За кількістю сміттєвих урн можна говорити про культурний рівень міста. Про чистоту вулиць дбали ще до нашої ери. Зокрема, Юлій Цезар видав указ про заборону залишати сміття на вулицях під загрозою тілесних покарань. Уперше в Європі сміттєві урни встановили у місті Сена, що у Франції. Це були бляшані бідони з-під олії і вина. Також влада міста наказала розставити відра для сміття біля крамниць.
Саме у Франції першими почали сортувати відходи: побутове сміття, папір та ганчірки, а також окремо слід було викидати скло і фаянс. А тим, хто не хотів дотримуватись правил чистоти на вулицях, перфект міста пригрозив великими штрафами. Згодом спеціальні баки для сміття з’явилися в кожному районі Франції, а потім і в усіх індустріальних країнах.
Ще з тієї давнини за чистотою у місті слідкувала влада, у багатьох містах Європи вона й досі пильнує, а от у Житомирі ця традиція не прижилася. На деяких вулицях міста катастрофічно бракує урн. Так, у центрі їх є достатньо. А куди викидати сміття містянам, які проживають на околицях? Запитання без відповіді.
Вулиці Житомира обладнані урнами для сміття, яке з’являється у процесі пересування містом: недопалків, обгорток від цукерок, талончиків із громадського транспорту, пачок з-під цигарок, використаних серветок тощо. Правил благоустрою не дотримуються не тільки окремі житомиряни, а й деякі суб’єкти господарювання. Не біля всіх торгівельних, розважальних точок чи закладів громадського харчування є урни.
Сміттєві урни є однією із систем захисту чистоти в місті. Уявімо собі, що їх немає. Тоді сміття лежало б на хідниках, під лавками, на зелених зонах. Ми б тоді жили в справжньому смітнику. А якою важкою була б праця прибиральників.
Влада, очевидно, очікує, коли бізнесом у місті почнуть займатись соціально відповідальні люди, які встановлюватимуть лавочки та урни поблизу своїх кав’ярень, крамниць та кіосків. А ті ж, у свою чергу, переконані, що нікому нічого не винні. Відтак житомиряни не знають, кого звинувачувати в тому, що у місті бракує смітників, тому в «глухих» районах міста не рідкістю є відерко-смітник поблизу кіосків та магазинів, на дитячих майданчиках та автостоянках.
В Управлінні житлово-комунального господарства міста, куди звернулася журналіст «20 хвилин», зазначають, що серед чисельних питань на першому місці стоїть чистота вулиць – обличчя нашого міста. Також вони переконують, що ситуація в Житомирі налагоджується і за останній час вдалося відновити систему збору та вивезення сміття. Цікаво те, що вже згодом вони почали стверджувати, що цієї проблеми взагалі немає, а на аргументацію, що є фото, де виявлена проблема, відповіли, мовляв, можна принести два пакета сміття, висипати і сфотографувати. За таким ствердженням можна зробити висновок, що журналіст сама ходила та збирала фантики, білетики, недопалки, а потім зробила картину переповненої урни та сфотографувала її.
У житомирських комунальників достатньо владних інструментів, щоб забезпечити чистоту на довірених територіях. Але все-таки про один документ варто зазначити – затверджені міськрадою правила благоустрою території Житомира. Це детально виписаний план, як комунальники мають діяти, щоб благоустрій відповідав значенню цього слова: де саме і як слід чистити, прибирати, складати, вивозити, фарбувати, підмітати, скільки разів на день, на добу, на тиждень чи на місяць, поливати і т. д.
Олександр Круглий, начальник лінійного відділу КП «Інспекція з благоустрою», гарантує, що інспекторами лінійного відділу щоденно здійснюється контроль:
«Урни, які розміщені біля магазинів, підприємств, кіосків, прибираються безпосередньо власниками об’єктів або їхніми орендарями. Ті урни, які знаходяться вздовж доріг, знаходяться на балансі КП «Управління автомобільними шляхами» міської ради. Їх очищення відбувається щоденно відповідно графіку вивозу сміття».
За словами Олександра Круглого, якщо порушення виявлено, то складається протокол по факту відсутності урни або її перенакопичення. Після чого він відправляється на розгляд адміністративної комісії за місцем проживання порушника. У разі невиконання установлених правил порушників чекає покарання згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. Протокол складається відповідно до статті 152, яка передбачає накладання штрафу на громадян від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів, а для посадових осіб – від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів. Але знову ж рішення з цього приводу приймає адміністративна комісія.
У Житомирі дійсно є місця, де не встановлені урни. В основному це стосується ділянок, які знаходяться на околицях. На центральних вулицях стоять урни і контейнери для сміття, але все одно порушень достатньо. Порушники частіше за все виправляються, адже їм краще заплатити 850 грн штрафу, аніж повторно сплачувати його в більшому розмірі. Раніше штрафи були значно менші, тоді ці правила зневажалися, а зараз ситуація змінилася. Вигідніше купити урну та встановити, ніж сплачувати великий штраф.
Чи підвищить збільшення кількості урн чистоту у місті – питання неоднозначне. Корінь проблеми глибше – у культурі житомирян. На жаль, через відсутність культури виховання та поводження у місті й виникають справжні сміттєзвалища.
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 10 від 23 квітня 2025
Читати номер