Як пережити спеку: дієві поради

Як пережити спеку: дієві поради

У розпалі літо, більшість з нас з нетерпінням чекає сонячних днів, щоб засмагати, плавати, приємно проводити час на свіжому повітрі. Але мало кому до вподоби спека і духота.

Жарку погоду можуть погано переносити маленькі діти, люди похилого віку, вагітні, а також ті, що страждають ожирінням, хворобами серця, гіпертонією і діабетом. Щоб палюче сонце не вбивало все задоволення від літа, дотримуйтесь наших порад, як пережити спеку.

Чим небезпечна спека?

Спека призводить до згущення в організмі крові (а це загрожує виникненням тромбів). Навантаження на всі системи організму при цьому збільшується. У спеку знижується кількість кисню в повітрі, у людини настає гіпоксія – кисневе голодування. Навіть практично молоді та здорові люди в спеку не відчувають себе бадьорими, стає важко дихати, навалюється млявість і сонливість. Якщо ви належите до метеозалежних людей або у вас вегето-судинна дистонія, спека теж може негативно вплинути на ваше самопочуття. Як же допомогти своєму організму пережити літню спеку?

Чому потрібно пити в спеку?

Наш організм у спеку швидко втрачає воду. Особливо сприйнятливі до зневоднення діти і люди похилого віку. Щоб не допустити зневоднення організму, потрібно пити стільки разів, скільки хочеться – до 3 літрів у день.

Відео дня

Разом з потом наш організм втрачає і необхідні солі і мінерали – магній, кальцій, цинк, тому, щоб заповнити їх втрату, найкраще пити мінеральну воду, воду, підкислену лимоном, фруктові та овочеві соки.

Що пити в спеку?

Соки дають організму безліч цінних мікроелементів і вітамінів, тому в спеку після них не хочеться їсти і ми відчуваємо приплив сил і енергії. Пийте морси, компоти з фруктів, зелений чай (він чудово тонізує і добре втамовує спрагу).

Пити краще невеликими порціями, але часто. Тоді водний баланс в організмі буде в нормі, що сприятливо позначається на здоров'я і на красі шкіри.

Кілька порад

  • Не пийте крижану воду – занадто холодна вода знижує кровопостачання слизової оболонки шлунка, і організм повинен буде витратити багато енергії, щоб нагріти її до температури тіла. Плюс можна застудитися – фарингіт або ангіна в спеку не так уже й рідко зустрічаються.

  • Щоб охолодити воду, краще додавати в неї кубики льоду. Кількість кубиків простіше регулювати, досягаючи бажаної температури води.

  • Не пийте під час їжі, це ускладнить процес травлення і перевантажить шлунок.

  • Солодкі газовані напої не здатні вгамувати спрагу, вони тільки підсилюють її. Тому в спеку віддавайте перевагу несолодким напоям.

  • Не пийте в спеку алкоголь і каву, які виводять з організму мінерали і воду.

  • Людям з гіпотонією (низький тиск) для підтримки серцево-судинної системи можна порекомендувати приймати настоянку елеутерококу (але не надто багато – не більше 20 крапель у день).

Як харчуватися в спеку?

У спекотні літні дні бажано переглянути своє харчування. Перш за все зменште розмір порцій, до яких ви звикли. Відмовтеся від солоних, жирних і смажених страв. Після них сильніше хочеться пити. Набагато краще підійдуть легкі холодні супи (окрошка, борщ), пісне м'ясо і риба, овочеві салати і фрукти.

Навіть морозиво не стільки охолоджує організм, скільки обтяжує, бо це жирний продукт. У спеку кращий десерт – фрукти і ягоди. А якщо все-таки хочеться морозива – віддавайте перевагу фруктовим або ягідним домашнього приготування.

Пам'ятайте і про те, що харчові отруєння влітку трапляються значно частіше, ніж в інші сезони! Свіжоприготовлена домашня їжа допоможе їх уникнути. А ось куплених на базарі або пляжі пиріжків, чебуреків, біляшів, а також салатів з майонезом в закладах громадського харчування слід остерігатися.

Сонячне випромінювання

У спеку навіть коротка прогулянка може призвести до опіку шкіри. Тому необхідно використовувати косметику для захисту від сонячного випромінювання. Ультрафіолетове випромінювання UVA-діапазону, (довгохвильове УФ-випромінювання) не затримується хмарами або склом. Тому добре засмагнути можна не тільки під прямими сонячними променями, а й в тіні, і при похмурій погоді.

Бережіть очі від сонця

Тривале перебування на сонці може спричинити подразнення кон'юнктиви, фотокератит – дуже болючий сонячний опік рогівки, симптоми якого проявляються зазвичай через 6-12 годин після опромінення, і втому очей. Багато негативних впливів сонця на очі проявляються тільки через роки. Люди, які не захищають очі від сонця, в літньому віці страждають дегенерацією рогівки, катаракта.

Як вибрати сонцезахисні окуляри?

Вибираючи сонцезахисні окуляри, звертайте увагу перш за все не на модні тренди, а на захисні властивості окулярів. Використання окулярів з дешевими лінзами без захисного фільтра може лише нашкодити, оскільки тонування захищає очі тільки від надмірно яскравого світла, але не від шкідливого впливу ультрафіолету. Кришталик здорового ока виконує функцію природного фільтра. Коли ми одягаємо окуляри із затемненими лінзами, але без фільтра, зіниця, реагуючи на слабку інтенсивність світла, розширюється, забезпечуючи проникнення до сітківки ока значно більшої кількості ультрафіолетових променів.

На якісних сонцезахисних окулярах має бути присутнє спеціальне маркування, яке допоможе зробити правильний вибір з урахуванням ваших потреб. Рівень захисту зазвичай вказується у вкладишах, які додаються до окулярів. Також в них є інформація про умови, в яких рекомендується використовувати окуляри (місто, гори, водна гладь і т.п.).

Одяг та взуття

Вибирайте легкий вільний одяг світлих відтінків з натуральних тканин – льону або бавовни, натурального шовку, щоб ваше тіло могло вільно «дихати». А ось синтетика створить ефект теплиці. У сонячні дні слід носити легкий головний убір: солом'яного бриля, панаму або хустку, також з натуральної тканини.

На час спеки краще відмовитися від постійного носіння високого каблука. Не варто посилювати стан своїх вен, їм в спеку і так некомфортно. Виберіть босоніжки на невеликому стійкому каблуці або танкетці. Найкраще для літньої прогулянки підійдуть шкіряні босоніжки або капці.

Як не згоріти на пляжі?

Спека найкраще переноситься біля тихої річки, озера, біля моря або на дачі. Якщо ви приїхали на море, то в перший день не засмагайте на пляжі більше 30 хвилин. Збільшуйте час прийняття сонячних ванн поступово, частіше перебувайте в тіні. Чергуйте знаходження на березі і у воді.

Відвідування пляжу в полуденний час не рекомендується – в цей час найбільш сильне ультрафіолетове випромінювання, і ви можете легко отримати опік шкіри, сонячний чи тепловий удар.

Як перенести літню спеку в місті?

Якщо ж літня спека застала вас у місті, то ось декілька порад. Якщо температура в тіні перевищує 30 град. C, то краще не виходити на вулицю, особливо між 11 і 15 годинами, коли сонце найбільш активно. У місті вибирайте завжди затінену сторону вулиці, носіть з собою пляшку води, не забувайте про головні убори. Пам'ятайте, що від теплового і сонячного удару не застрахований ніхто.

Частіше приймайте контрастний душ. Можна час від часу обполіскувати холодною водою руки до ліктя і лице. Або змочити хустку холодною водою і накинути її ззаду на шию.

Пережити жарку пору буде значно простіше, якщо ви станете дбайливо і уважно ставитися до свого здоров'я. Прислухайтеся до свого організму і постарайтеся створити для нього щадний режим, використовуючи наші поради про те, як пережити спеку.

Тепловий та сонячний удар: перша допомога

Щоб максимально вберегти себе та рідних від можливого теплового або сонячного удару, слід розібратись, чим вони відрізняються, які їх симптоми та як правильно надавати першу медичну допомогу.

Тепловий удар – стан, що виникає раптово і зумовлений розладами терморегуляції організму при тривалому впливі на нього високої температури повітря.

Основними симптомами теплового удару є:

• висока температура тіла;

• спрага;

• нудота;

• головний біль;

• відсутність потовиділення, шкіра стає гарячою і сухою на дотик;

• почервоніння;

• прискорене дихання та серцебиття;

• дезорієнтація;

• можливі судоми, галюцинації, втрата свідомості.

Сонячний удар є різновидом теплового удару, що виникає внаслідок локального перегрівання голови під прямим сонячним промінням.

Симптоми сонячного удару аналогічні до симптомів теплового удару, але трохи менш яскраво виражені.

Перша допомога при тепловому та сонячному ударах ідентичні:

1. Викликати швидку допомогу.

2. Ізолювати людину від впливу теплових факторів – перенести в тінь.

3. Забезпечити вільне надходження кисню до організму: розстебнути комір або всю сорочку повністю, дівчатам – бюстгальтер, який стискає грудну клітину.

4. Охолодити людину: прикласти пляшку з холодною водою до шиї, пахв, огорнути вологим холодним рушником.

5. Якщо людина знепритомніла – привести її до тями, використовуючи нашатирний спирт, а в тяжчих випадках – роблячи штучне дихання.

6. Дати випити валеріани та води.

Але, звісно, краще не допускати таких неприємних наслідків.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі (1)
  • Aleksandr Kindras
    Краще дайте пораду як пережити людям спеку, коли в місті на 2 дні відключили воду... ;)
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:41 Пенсійний фонд України: Удосконалення процесу нарахування та виплат соціальних допомог з 1 липня 12:20 Чотирирічна коростенка, яка отримала тяжкі травми, стала донором для трьох дітей 12:00 На проспекті Миру в Житомирі в ДТП травмувався мотоцикліст 11:40 У Житомирі відбулася зустріч з письменником і громадським дічем Валерієм Хмелівським Від читача 17:02 Онлайн-шахрайство в Житомирі: як молодь усе частіше стає не жертвою, а співучасником. 11:20 Вимагання грошей, викрадення людини, крадіжки - за організацію злочинів судитимуть 27-річного житомирянина і його спільників photo_camera 11:00 "Вдячні Італії за організацію Конференції з питань відновлення України – URC 2025", - Володимир Зеленський 10:50 Трагедія у Житомирі: з вікна 4 поверху випала 6-річна дівчинка, дитина загинула 10:37 У Бердичеві судитимуть чоловіка, який з особливою жорстокістю вбив цивільну дружину 10:20 Литва профінансує відбудову ліцею №25 10:00 На 27-й сесії Житомирської обласної ради ухвалили низку важливих рішень 09:41 ЗСУ ліквідували 1040 окупантів 09:20 Оперативна інформація станом на 08:00 11.07.2025 щодо російського вторгнення 09:01 11 липня: все про цей день, яке свято, традиції, іменини і погода у Житомирі 17:54 В Україні обговорюють зниження пенсійного віку: подробиці 17:00 Громади Житомирщини представляють свої проєкти на URC2025 у Римі 16:41 Віталій Бунечко: Триває ліквідація наслідків надзвичайної ситуації в селі Березина 16:20 Житомир та Дортмунд підписали угоду про партнерство 16:00 Ввечері 10 липня – оленяча, малинова, сінна та медова повня Місяця 15:41 Зламують акаунт і просять гроші: житомирські поліцейські застерігають від шахраїв у соціальних мережах
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up