Уляна Супрун про те, як невдовзі зміниться життя пацієнтів та лікарів, які зміни чекають на українську медицину і хто за все це платитиме

Уляна Супрун про те, як невдовзі зміниться життя пацієнтів та лікарів, які зміни чекають на українську медицину і хто за все це платитиме

Кажуть, життя насправді рухається не по колу, а по спіралі. Визвольний рух зазнав поразки в Україні 40-х років, тому  предки Уляни Супрун були вимушені виїхати до Америки. Зараз вона веде свою «війну» за впровадження в Україні світових стандартів медицини. Онука політичних емігрантів стала міністром в тій самій, але тепер вже вільній країні. Рівно рік тому Президент призначив Уляну Супрун на посаду Міністра охорони здоров’я України.

 

Коли і як Ви отримали пропозицію очолити Міністерство охорони здоров’я?
– Це сталося влітку 2016-го. В мене відбулась розмова із Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом щодо того, як можна допомогти реформувати систему охорони здоров’я. На той момент я вже мала деякі пропозиції, бо співпрацювала з групою експертів з цього питання. Ми подали наш план та шляхи втілення. І з початку серпня 2016 року мене було призначено виконуючим обов’язки Міністра охорони здоров’я.

Тобто, Ви були готові до таких серйозних викликів?
– Ми до того часу встигли змінити систему тактичної медицини і систему надання медичної допомоги військовим. А щодо реформування медицини, була створена стратегія, але не було кадрів, які мали втілювати нову систему охорони здоров’я. Це дуже важливо, бо двадцять шість років майже нічого не змінювалося в медицині.
Ми почали з того, що відмінили 33-й наказ, згідно з яким кількість працівників лікарень визначалась у Києві – зараз лікарня сама призначає тих людей, які їй потрібні. Ми, разом з Урядом, почали програму «Доступні ліки», за якою пацієнти безкоштовно або з маленькою доплатою отримують ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету 2-го типу  та бронхіальної астми. Наприклад, в Житомирській області на реалізацію зазначеної програми у 2017 році передбачено 16 мільйонів гривень. За липень пацієнти отримали ліки за більше ніж 53 тисячами рецептів, вартість ліків була відшкодована аптекам державою.

Програма «Доступні ліки» надала доступ до життєво важливих ліків українцям. А як можна наблизити медичну допомогу до віддалених куточків?
– Іде робота над впровадженням системи госпітальних округів. Скажімо, зараз в багатьох областях апарати МРТ або КТ є лише в обласних лікарнях. Згодом в кожному окрузі буде високоспеціалізована лікарня, де можна буде отримувати такі послуги. І замість того, щоб їхати 3-4 години до обласного центру – людина зможе поїхати до свого госпітального центру. І це буде не більше 60 кілометрів відстані, або 60 хвилин їзди. Послуга буде наближена до пацієнта.

То це означає, що будуть більше закуповувати обладнання в регіони?
– Ми будемо покращувати мережу лікарень і амбулаторій. МОЗ разом із Кабміном розробили стандарти для госпітальних округів. А місцева влада сама вирішує як ці округи мають виглядати. В окрузі має бути багатопрофільна лікарня – тобто лікарня 2 рівня. І має бути планова лікарня 1-го рівня. Та деякі інші інституції. Ідея полягає в тому, що замість розпорошувати інвестування у 15 районних лікарень, де є 10-20% від необхідного обладнання, посилювати ті центральні лікарні госпітальних округів, де буде все необхідне обладнання. Інші будуть перепрофільовані. Нам зараз дуже потрібні хоспіси, реабілітаційні та центри цілодобової невідкладної допомоги, амбулаторії для літніх людей та людей із хронічними захворюваннями.

І скільки таких округів буде по Україні?
– Місцева влада пропонує, а ми погоджуємо. Дивимось чи вони відповідають тим критеріям, які є – розміру території, кількості населення. Припускаємо, що буде приблизно 100 госпітальних округів, можливо трохи більше або трохи менше. Зараз Кабміном затверджені 60 округів в 15 областях та Києві, зокрема в Житомирській області – 4 госпітальні округи.

Українці дійсно отримають можливість самостійно обирати лікарів?
– Дійсно так. На первинній ланці це буде сімейний лікар: або лікар-педіатр, або лікар загальної практики. Пацієнт зможе вільно обирати будь-якого лікаря, з числа зареєстрованих в державі, що мають контракт із Національною службою здоров’я.

Як це відбуватиметься на практиці?
– Реєстри лікарів також будуть у відкритому доступі на сайті Міністерства охорони здоров’я та на сайтах наших департаментів на місцях. Якщо вам порадять хорошого фахівця, ви зможете укласти декларацію з ним. Її буде зареєстровано в електронній системі Національної служби здоров’я – державної структури, яка буде оплачувати послуги лікаря. Ви не маєте платити нічого як пацієнт.

Де будете брати таку велику кількість сімейних лікарів?
– У нас вже є чотирнадцять з половиною тисяч лікарів. Але це не лише сімейні лікарі. Це також лікарі-педіатри, лікарі загальної практики, які можуть працювати сімейними лікарями. Буде вимога: кожен лікар має вести від 500 до 2000 пацієнтів.
Але в нас також є питання до сільської медицини. В маленьких селах мешкає в середньому півтори тисячі осіб. Це недостатнє навантаження на лікаря. В багатьох селах взагалі лікарів немає. Але зараз в селах є фельдшерсько-акушерські пункти. Або є медсестринські пункти. Вони залишаться, але будуть «прив’язані» до лікаря. Скажімо, лікар візьме три або чотири села, в кожному з тих сіл мешкає 500-600-1000 людей. Це не означає, що люди не зможуть обрати іншого лікаря, якого вони хочуть. Але фельдшерський пункт буде закріплений за тим лікарем, і він буде приїжджати раз на тиждень в кожне село на плановий прийом. Або як будуть невідкладні стани.
Разом з Адміністрацією Президента та Міністерством регіонального розвитку маємо програму щодо сільської медицини. Є 4 мільярди гривень на покращення її стану. Це будуть нові амбулаторії, це буде телемедицина. Фельдшери і лікарі матимуть доступ до Інтернету, щоби спілкуватись між собою. Ми також хотіли б інвестувати у санітарні машини для лікарів. Аби вони могли доїжджати до сіл і до своїх пацієнтів.

А що як пацієнт захоче піти до приватної клініки?
– Будуть єдині тарифи на послуги в Україні для комунальних закладів. Приватні можуть мати свої тарифи. Але, скажімо, консультація кардіолога буде коштувати 50 гривень. Але як ви би хотіли піти до приватного кардіолога, який бере 60 гривень, тоді держава сплачує 50 грн. а ви за рахунок страховки, або самі доплачуєте різницю. Багато з приватних закладів, можливо, будуть знижувати вартість послуг, аби залучити пацієнтів. Це – здорова конкуренція.

Коли запрацює нова система?
– Пацієнти зможуть підписувати декларації із сімейними лікарями вже з 2018 року. Одночасно ми почнемо реформи на рівні спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги. А з 2020 року повністю перейдемо на нову систему фінансування та завершимо роботу щодо формування медичних округів. Поступовість необхідна аби звикли і пацієнти, і лікарі. А як буде потрібна складна операція – пересадка серця, нирки, або лікування раку – то ми маємо наші високоспеціалізовані лікарні, які визначені МОЗом. Інститут раку, ОХМАТДИТ, Інститут СЕРЦЯ та Інститут Ємця надають ці послуги. Для них завжди буде додаткове фінансування від держави.

Чи знищить запропонована вами реформа сумнозвісну традицію «вдячності» лікарю в конвертах?
– Лікар укладатиме контракт з НСЗУ. Якщо будуть скарги на лікаря – буде розслідування, може бути накладено штраф. А у разі повторного порушення контракт з тим лікарем, або з медичним закладом може бути розірвано.
Контролювати якість надання послуг також буде НСЗУ. І ми маємо дуже цікаву ідею. Що не лише НСЗУ буде отримувати перелік послуг та ліків, наданих медичним закладом, буде надавати у Національну службу здоров’я, а й пацієнт. Аби міг звірити, чи це відповідає дійсності.

Скільки буде виділятись на лікування одного пацієнта? Наскільки ця цифра відрізняється від нинішніх витрат на утримання одного койко-місця?
– Хочу сказати, що Кабінет Міністрів переходить на трирічне формування бюджету. Не на один рік, а на три. То ми вже маємо від Мінфіну нарахування, наскільки буде підвищуватися фінансування охорони здоров’я в наступні роки.
На цей рік в бюджеті передбачено 55 мільярдів гривень, з яких на Житомирську область піде 1 мільярд 907 з половиною мільйонів гривень. А в 2020 році на медицину в державному бюджеті буде закладено вже 81 мільярд. Витрати будуть поступово збільшені на 25,7 мільярдів гривень. Вже у наступному році очікується збільшення на 10 мільярдів гривень.

Руслан Коломєйцев

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
10:00 На Чуднівщині чолвік цілу ніч блукав у лісі 09:41 Росіяни за добу втратили 910 військових 09:19 Оперативна інформація станом на 06.00 18 квітня 2024 року щодо російського вторгнення 09:00 18 квітня: все про цей день, яке свято, традиції, іменини і погода у Житомирі Від читача 20:15 Вчитель з Житомира переміг у премії “Ранкові зорі” 17:45 Житомирські діти влітку зможуть відпочити у пришкільних і денних таборах, різнопрофільних загонах 17:27 На Житомирщині відбулося підписання договору про партнерство між ЮНІСЕФ з одинадцятьма територіальними громадами. ВІДЕО 17:00 На Житомирщині завтра прогнозують сильні дощі 16:40 Віталій Бунечко: Продовжуємо допомагати нашим захисникам 16:22 Біля Гуйви - ДТП з потерпілими, рух ускладнено photo_camera 16:20 За січень-березень 2024 року доходи обласного бюджету склали більше 430 млн грн 16:00 Нагостювався на 80 тисяч гривень: у Волицькій громаді під час гостин обікрали чоловіка 15:40 Житомирські рятувальники отримали гуманітарну допомогу від благодійників 15:21 З 1 квітня перерахують пенсії працюючим пенсіонерам 15:00 На "варшавці" дорожники ремонтують бар’єрне огородження photo_camera 14:41 Житомир і ще 13 обласних центрів стали «частково прозорими» у 2023 році — Transparency International Ukraine 14:20 Спортсмени Житомирщини стали переможцями чемпіонату України з вільної боротьби серед юніорів та юніорок photo_camera 14:00 За підтримки EU4Business для підприємців проведуть воркшопи щодо роботи з ШІ та автоматизації бізнесу 12:41 Військовослужбовцям 95 бригади, що отримали важкі поранення під час захисту України, вручили медалі Міноборони photo_camera 12:19 У Житомирі оголошено набір на безоплатний курс бізнес-школи
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up