Як відпочивати на природі без шкоди для довкілля - поради Екоінспекції

З настанням теплих сонячних днів мешканці Житомирщини все частіше вирушають на відпочинок на природу: до мальовничих озер, прохолодних річок, кар’єрів чи лісових галявин.
Проте нерідко після такого відпочинку залишаються неприємні наслідки людської недбалості: купи різноманітного сміття, забута й не прибрана територія, пошкоджені дерева, витоптана та знищена рослинність, а іноді й гірше – недогашене або взагалі не загашене багаття, що становить серйозну загрозу виникнення лісових пожеж.
Для збереження нашої природи для майбутніх поколінь та забезпечення можливості й надалі насолоджуватися її красою, Державна екологічна інспекція Поліського округу підготувала декілька важливих порад щодо відповідальної поведінки під час відпочинку на природі. Дотримання цих простих правил дозволить кожному з нас в подальшому повернутися до зелених, чистих та гарних місць для приємного відпочинку знову і знову.
Не залишайте сміття!
Це найперше та найважливіше правило. Завжди майте при собі достатню кількість пакетів для сміття. Заберіть абсолютно все, що ви принесли з собою, навіть якщо вам здається, що "ось ця серветка швидко розкладеться" або "один недопалок нічого не зробить". Віднесіть зібране сміття до найближчого місця збору відходів або контейнера.
За засмічення лісових ділянок передбачена адміністративна відповідальність за статтею 73 КУпАП «Засмічення лісів відходами» штраф на громадян від 51 до 119 грн; на посадових осіб – від 170 до 340 грн.
Вогнища — з обережністю!
Розводьте багаття лише у спеціально відведених для цього місцях, таких як обладнані майданчики для вогнищ у зонах відпочинку або використання власних мангалів. Перш ніж покинути місце відпочинку, обов'язково залийте вогонь великою кількістю води до повного припинення горіння або засипте його піском. Переконайтеся, що не залишилося жодних тліючих вуглинок чи жару, які можуть спричинити пожежу. Ніколи не розпалюйте вогонь у недозволених місцях, особливо на сухій траві, під кронами дерев або поблизу легкозаймистих матеріалів. Пам'ятайте, що навіть маленька іскра може стати причиною масштабної лісової пожежі з катастрофічними наслідками для екосистеми.
За порушення правил пожежної безпеки передбачена адмінстративна відповідальність за статтею 77 КУпАП «Порушення вимог пожежної безпеки в лісах» тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1530 до 4590 грн і на посадових осіб - від 4590 до 15300 грн., статтею 77-1 КУпАП «Самовільне випалювання рослинності або її залишків» штраф на громадян від 3 060 до 6 120 грн і на посадових осіб - від 15 300 до 21 420 грн.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, -
штрафу на громадян від 6 120 до 12 240 грн і на посадових осіб - від 21 420 до 30 600 грн.
Не шкодьте рослинам і тваринам!
Ставтеся з повагою до природного середовища. Не зривайте рідкісні та зникаючі квіти, особливо ті, що занесені до Червоної книги України. Не чіпайте диких тварин, не намагайтеся їх годувати людською їжею, яка може бути для них шкідливою. Утримайтеся від бажання залізти в нори чи гнізда птахів. Дикі тварини не звикли до тісного контакту з людьми, і ваша "допомога" може завдати їм значної шкоди, спричинити стрес або навіть призвести до загибелі потомства.
За знищення або пошкодження видів рослин, занесених до Червоної книги України, передбачена адміністративна відповідальність за статтею 90 КупПА «Порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, або які внесені до переліків рідкісних видів тварин і рослин, або які мають особливу наукову, природоохоронну та іншу цінність, або є такими, що перебувають під загрозою зникнення на відповідній території» штраф на громадян від 340 до 510 гривень з конфіскацією незаконно добутого; на посадових осіб - від 510 до 850 грн з конфіскацією незаконно добутого та кримінальна відповідальність згідно із законодавством України, зокрема Законом України "Про Червону книгу України".
Дотримуйтеся правил природоохоронних територій!
Якщо ваш відпочинок заплановано на території об’єктів природно-заповідного фонду (національних парків, заповідників, регіональних ландшафтних парків тощо), пам'ятайте, що там діють особливі правила, спрямовані на збереження їх унікальної природної цінності. Обов'язково ознайомтеся з цими правилами перед візитом, оскільки вони можуть дещо відрізнятися залежно від природних особливостей конкретної території.
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.