Як фіктивні львівські фірми виводять сотні мільйонів з бюджету Житомира

Як фіктивні львівські фірми виводять сотні мільйонів з бюджету Житомира

За останні 4 роки нікому не відомі львівські компанії регулярно вигравали в місті тендери. Зібрані документи свідчать про фіктивність їх діяльності та пов’язаність між собою. Мерія продовжує укладати угоди з різними фірмами, печатки від яких знаходяться в одних руках.

Першою «ластівкою» у ланцюжку заїжджих підрядників стало товариство «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія». Невдовзі розпочалася трьохрічна епопея з (не)викладеною за 30 млн. грн. тротуарною плиткою на центральних вулицях Житомира. Та прихід львівської компанії в місто схвалював сам очільник міста:


Любой тендер, можно сказать, что это инсинуация, потому что кто-то доволен, а кто-то нет. По крайней мере, проверяли, львовская компания – реальная компания, которая выполняла большие объемы работ по Львову, по такому виду работ, – запевнював Сергій Сухомлин на брифінгу для журналістів у липні 2016 року.

За рік невиконання робіт і взаємних судових претензій мер Житомира продовжував переконувати в успіху співпраці з товариством. Витягнувши з міського бюджету понад зо два десятки мільйонів гривень, «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» залишила розритими тротуари центра міста, дороблювати які довелось іншим виконавцям.

Відео дня

Аналогічну підтримку та особисте завіряння у професійності Сергій Сухомлин озвучував при реконструкції бульвару Польського. За дивним збігом обставин, обласканий компліментами підрядник ТОВ «Перспектива «Місто Буд» також виявився із львівською пропискою.

 

Зовсім різні фірми, які належать абсолютно різним людям, чомусь навіюють у міського голови неабияку впевненість. Розгадка такої довіри розкрилась лише у вересні під час санкціонованих судом обшуків правоохоронців.
 

Кубло успішних переможців

В одному з районів міста Львова, по вул. Левандівській, 12, в офісних приміщеннях провели масштабні обшуки. Причиною стало порушене кримінальне провадження проти посадовців держкомпанії «НЕК «Укренерго», які надали перевагу пропозиції «Візин Річ». При цьому за формальними підставами відхилили дешевшу на 2,5 млн грн заявку іншого учасника.

Фото будинку по вул. Левандівській, 12 у Львові де проводилися обшуки. Джерело Google maps

На рахунки переможця сплатили 8 млн 868 тис. грн авансу, але за пів року робіт так ніхто і не починав (нагадує історію з укладанням плитки, чи не так?!). Цікавим є той факт, що на допиті директор «Візин Річ» стверджував слідчим, що жодних документів не підписував і взагалі є формальним директором.

Озброївшись ухвалою суду, 5 вересня по згаданій адресі правоохоронці вилучили не лише документи фірми. Офіс слугував цілим центром підписання та провертання фінансових операцій між різними фірмами та декількома десятками фізичних осіб, через яких переводилися бюджетні кошти в готівку.

Скріншот з Ухвали суду по вилученню печаток фірм, які приймали участь в тендерах

Правоохоронці знайшли печатки та кутові штампи як «Візин Річ», так і надто відомої «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» і ще близько десяти товариств. Серед них: «АТ Західенерго», «Рівне Тепло Транс Сервіс», «Бориславтепло», «Еко-Н», «Вест Білдінг Груп», «Будгарант Плюс», «Буд Імперіал Груп»,  «Мегабудмакс», «Енерго Девелопмент», «Мастер трейд компані», «Львівський будівельний Холдинг», «Будівельний Альянс Монтажпроект», «Перспектива «Місто Буд» та «Красно» засноване Житомирською обласною радою Українського фонду «Реабілітація інвалідів». До двох останніх ми ще повернемось, оскільки саме вони останнім часом активно виграють тендери у Житомирі.

Зараз трохи детальніше, як працювала схема з викачки бюджетних коштів. Зазвичай частина фірм спеціалізувалася на регулярній участі у тендерах, часто підіграваючи одна одній. Так, до прикладу, «Будгарант Плюс» формально конкурував з «Львівський будівельний Холдинг» у 20-х тендерах, з «Вест Білдінг Груп» – у 34 тендерах, а з «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» – аж у 57 тендерах. При цьому печатки та всі необхідні документи знаходилися в одному приміщенні, під єдиним контролем та повною узгодженістю дій.
Іншій частині фірм з переліку відводилася роль формального власника необхідного обладнання та машин. До прикладу, у багатьох тендерах таку функцію виконувало ТОВ «Еко-Н», яке надавало передбачені вимогами тендеру договори оренди транспорту та механізмів. Однак насправді угоди були фіктивними, оскільки жодною одиницею техніки товариство не володіло.

Пересвідчившись в її відсутності, пропозицію «Перспектива «Місто Буд», яка надала у підтвердження такі угоди з «Еко-Н», на торгах відхилили. Однак для Житомира це не стало на заваді укласти з товариством угоду на ремонт вул. Західної та успішно прозвітувати про виконання ремонту на ній.

Завершальним етапом було переведення у готівку, з перерахуванням грошей на приватні рахунки фізичних осіб і наступним зняттям їх через банкомати та каси банків. Для цього з підставними особами протягом 2018-2019 років підписали більше двох десятків договорів з надання поворотної фінансової допомоги.
 

Гра в імітацію

Переможцем в торгах з ремонтну будівлі магістрату по вул. Кафедральній, 3 департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА визнав «Візин Річ». Договір на понад 20 мільйонів підписали, попри ненадання необхідного комплекту документів, включно з довідкою про відсутність заборгованості з податків та довідкою про відсутність судимості в керівника.

Відразу з початком реконструкції розгорівся масштабний скандал: приміщення магістрату є пам’яткою архітектури національного значення. Але роботи розпочаті без жодних археологічних досліджень чи хоча б розвідки та без відповідного погодження у Міністерстві культури. Представник Національної академії наук України Андрій Петраускас повідомляв, що під виконання підрядником робіт вже знайдені артефакти 17-18 століття. Однак керівництво області не звертає на це уваги.

Ще раніше департамент регіонального розвитку Житомирської ОДА у 2018 та 2019 роках укладав з даною фірмою 4 договори: на капремонт будівлі басейну ДЮСШ «Авангард» у Житомирі та сільських амбулаторій в Пулинському, Баранівському та Романівському районах, які досі не збудовано. Через наявність корупційної складової та можливі розтрати коштів в особливо великих розмірах поліція порушила карні справи.

Знаковою для міста цьогорічною закупівлею є реконструкція пам’ятки архітектури місцевого значення «Водонапірна башта» по вул. Пушкінській, 24. На перші торги подалися задіяні у схемах – «Перспектива «Місто Буд» та підприємство «Красно» засноване Житомирською обласною радою Українського фонду «Реабілітація інвалідів». Жодної з пропозицій не підтримали, оскільки в поданих документах виявилися порушення. На повторні торги разом із ще однією львівською компанією повторно подала заявку «Перспектива «Місто Буд». У підтвердження наявності досвіду виконання подібних ремонтів долучили зроблений у цьому році ремонт… офісних приміщень. Але це не завадило визнати її переможцем та підписати угоду з фірмою.

 • Виконавець готовий виконувати роботи за власний рахунок, і ми сплачуватимемо кошти лише після фактичного їх виконання, – завіряє відповідальний за закупівлю Борис Пахолюк, керівник Агенції розвитку міста.

Та повернувшись на декілька років назад, дізнаємось, що активна участь у тендерах «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» та інших компаній розпочалася за керівництва управлінням капітального будівництва Житомирської міськради Дмитра Болейка. Про пряме лобіювання ним інтересів фірми під час проведення тендеру з реконструкції тротуарів у липні 2016 року публічно заявляла співвласниця «Фаворит ОПТ» Олена Розенблат. Серед трьох поданих пропозицій знаходимо й «Будгарант Плюс», печатку від якого разом «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» та документами інших фірм вилучили у згаданому рішенні правоохоронці.

В обмін на доступ до багатомільйонних підрядів у Житомирі підприємство його старшого брата дивним чином опиняється серед переможців тендерів поряд із львівськими компаніями. Закарпатська митниця ДФС у вересні 2018 року укладає угоду з ПП «Елітбуд-1» Дениса Болейка на реконструкцію пункту пропуску «Ужгород» вартістю 79,6 млн грн. Майже в один час у жовтні 2018 року для розбудови пункту пропуску «Чоп» митники підписують дві угоди на 11 млн грн з «Візин Річ».

Фото з ухвали про сплату митницею за невиконані роботи Елітбуд-1 та Візин Річ

З отриманих 32,4 млн грн, за перевіркою правоохоронців, третину, близько 10 млн, «Елітбуд-1» не виконав і, як свідчить ухвала суду, змовився з митниками для заволодіння бюджетними коштами.

Тут же серед переможців знаходимо ТОВ «Поліська логістична компанія», керівником та власником якої після звільнення з Житомирської міськради став Дмитро Болейко. Саме їй Закарпатська митниця довірила дороблювали стик доріг на пункті пропуску «Ужгород», розпочатий фірмою старшого брата. У листопаді 2019 року без тендеру та відкритих торгів митники підписали пряму угоду на 1 млн 376 тис. грн.
 

Генеральські погони нардепів

Кубло львівських фірм бере свій початок ще із заснування «Будівельна компанія «Верховина». Освоївши чимало коштів, фірму у 2013 році оголосили банкрутом. За цією ж адресою один з її співвласників Ігор Гринкевич створює ТОВ «Львівський будівельний Холдинг». Інший – Юрій Міськов – стає керівником державного об’єднання «Укрвуглереструктуризація», яка регулярно укладає угоди із пов’язаними з Гринкевичем фірмами. Спочатку з «Львівський будівельний Холдинг» по роботам із закриття вугільних шахт, для чого у 2018 році додатково без тендеру додають 3,2 млн грн. Згодом і з «Візин Річ», власником якої є Ігор Гринкевич, підписали договір на 40,4 млн грн для оплати робіт з ліквідації шахти у Львівській області.

Пана Гринкевича знаходимо серед колишніх «Мегабудмакс», підписантом в якому є юристка Наталія Тимрук. На неї зараз записане ТОВ «Вест Білдінг Груп» (стара назва «Дорбудмонтаж-1»), що раніше належало дружині Ігоря Гринкевича Світлані та ще одній відомій львів’янці Світлані Сапізі. Вони ж серед керівництва та власників «Львівський завод збірних конструкцій-1», розташованого на базі одного з найбільших будівельних підприємств – Львівського заводу збірних конструкцій Міністерства оборони України.

Батько Світлани Сапіги – керівник Академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного генерал Павло Ткачук. Видання «Наші гроші» детально описувало, як завдяки його впливу Яворівська КЕЧ за обігрів семи військових містечок з 2012 року сплачує лише ПП «Енергія Захід». Заснували підприємство в тому ж році Анатолій і Тамара Котики за адресою квартири, яку вона отримала від Львівської КЕВ. Подружжя Котиків люди дуже не публічні. Анатолій Котик кілька років тому був бізнес-партнером народного депутата Ігоря Васюника у фірмі «ВР Груп», яка тепер називається «Девелоперська компанія «Моя країна». А Тамара Котик працює у Національній академії сухопутних військ ім. П. Сагайдачного.

Як відомо, Ігор Васюник у попередньому скликанні був членом комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, а нині є першим заступником голови комітету з питань транспорту. І отримує запрошення на офіційні відвідини від Павла Ткачука.

Фото з візиту нардепа Ігоря Васюника (справа) до генерала Павла Ткачука (зліва).

У 2015 році зять генерала Руслан Сапіга за станом здоров’я звільняється з академії та стає власником ПП «Енергія Захід».

Хоча знайомство для пошуку обопільних інтересів у львів’ян з житомирянами могло відбутися значно раніше через молодшого брата екснародного депутата з Житомира Олега Черпіцького. У 2006-2007 рр. Дмитро Болейко разом із дружиною Олександра Черпіцького Іриною входив до складу власників ПП «Терра», а у 2007 р. – ПП «Роджер». Окрім того, Болейко з 2007 і до її ліквідації у 2012 р. був директором ще однієї фірми Ірини Черпіцької – ТОВ «Альцес». Звідси бере свій початок історія успіху ПП «Елітбуд-1» Дмитра Болейка в постійному освоєнні бюджетних коштів.

Фото Олександр Черпіцький. Джерело: сайт "Українська правда"

З приходом до влади Януковича у 2010 році Олег Черпіцький один з перших у новому парламенті зрікається блоку Тимошенко, доєднавшись до Партії регіонів. Згодом Олександра Черпіцького призначають заступником міністра оборони України. Одночасно він керує Державним департаментом надлишкового майна та земель міністерства без допуску до державної таємниці. У цей же час генерал Павло Ткачук обирається депутатом Львівської міської ради від Партії регіонів, що гарантувало подальше керівництво Академією сухопутних військ, підпорядкованою Міноборони.

Зі зміною політичного курсу ці люди здатні продовжувати впливати на багато процесів із розподілу бюджетних потоків та призначати своїх людей на важливі посади. Рутинним перетворенням влади у величезні статки займаються виконавці, центр оборудок яких й виявили під час обшуків.

Те, що в одному приміщенні знайшли таку велику кількість печаток різних компаній, може свідчити про потенційні ознаки змови, які слугують підставою для подання заяви до Антимонопольного комітету України для проведення перевірки та визнання такого факту, –  констатує експертка з питань закупівель, співзасновниця ГО «Трипільський Край» Ольга Нос.

Ми звернулися за коментарем до мера Житомира Сергія Сухомлина із запитанням, чи ініціюватиме він перевірку та розірвання укладених угод з описаними вище компаніями, печатки яких вилучені при обшуку поліцією. Але на момент видачі статті у друк відповіді не отримали.

Хочеться вірити, що керівництво міської влади та особисто очільник міста не були задіяні у схемах, нав’язаних екскерівником управління капітального будівництва. Насправді лакмусовим папірцем стане реакція Сергія Сухомлина, якому доведеться публічно відреагувати на оприлюднені правоохоронцями документи і рішення судів та припинити подальше розкрадання міського бюджету.

Коментарі (4)
 • Читач07

  От вся схема розписана і про Гринкевича тут цього і про все на світі, хто кому і з ким і як і скільки, жаль ніхто чути не хотів, а тепер всі дивуються, єбать як так сталося, що така хуйня сталася
 • Валан Виталий

  Тут всё так!
 • Максим Романенко

  Ничто не вечно под луной)) Но пилили здорово!
 • Галина Александровна

  Ще попереду гірка "А ля Буковель" в парку від "інвестора" з Закарпаття

keyboard_arrow_up