Вікторія Тимошевська: «Розмір відшкодування за ліки за програмою реімбурсації визначатиме сам пацієнт»

Вікторія Тимошевська: «Розмір відшкодування за ліки за програмою реімбурсації визначатиме сам пацієнт»

В Україні з 1 квітня запрацював механізм відшкодування вартості лікарських засобів. Вікторія Тимошевська, директор Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження» роз’яснює, хто може отримати компенсацію витрат на ліки і що для цього потрібно.

 

Хто може претендувати на відшкодування вартості ліків?

– Усі особи, які звернулися до сімейного лікаря за місцем проживанням або місцем, де постійно отримують медичну допомогу і яким встановлено діагноз гіпертензія, діабет II типу, бронхіальна астма.

Для підтвердження діагнозу (для вперше виявлених випадків) може знадобитися консультація спеціаліста за направленням сімейного лікаря або дільничного терапевта. У цьому випадку можуть бути призначені додаткові лабораторні або інструментальні дослідження.

За яким принципом визначатиметься розмір відшкодування?

– Розмір відшкодування визначається за вибором пацієнта. Тобто лікар виписує звичайний рецепт за формою Ф-1, з назвою діючої речовини (або з МНН – міжнародною непатентованою назвою). З цим рецептом пацієнт йде до визначеної аптеки. Адресу та контакти аптеки має надати лікар. Або ж у поліклініці, амбулаторії або в центрі первинної медико-санітарної допомоги має бути перелік таких аптек та контакти. В аптеці провізор повинен повідомити хворого про варіанти лікарських засобів, які є в наявності, і скільки потрібно доплатити за кожний з різних варіантів.

Чому потрібно доплачувати? Адже ліки мають бути безкоштовними?

– За один-два лікарських засобів або торгові назви не потрібно буде доплачувати взагалі нічого. Це найдешевші ліки з тієї групи/класу лікарських засобів, які були призначені пацієнту. За дорожчі засоби потрібно буде доплачувати. Пацієнт сам обиратиме, який саме лікарський засіб він хоче отримати. Від його вибору залежатиме сума доплати.

Скільки передбачено коштів на компенсацію?

– Уряд виділив 500 млн, хоча раніше мова йшла про більші суми. Спочатку Кабмін планував виділити 500 млн грн на ліки проти серцево-судинних захворювань, 200 млн грн – проти діабету ІІ типу, і 100 млн грн – на лікування бронхіальної астми. Фактично сума у 500 млн грн розрахована для використання протягом півроку – з 1 липня і до кінця року.

Чи може у такому випадку не вистачити на всіх коштів?

– Ризик досить невеликий. Грошей має вистачити, особливо за умови, що лікарі будуть дуже відповідально ставитися до того, кому і що саме вони призначають.

Але якщо ресурс усе ж таки вичерпається раніше, що тоді?

– КМУ має надати додаткову суму/субвенцію на відшкодування ліків. Або ж буде розглянуто питання про виділення додаткових коштів з місцевих бюджетів.

Як довго діятиме програма?

– Ця програма започатковує нову систему відшкодування вартості ліків для амбулаторного лікування. Її дія не обмежена в часі. Навпаки, з часом при успішній реалізації цього проекту очікується, що перелік станів та захворювань, ліки на лікування яких будуть включені до списку для відшкодування, розшириться.

Як запуск програми реімбурсації (відшкодування вартості лікарських засобів) вплине на ціни на ці ліки?

– Очікується, що виробники ліків будуть зацікавлені у можливості брати участь в системі реімбурсації. Вони подаватимуть заявки у МОЗ для включення в перелік торгових назв за ціною, що буде меншою від медіани у п’яти сусідніх країнах (МОЗ порівняло ціни на аналогічні препарати у п’яти країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії – VoxConnector). Ціни у цих державах беруться до уваги при визначенні референтних цін в Україні на даний препарат.

 

Перелік аптечних закладів, що беруть участь в програмі «Доступні ліки» у Житомирі

Найменування суб’єкта господарювання, який здійснює торгівлю лікарськими засобами та уклав договір з лікарнею

Адреса аптечного закладу

ПФ «Альфа-Україна Лізинг»

вул. Київська 62 (відпуск ліків) \

вул. В. Бердичівська, 67 (відпуск ліків)

КП «Аптека №127» Житомирської міської ради

м-н Соборний, 4 \ вул. В. Бердичівська, 32 (3-й поверх поліклініки №1 ЦМЛ №1)

КП «Фармація» Житомирської міської ради

вул. Київська, 19/2 \ м-н ім. С. П. Корольова, 5 \ площа Польова, 2 \ вул. Лесі Українки, 16 \ вул. Покровська, 127 \ вул. Небесної Сотні, 52 \ вул. В. Бердичівська, 47 \ вул. В. Бердичівська, 70 \ вул. В. Бердичівська, 32

ППф «Санітас»

вул. Київська, 7/4, кв.1 \ площа Польова, 1/1 \ бульвар Польський, 15 \ пр. Миру, 8 \ вул. Домбровського, 25 \ вул. Покровська, 145 \ м-н Привокзальний, 5 \ вул. Чуднівська, 96 \ вул. Небесної Сотні, 10 \ вул. Хлібна, 39/19 \ вул. В. Бердичівська, 39 \ вул. В. Бердичівська, 70 \ вул. Пушкінська, 1 \ вул. Романа Шухевича, 2а \ вул. Лесі Українки, 16 \ вул. В. Бердичівська, 32 \ вул. Червоного Хреста, 3 \ площа Польова, 2 \ вул. Фещенка-Чопівського,24/4 \ вул. Святослава Ріхтера, 23

ТОВ фірма «Фармавіта»

вул. Київська, 52 \ вул. Покровська, 131а \ вул. Шевченка, 16 \ вул. В. Бердичівська, 95 \ вул. Лесі Українки, 14 \ вул. Вітрука, 15 \ вул. Вітрука, 51 \ вул. Бориса Тена, 82 \ вул. Івана Сльоти, 49в

 

 

 

 

 
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up