Мінветеранів плюс МінТОТ: «проти» і «за» об’єднання міністерств

Мінветеранів плюс МінТОТ: «проти» і «за» об’єднання міністерств

У новому Кабміні більше немає окремого Міністерства у справах ветеранів. Його об’єднали з Міністерством тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб (МінТОТ).

Тож тепер усі ці напрямки представлятиме єдине міністерство під керівництвом Оксани Коляди. 

Злиття відомств викликало чимало питань та критики з боку як самих ветеранів, так і експертів, які поставили під сумнів таку оптимізацію в умовах війни. Як нова влада аргументує своє рішення і які ризики воно несе, аналізували експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Аргументи «проти»

Станом на 1 липня 2019 року 370 тисяч осіб мають статус учасника бойових дій. За законом, їхніми інтересами має опікуватись Міністерство у справах ветеранів, яке запрацювало на початку року. За цей час відомство встигло укомплектувати штат, розпочати кілька програм соціалізації ветеранів до мирного життя і дати старт створенню Єдиного державного реєстру ветеранів війни. 

Відео дня

Тим часом Міністерство окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб працює з 2016 року. За час своєї роботи відомство виплатило понад 17 млн гривень допомоги сім'ям політв'язнів та військовополонених, розробило 14 санкційних пакетів стосовно фізичних та юридичних осіб, які причетні до російської агресії. 

Оцінюючи результати роботи міністерств, експерти зауважують, що вони мають зовсім різні завдання і місію. Тож їхнє об’єднання може звести нанівець здобутки кожного з них. 

«Об’єднання призведе насправді до нівелювання ветеранів. Як би це не видавалось зараз неможливим, саме це і відбудеться. Не можна поєднувати ветеранів, тому що там зовсім інша державна політика має формуватися, на відміну від державної політики по відношенню до громадян, які перебувають сьогодні на тимчасово окупованих територіях», – впевнена колишній міністр у справах ветеранів Ірина Фріз.

Критикують об’єднання також у ветеранських організаціях, наголошуючи, що ветерани і переселенці – це зовсім різні цільові аудиторії для державної політики. 

«Ветерани виступають категорично проти такого об'єднання, вважаючи різними стратегічні завдання кожного з напрямів, тепер об'єднаних під одним дахом», – йдеться в офіційній заяві Ради ветеранів України.

Крім того, експерти кажуть, що створення нового міністерства призведе до того, що урядовці більше займатимуться адміністративною роботою, а не допомогою ветеранам і переселенцям.  

«Торік ветеранські спільноти, активісти та експерти доклали величезних зусиль для створення міністерства ветеранів. Ми зробили це, щоб проблеми людей, які захищали країну від російської агресії, були у фокусі роботи урядовців. Рішення про об'єднання міністерств відкидає нас на кілька років назад, адже тепер працівники двох новостворених інституцій займатимуться адміністративними питаннями, а не проблемами ветеранів, переселенців та громадян, які залишились на окупованих Росією територіях», – вважає депутат фракції «Голос» Леся Василенко.

Аргументи «за»

Прибічники об’єднання стверджують, що проблематика міністерств все-таки близька. Адже згідно з європейським підходом, «постраждалі від війни» – це загальна категорія населення, яка включає в себе як переселенців, так і учасників бойових дій, які зазнали травм чи інвалідності. Крім цього, у майбутньому об’єднання спростить взаємодію між міністерством і людьми.

«Внаслідок об’єднання міністерств буде скорочено штат, а це означає, що з’явиться можливість зменшити бюрократизм. Спростяться зв'язки рівня «держава – громадянин», «держава – підприємець», що дасть можливість органам влади виконувати передусім сервісні функції», – припускає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Експерти наголошують, що важлива не кількість міністерств, а якість політики.

«Ставлення влади до вирішення нагальних проблем залежить не від створення відповідальних за проблеми міністерств, а від політики, яку проводить влада», – підкреслює економіст та екс-депутат Віктор Пинзеник.

У новоствореному міністерстві обіцяють, що у своїй роботі спиратимуться на здобутки своїх попередників, зокрема, щодо переселенців.

«Гарною новиною є те, що розпочинати з «нуля» не доведеться. Попри мінімальну активність МінТОТ необхідні напрацювання, міжнародна підтримка та експерти в нового міністра вже є. Головне – не заблукати та повною мірою скористатись своєю політичною волею», – запевняє міністр Оксана Коляда.

Перед новим об’єднаним міністерством стоїть чимало складних завдань. Ще на старті важливо визначитись з пріоритетами та напрацювати політику за кожним з напрямів. Крім того, необхідно зберегти зв'язок з ветеранською спільнотою і вміти до неї прислухатися. 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:59 Житомир формує профтехосвіту: три коледжі — нові можливості для молоді 17:29 Увага водіям! На ряді автомобільних доріг Житомирщини введено тепловий режим 16:38 З 1 липня в Житомирській обласній лікарні можна проводити процедуру плазмаферезу 16:21 "Книжкова площа" в Житомирі: приєднуйся до всеукраїнського книгообміну Від читача 17:48 Сучасний кінологічний центр на Київщині: турбота про безпеку, а не «розкіш за бюджетні кошти» 16:15 Фахівці виявили 2 точки перевищення гранично допустимих концентрацій продуктів згорання в Березині і 5 точок - в Житомирі 16:00 25-річна організаторка і неповнолітні учасники - у Житомирі викрили міжрегіональний канал поширення психотропів photo_camera 15:53 Унаслідок вибухів біля Березини пошкоджено будівлю Кмитівського музею образотворчого мистецтва імені Йосипа Буханчука photo_camera 15:42 У Житомирі стартував проєкт «Розробка цифрових муніципальних сервісів для демобілізованих ветеранів в Україні». ФОТО. ВІДЕО play_circle_filled 15:30 Для мешканців села Березина розгорнуто штаб гуманітарної допомоги 15:22 Триває ліквідація надзвичайної ситуації в Березині - рятувальники показали наслідки вибухів photo_camera 15:00 Короткочасні дощі і спека - погода найближчих днів 14:39 Прокуратура довела вину уродженця Донеччини, який виправдовував  збройну агресію рф 14:20 СБУ та ДБР затримали на Херсонщині охоронця російської в’язниці, який переховувався від правосуддя 14:00 Захисникам від Житомирської громади відправили обладнання на 611 тис грн 12:41 Спеціалісти Держпродспоживслужби Житомирщини допомогли споживачу повернути 5800 гривень за неякісний товар 12:20 Фахівці Екоінспекції працюють на місці надзвичайної ситуації в Глибочицькій громаді photo_camera 12:00 У Житомирі стартує безкоштовний курс із правил дорожнього руху — готуватимуть до іспиту і не тільки 11:40 Житомирщина в скорботі: в бою з російськими окупантами загинув поліцейський Віталій Боряченко 11:20 Кількість постраждалих зросла до 82 осіб: Віталій Бунечко - про стан ліквідації наслідків вибуху в селі Березина
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up