Ціна «останньої надії»: в кого купують електроенергію бюджетні установи Житомирщини

Ціна «останньої надії»: в кого купують електроенергію бюджетні установи Житомирщини

До 1 січня усі бюджетні установи повинні були укласти нові угоди на закупівлю електроенергії. Ті, хто вчасно не встиг цього зробити, отримуватимуть її від постачальника «останньої надії» за набагато вищою ціною.

Закупівлю електричної енергії врегульована прийнятим у 2017 році Законом України «Про ринок електричної енергії».У ньому визначені засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Більшість бюджетних установ 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року укладали договори на постачання електричної енергії з постачальником універсальних послуг. Оскільки даний перехідний період минув у замовників зникла гарантована можливість закупити електричну енергію на 2021 рік саме у постачальника універсальних послуг. Тому з листопада вони мали б розпочати закупівлю електричної енергії.

Проблеми ринку електроенергії
У 2020 році експерти проєкту Low Carbon Ukraine (LCU) оприлюднили звіт про стан ринку електроенергії. Поряд з відсутністю конкуренції, проблемою є й недолуга система субсидування населення дешевою електроенергією, непрозорість торгівлі, надмірне регулювання державної генерації, відсутність збалансованої системи роботи ринку.
Певно мало кому відомо, що держава відпускала електроенергію для потреб населення майже задарма - по 0,01 грн/кВт-г. Комерційним споживачам створені при обленерго енергозбутові компанії продавали вже за ринковою ціною - від 1,3 до 1,5 грн/кВт-г.
Звідси з'явилася спокуса завищувати споживання населенням, щоб отримати більше дешевої електроенергії, щоб потім її перепродати комерційному сектору за ринковими цінами.
Відтак обленерго, яке здійснює облік, зацікавлене допомогти своєму постачальнику маніпулювати з обсягами та цінами. У лютому 2020 року СБУ повідомило, що попередила схему завищення обсягів споживання електроенергії населенням на суму 2,8 млрд грн.
Водночас вартість 1 кВт-г поданої напруги в Україні (не рахуючи вартість транспортування і податки) одна з найбільших в Європі. Причина тому – ринкова влада окремих гравців. В першу чергу – ДТЕК Ріната Ахметова, яка роками не відчуває жодного контролю з боку держави.

З іншого боку, встановлені правила не виключають можливості маніпуляцій з боку трейдерів державних компаній.
Це наглядно проявилось на прикладі аукціонів з продажу електроенергії Центренерго і Енергоатому. Правила дозволяють трейдерам цих компаній вимагати від покупців високий рівень фінансового забезпечення при високій початковій ціні.
Трейдери держкомпаній задовольняють зустрічні заявки на велику кількість лотів з низькою ціною, точно знаючи, кому продають електроенергію. 
В такий спосіб державні компанії Центренерго і Енергоатом продавали великі обсяги електроенергії по низьких цінах підприємствам, підконтрольним олігархам Коломойському та тому ж Ахметову. Все це дискримінує невеликих гравців ринку і перетворює конкуренцію у профанацію.

Закупівлі електроенергії за тендерами
З 1 січня усі не побутові споживачі, які споживають понад 50 електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт має право продовжити дію договору про закупівлю на строк, достатній для проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі на початку наступного року. Однак серед бюджетних організацій, таких як лікарні, школи, садочки, заклади освіти, муніципальний електротранспорт, договірна потужність значно. Тому насправді дуже мало організацій та підприємств зможуть скористатися таким правом.
З недавнього часу промоніторити зміну вартості електричної енергії може кожен, підписавшись на телеграм канал ДП «Оператор ринку».
Продаж електроенергії незмінно є чи не найбільшим ринком. За 2020 рік, використовуючи систему «Прозорро», в Україні укладено договорів на 79,2 млрд грн. З цією суми частка Житомирської області становить близько 1,2 млрд грн, укладених головним чином з жовтня по грудень.
 

З бюджетних і комунальних установ та підприємств самим великим споживачем електроенергії в області залишається КП «Житомирводоканал». На 33 млн кВт в рік підприємство планувало витратити 75 млн 240 тис грн. На оголошений 15 жовтня тендер допустили 8 учасників, відхиливши одну із заявок. В результаті запеклих торгів перемогу здобуло ТОВ «Велінком», понизивши вартість своєї пропозиції до 53 млн 965 тис 250 грн. Таким чином «Житомирводоканал» сплачуватиме по 1,63 грн за кВт, включно з вартістю доставки.

Водоканал платитиме в 2021 році за електроенергію 1,63 грн за 1 кВт

ТОВ «Велінком» вже не перший рік працює з комунальним підприємством. Товариство почало відпускали електроенергію з 2019 року, уклавши через двічі перед цим скасовані торги, пряму угоду. Тоді за 38 млн кВт*год водоканал мав сплатити 82 млн 992 тис грн. Тобто 1 кВт*год обходилася підприємству значно дорожче – по 2,18 грн. У 2020 році ТОВ «Велінком» знову виграє тендер. Цього разу, завдячуючи відкритим торгам, ціна знижується до 1,89 грн за кожну кВт*год.
 

Договір електрична енергія на 2020 рік

Проте у вересні додатковою угодою постачальник збільшує її на 10% - до 2,04 грн, а 8 грудня ще раз – до 2,13 грн.
 

У вересні Житомирводоканалу погодив підняття вартості електроенергії до 2,04 грн за 1 кВт
Постачальник після виграшу тендеру за ціною в 1,63 грн за 1 кВт отримав погодження у Житомирводоканалу на підняття поточної ціни до 2,13 грн

Зауважимо, що останню додаткова угода на збільшення вартості 1 кВт*год директор КП «Житомирводоканал» погодив через 2 тижня після того, як ТОВ «Велінком» запропонувало на 2021 рік ціну в 1,63 грн.
Отримати коментар про причини такого більш ніж дивного вчинку, що за собою зазнає прямі збитки для підприємства, від очільника водоканалу на момент публікації матеріалу нам не вдалося.
Слід додати, що це наведена за результатами торгів ціна далеко не сама низька. До прикладу, КНП "Обласний перинатальний центр" Житомирської обласної ради, оголосивши про купівлю 0,4 млн кВт*год, з тим же ТОВ «Велінком» підписав угоду по 1,51 грн за 1 кВт*год. І це є ще одним підтвердженням можливості того ж «Житомирводоканал» купувати електроенергію куди дешевше ніж зараз.
А від цього залежить багато в чому залежить скільки обійдеться вода, яка відпускається для населення та підприємств Житомира та довколишніх населених пунктів. Подібні зловживання й призводять до масових акцій протесту та мітингів, які котрий день не вщухають в обласному центрі.

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
11:37 У житомирському дворі на вул. Корольова автівка на смерть збила 48-річну жінку 11:20 Завтра рух Старим бульваром від вулиці Фещенка-Чопівського в напрямку Синельниківської буде тимчасово перекрито 11:00 У центрі Житомира заборонять продаж алкоголю в день фіналу Кубка України 10:40 #єВідновлення: у Житомирській області подано 227 заяв на компенсацію за зруйноване житло Від читача 19:31 Поліція Києва притягнула до відповідальності «блогерів», які напідпитку у прямому ефірі хизувались наявністю незареєстрованої зброї 10:21 Поліція шукає свідків ДТП поблизу Оліївки, у якій загинули двоє людей photo_camera 10:00 Житомир попрощався із Захисником - Микотою Афанасьєвим 09:41 Ще 1070 окупантів ліквідовані минулої доби 09:20 Оперативна інформація станом на 08:00 13.05.2025 щодо російського вторгнення 09:00 13 травня: все про цей день, яке свято, що не можна робити і погода у Житомирі 17:50 443 млн грн Національного кешбеку українці отримали за березень 17:23 У Коростишеві відбувся Чемпіонат Житомирської області з шахів 17:00 Як відпочивати на природі без шкоди для довкілля - поради Екоінспекції 16:40 За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила 1,3 млрд грн медзакладам Житомирської області за Програмою медичних гарантій 16:35 Випадок сказу у селі Дриглів – введено карантин. У селі Дриглів на Чуднівщині скажена кішка покусала дитину - введено карантин 16:20 За вихідні патрульні виявили 11 кермувальників з ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння 16:08 У ДТП в Брусилові травмовані 14-річній водій мопеда та його 11-річний пасажир 16:00 Житомирська міська громада передала на потреби військових БПЛА на понад пів мільйона гривень 15:37 Прості поради допоможуть українцям «залишити гроші собі»: стартувала інформаційна кампанія щодо енергоефективності 15:20 До суду скеровано обвинувальний акт щодо бухгалтера, яка привласнила 300 тис. грн під час реконструкції водогону
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up