Шокуючий інцидент стався в ніч на 3 листопада 2020 року приблизно о 01:00.
Патрульні поліцейські зупинили легковий Peugeot Partner біля повороту з Небесної Сотні на Лятошинського. Формальним приводом для зупинки став нібито невключений поворотник, а потім... Петра побили практично до напівсмерті.
Тоді, під час акції протесту проти поліцейського свавілля, начальник Головного управління поліції області Юрій Олійник пообіцяв об'єктивне розслідування кримінального провадження.
«Кримінальне провадження вже є – це 365 [перевищення влади або службових повноважень співробітником правоохоронних органів] стосовно працівників патрульної поліції, і 345 [загроза або насильство відносно співробітника правоохоронних органів] щодо Ярмака Петра. Розслідувати їх буде Державне бюро розслідувань», – зазначив Юрій Олійник.
З боку нашого видання можемо зазначити, що одразу після інциденту керівництво поліції пообіцяло надати журналістам доступ до відео з камер відеоспостереження та бодікамер патрульних. Але згодом, після офіційного журналістського запиту, нам було відмовлено під приводом таємниці слідства. У нас зараз дві версії: або на камерах зафіксовані особи з боку поліції, які взагалі не потрапили під слідство, або камери зафіксували події не зовсім таким чином, як зараз стверджують сторони. У будь-якому разі доступу до відео журналісти так і не отримали, всупереч обіцянкам.
«Слідчий вилучив відповідні докази у цій справі – відео, все, що було потрібно, ми слідчому надали», – повідомив раніше у коментарі журналістам начальник управління патрульної поліції в Житомирській області Олександр Гуменюк.
Також було повідомлено, що на період розслідування патрульний екіпаж № 152, а саме їх ДБР підозрює у нападі і побитті Петра Ярмака, відсторонений від виконання своїх обов'язків, проводиться службове розслідування.
Зараз вже змінився керівник Патрульної поліції, прокуратура повідомила тільки про одного підозрюваного патрульного, та чомусь взагалі всі припинили згадувати про вину поліцейських у цій справі. Нібито взагалі Петра Ярмака туди не привозили.
Так, вже 12 лютого 2021 року обласна прокуратура у своєму офіційному повідомленні заявила: «У Житомирі патрульний поліції побив водія – молодшому лейтенанту повідомили про підозру у перевищенні службових повноважень».
За процесуального керівництва Житомирської обласної прокуратури 10.02.2021 одному з патрульних поліції повідомлено про підозру у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому прав чи повноважень, що супроводжувалися застосуванням спеціальних засобів, що спричинили тяжкі наслідки (ч. 3 ст. 365 КК України).
За даними слідства, подія відбулася у листопаді минулого року у Житомирі, близько другої години ночі. Патрульні поліції, зупинивши автомобіль за порушення правил дорожнього руху (не ввімкнений покажчик повороту під час виконання повороту) та підозрюючи водіння у стані алкогольного сп’яніння, запропонували водію пройти тест на алкоголь, від якого він відмовився. У подальшому водію одягнули кайданки, та один з патрульних поліції завдав декілька ударів гумовим кийком, заподіявши тяжкі тілесні ушкодження.
У відділенні поліції, куди потерпілого доставлено для складання адмінпротоколу про адмінправопорушення, чоловіку стало зле, у зв’язку з чим його відвезли до медичного закладу, де невідкладно прооперували.
Також у повідомленні прокуратури визнається факт суспільного резонансу: «Подія набула значного резонансу, у соцмережах житомиряни виклали відео, в якому висловили обурення діями патрульних».
Але стаття, яку інкримінують поліцейському, передбачає значно м’якше покарання, ніж те, про яке йшлося на початку слідства.
А ось відносно самого Петра Ярмака один за одним тривають суди, якими, на думку представників громадськості, намагаються залякати Петра та зробити з нього самого обвинуваченого.
Стандартна зупинка автомобіля патрульними поліцейськими ледь не коштувала Петру життя. Він потрапив в реанімацію, втратив селезінку і частину кишечника – медики дивом врятували йому життя.
Нагадуємо, що 23 грудня 2020 року у Корольовському районному суді відбулося засідання у справі, на якому суддя Корольовського районного суду м. Житомира Л. Шимон, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, прийняв рішення, що при таких обставинах суд вважає, що зазначені справи підлягають об`єднанню в одне провадження.
15 січня 2021 року суддя Корольовського районного суду м. Житомира О. Покатілов, з участю адвоката розглянувши заяву про відвід судді Л. Шимон щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановив, що у провадженні судді Корольовського районного суду м. Житомира Л. Шимон на даний час перебувають справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130, 185 КУпАП.
Під час розгляду даного провадження по суті сторона відповідача 28.12.2020 року звернулася до суду з клопотанням про відкладення слухання даної справи до розгляду кримінального провадження відносно працівників поліції, які вчинили відносно нього насильство, що потягло заподіяння тілесних ушкоджень, та підробили матеріали даного провадження. На даний час відносно працівників поліції внесені відповідні відомості до ЄРДР та по справі проводиться досудове розслідування.
Під час розгляду цього провадження постановою судді було відмовлено у задоволенні цього клопотання та після цього сторона відповідача заявила відвід судді Л. Шимон, посилаючись на те, що вона безпідставно відмовила у його клопотанні. У підсумку суд заяву про відвід судді Л. Шимон щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130, ст. 185 КУпАП залишив без задоволення. Постанова суду оскарженню не підлягає.
18 лютого 2021 року о 08:45 у Корольовському районному суді буде слухатися справа, де потерпілим виступає вже співробітник поліції і знову обвинуваченим буде Петро Ярмак.
Отже, про кримінальну відповідальність працівників поліції, які по-звірячому побили чоловіка, в органах влади намагаються не згадувати. Журналісти так і не дочекалися виконання обіцянки очільника поліції області щодо доступу до відео з бодікамер та з камер відеоспостереження. Учергове громадськість намагаються обкрутити кругом пальця, обіцяючи одне, а насправді роблячи інше. І чи варто дивуватися, що поліцію зараз бояться більше, ніж бандитів з 90-х? Або робиться все у той же самий спосіб…
Руслан Мороз
Хочете отримувати новини першими – приєднуйтеся до нас у соцмережах
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 44 від 27 листопада 2024
Читати номер