Звісно, для прогулянок містом краще взяти екскурсовода чи когось із знайомих городян, хто добре орієнтується на місцевості. Але можна спробувати знайти все самостійно. В цьому вам і допоможе ця маленька вітуальна екскурсія.
Розпочати варто з вулиці Дерибасівської, яка вважається центральною в місті. А ще краще — із Соборної площі. З залізничного вокзалу туди можна дістатись на 10 чи 3 трамваї, тролейбусом №1, або якоюсь з численних маршруток.
Маленька віртуальна екскурсія Одесою
Спасо-Преображенський Собор - гордість одеситів, краса і одна з головних визначних пам'яток Одеси. Навколо нього розташовується сувенірний ринок, що раніше переїхав сюди з горсаду на Дерибасівській. Тут же і одеські художники, що демонструють свої роботи. Але навіть якщо ви нічого не купите, відчуття залишиться як після відвідин невеликого музею під відкритим небом.
Буквально в кварталі від Соборної площі розташована всесвітньо відома вулиця Дерибасівська. Названа вона так на честь першого градоначальника Одеси Йосипа де Рібаса, який розробляв план створення міста і брав участь у його будівництві. Вулиця невелика і доволі людна, особливо на вихідних. Особливу увагу варто звертати на будиночки з обох боків вулиці. Кожен з них не схожий на інший.
Поруч з Дерибасівською розташований міський парк, він же міський сад. Тут можна сфотографуватися на 12-му «золотому» стiльцi, що стоїть на «площі ім. Остапа Бендера» (за розмірами вона дуже скромна — 3 квадратних метри). Чи посидіти біля симпатичного фонтану чи поруч iз Леонідом Утьосовим.
Якщо пройти до кінця Дерибасівської і звернути вліво, на Ланжеронівську, ви потрапите до Одеського оперного театру. Цю будівлю ви точно не пропустите. Вона виконана в стилі віденського "бароко". Фасад театру прикрашають різні скульптури героїв грецької міфології, а по фронтону встановлені бюсти геніальних творців літератури і мистецтва: Пушкіна, Глінки, Грибоєдова, Гоголя.
Недалеко від оперного розташована одеська міська рада. Споруда виглядає досить колоритно. А поруч можна побачити пам'ятник з цікавою історією - пам'ятник апельсину, який врятував місто. І це не жарт. Скульптурна композиція зображує доленосний момент у житті Одеси, коли імператор Павло призупинив фінансування будівництва міста. Тоді одесити піднесли йому небувалий на той час подарунок - чотири тисячі найкращих грецьких апельсинів. Подарунок настільки сподобався Павлу, що цар виділив гроші, і будівництво міста продовжилося.
Від будинку мерії, вздовж моря тягнеться ще одне чудове місце для відпочинку та прогулянок - Приморський бульвар. Тут можна перебувати годинами, милуючись видом на морський порт з судами, теплоходами і яхтами, насолоджуючись прохолодною тінню і ласкавим морським бризом. Особливо цікаво тут ввечері, коли все світиться вогнями.
Приморський бульвар виводить нас прямо до засновника Одеси і символа міста - пам'ятнику Дюку Де Рішельє. Це справжній талісман міста - біля нього призначають побачення і зустрічі, загадують бажання ...
Звідси відкривається красивий краєвид на Потьомкінські сходи і Морський вокзал. Щоправда в самих сходах я не побачив нічого особливого, але прогулятись ними варто. Якщо ліньки підніматись, то можна скористатись фунікулером поруч. Він абсолютно безкоштовний.
Цікавим є і морський вокзал. Від сходів потрібно спуститись в підземний перехід і на іншійстороні вулиці піднятись до привокзальної площі. Сам вокзал не працює, але звідси плавають прогулянкові катери і відкривається чудовий краєвид на морський порт Одеси.
В кінці Приморського бульвару знаходиться Воронцовський палац, ще одна архітектурна родзинка Одеси. Невід'ємною його частиною є колонада Бельведер, з якої відкривається чудовий вид на морську затоку. Поруч - Тещин міст. Побудував його перший секретар обкому товариш Синиця. І не просто так, а щоб його тещі було зручніше до нього ходити. Звідси і назва мосту. І це не жарт. Якщо ви гуляєте групою, то, пострибавши в центрі моста, ви можете його розхитати.
Якщо перейти через міст, можна побачити куточок старої Одеси. А далі можна пройти по Гоголівській вулиці і повернутись на Дерибасівську. Якщо ви все ж таки захочете дійти до протилежного її кінця, то варто зайти в Краєзнавчий музей і сад скульптур.
Цим машрутом можна проблукати, фактично, цілий день. Але ви побачите далеко не всю Одесу. Варто відвідати клубну Аркадію, погуляти по “Одесі кримінальній”. Тож сміливо пробуйте розгадати самотужки феномен цього мiста. Якщо звичайно зможете. Але тут якраз важливий не результат, а процес! В одеських трамваях можна довiдатися практично всi новини, на Привозi приємно здивують цiни i вага покупок, а на вулицi вам завжди пiдкажуть, як побачити «щось цiкавого». В Одесі є що подивитись i кого послухати.
Корисні поради
Як дістатись
Власним транспортом або потягами.
Потягом “Санкт-Петербург — Одеса” - вартість квитка — близько 105 гривень. Потягами “Одеса-Київ” - вартість квитка близько 85 гривень.
Де зупинитись
Нормальних хостелів в Одесі не дуже багато. Найкращий варіант — у друзів. Або зняти квартиру. Якщо є проблеми з фінансами, варто пошукати кватиру в Затоці, селищі поруч Одеси. Ціна питання — від 50 грн на добу.
№ 11 від 7 травня 2025
Читати номер