забудовник», готового виконати ремонт за 1 млн 59 тис. грн. Першопочатково на виконавця покладалося завдання провести внутрішній ремонт приміщень. Коли з`ясувалося, що без капітального ремонту даху всі роботи зведуться нанівець, з підрядником у липні 2019 року підписали новий договір. Заміну покрівлі оцінили в додаткових 1 млн 402 тис. грн. і без проведення торгів угоду укладають з ТОВ «Забудовник».
Роботи тривали влітку та восени. З перекриттям даху звели й захисну металеву сітку. Замінили до цього не працюючі вентиляційні канали в спортзалі та кабінетах. Відремонтували санвузли та господарські приміщення.
Під завершення 2019 року нова керівниця департаменту регіонального розвитку ОДА укладає з ТОВ «Забудовник» ще одну угоду на майже 1,5 млн грн. Застосування переговорної процедури з тим самим виконавцем обґрунтували потребою в «сумісності з наявними товарами, технологіями, роботами чи послугами, якщо заміна попереднього постачальника може призвести до несумісності або виникнення проблем технічного характеру, пов’язаних з експлуатацією та обслуговуванням». Генеральним проектувальником, підприємцем Андрієм Данильчуком, внесено зміни і відкориговано робочий проєкт за листопад і отримано позитивний експертний звіт.
До речі, цей же ж проєктувальник вніс зміни у проєкт з реконструкції «Прозорого офісу» на Польовій, через що його вартість зросла на 34 млн грн.
У підсумку завершення ремонту обласної спортивної школи з боротьби бюджету області сумарно обійдеться у близько 3,5 млн грн. Без цього повноцінне функціонування та навчання у школі попросту неможливе. Проте з усієї суми сплачено менше половини коштів.
У вирішення питання з ремонтом спортшколи втрутився навіть чемпіон світу з боротьби, а нині – народний депутат Жан Беленюк. У відповідь на депутатський запит в області завірили, що кошти знайдуться і довготривала історія з ремонтом дійте до завершення.
Однак наші сподівання дещо розвіює думка експертки.
– Якщо проєкт замовляли раніше, а ми бачимо закупівлю на реконструкцію цього об'єкта у 2017 році, то мали замовити коригування проєкту. Якщо ж проєкту взагалі не було, то це порушення будівельних норм, а саме правила визначення вартості будівництва, – впевнена експертка з питань закупівель Ольга Нос.
Виходячи з того, як росла вартість об'єкта, можна припускати, що і оголошення допорогової закупівлі з неповним технічним завданням, і подальше збільшення вартості робіт або є умисним і сплановано для ухилення від проведення відкритих торгів, або це приклад кричущої некомпетентності осіб, які планували та оголошували закупівлі.
- Загалом це все – неефективне витрачання грошей громади. Незалежно від причин, – впевнена Ольга Нос.
Незважаючи на цілковиту безвідповідальність та халатність чиновників на усіх рівнях, все ж хочеться вірити у щасливий фінал цієї історії. І на завершення – відновлення повноцінного зайняття спортом та виховання здорової нації не на словах, а насправді.
№ 18 від 25 червня 2025
Читати номер