Що відбувається з вогнищами амброзії у Житомирі?

Що відбувається з вогнищами амброзії у Житомирі?

Амброзія полинолиста поширена у 20 районах Житомирської області з площею зараження 81,0342 га. Фахівці стверджують, що проти амброзії було запроваджено карантинний режим.

Наше видання вже неодноразово розповідало про незадовільний стан боротьби з небезпечними для людини рослинами – борщівником Сосновського та дуже агресивним золотушником канадським. Ці види пригнічують і витісняють з природи традиційні рослини. До того ж борщівник Сосновського може спричинити важки опіки шкіри, а золотушник викликає важку алергію у людей. 

Наприкінці вересня в групі «Наше місто – без амброзії» у соціальній мережі Facebook з’явилося дуже докладне повідомлення про поширення ще однієї небезпечної для здоров’я людини рослини – амброзії.

Амброзія полинолиста належить до карантинних бур'янів, які завдають великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини. За життєвою стратегією – це рудерал (тобто належить до смітникових видів бур'янів), заселяє сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки, пасовища, пустирі тощо. 

Відео дня

Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. У період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, серед населення спостерігається алергійне захворювання амброзійний поліноз. Алергію викликають білки – антигени в пилку амброзії. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів бронхіальної астми.

Суть же карантинних заходів полягає в безперервному і якісному контролі за якістю посівного матеріалу і його засміченістю карантинними бур'янами. Оскільки збір врожаю припадає на кінець серпня – вересень, дуже важливим для запобігання розповсюдженню амброзії є очищення належним чином і дезінфекція знарядь праці і техніки, які брали участь у процесі.

Державна установа «Житомирська обласна фітосанітарна лабораторія» за період з середини серпня до середини вересня провела ряд гербологічних експертиз для встановлення фітосанітарного стану декількох зразків соєвих бобів і продовольчого проса від різних постачальників. Фахівцями були виявлено насіння амброзії полинолистої у досліджуваних зразках. За результатами лабораторних досліджень оформлено висновок фітосанітарної експертизи.

Згідно із законом забороняється ввозити засмічену підкарантинну продукцію у вільні від бур'янів райони. При виявленні бур'яну вантаж підлягає поверненню відправнику. При неможливості очищення заражена амброзією продукція підлягає знищенню.

Оскільки фаза цвітіння амброзії добігає кінця, саме час знищити осередки амброзії, поки насіння не потрапило в ґрунт. На невеликих територіях можна скошувати бур'ян за умови, що зібрані кущі амброзії разом із насінням відразу ж підуть на утилізацію: спалювання або у компостні ями.

Лікар-методист просвітницького відділу обласного медичного центру здоров'я та спортивної медицини Світлана Ходаківська під час прибирання бур'янів амброзії рекомендує користуватися засобами захисту. Інакше вже на наступний рік є шанси виявити у себе ознаки алергії, яка легко переростає в бронхіальну астму, особливо у дітей.

У групі «Наше місто – без амброзії» у соціальній мережі Facebook є посилання на сайт  https://ambrozii.net, де зазначені ділянки з виявленими рослинами амброзії. 

Якщо ж можливості прибрати алерген самостійно немає або радіус ураження амброзією великий, рекомендуємо зазначити ділянку на карті https://ambrozii.net, а потім звернутися з відповідним проханням до органів влади Житомира та Житомирської області:

І пам'ятайте: чим більше звернень надійде від громадян, тим більше заходів по ліквідації буде прийнято! Місцева влада реагує на письмові звернення або телефонні дзвінки зі скаргами на амброзію і надалі повинна буде відзвітувати про виконану роботу.

До речі, в коментарях до повідомлення у Facebook жителі нашого міста дуже різко та негативно оцінюють роботу комунальних служб у боротьбі з амброзією.

Навіть найтолерантніші коментарі містять неприємні для міської влади слова. Так, одна з жительок Житомира коментує стан боротьби з амброзією наступним чином: «Все, що вам надали в межах інформації про знищення амброзії у  нашому місті Житомирі, – це просто брехня! Ні на заяви, ні на особисті звернення в міську раду про покоси чи хімічне знищення амброзії – реакції нуль! У минулому році скосили вже у жовтні, коли вона висіялась, у цьому році навіть не збираються... А звертались з цього приводу до багатьох посадових осіб, в тому числі до профільного заступника міського голови Кондратюка С. М. На черзі вибори, яка там амброзія! Павловська гора вся в амброзії, і діти, і дорослі – багато вже на гормональних таблетках та протиалергійних... Скільки можемо – до цвітіння вириваємо руками, потім вже залишаємо цю справу. Влада звикла до брехні, бо їй за це нічого не буде! І така історія продовжується з 2011 року...».

Аналогічно висловлюється друга жінка: «Все місто потопає в цій рослині. Не думаю, що мерія вживатиме заходів щодо знищення амброзії. У мера передвиборча гонка, і йому наплювати на проблему, яка заважає жити алергікам. Йому на всіх наплювати».

Таким чином, проблема з небезпечними карантинними рослинами у Житомирі існує дуже давно, але роботи зі знищення таких рослин майже не проводяться. Нагадуємо, що зараз також своє насіння починає розкидати борщівник Сосновського, засіваючи величезні площі у Житомирі біля покинутих пустирів і звалищ. Але там дуже часто грають міські діти, і необережне поводження з борщівником також може призвести до трагедії. 

Щодо алергії, то згідно зі статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від різноманітних алергічних реакцій страждає близько 40% населення Землі, і з кожним роком ця цифра зростає. Все частіше організм реагує на подразник анафілактичним шоком або набряком Квінке, який може призвести до летального результату.

Той, хто страждає на алергію, підтвердить: його життя складається з суцільних обмежень, яких з кожним прожитим роком стає все більше і більше. Практично все, що нас оточує, може стати причиною хвороби. І хоча летальні випадки зустрічаються в 1 з 10 тисяч алергічних реакцій, алергія перетворює життя людини на низку болісних тортур.

Руслан Мороз

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up