Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Держстат і центр зайнятості оприлюднили дані про рівень безробіття, але цифри різняться у рази.

Вже з’явилися дані Держстату щодо безробіття за 1 квартал 2018 року. На думку керівника проекту iMoRe VoxUkraine Тетяни Тищук, в цілому у країні вони відображають минулорічні тенденції – кількість тих, хто активно шукає роботу, складає майже 10% від економічно активного населення працездатного віку. Інший державний орган – центр зайнятості зареєстрував у п’ять разів меншу цифру – 2.2%. Українці ж вважають, що рівень безробіття в країні складає 35%. Хто правий та чи насправді багато працездатних українців не може знайти роботу?

«У статистиці завжди важливо визначитися з методологією. Дані суттєво залежать від того, як визначати, хто саме є безробітним. Більшість розвинутих країн у визначенні рівня безробіття базується на методології, яку розробила Міжнародна організація праці. Україна також приєдналася до такого стандарту», – розповідає експерт.

Як зазначає Тетяна Тищук, ця методологія визначає як безробітних лише тих, хто не працює, але активно шукає роботу та готовий приступити до неї протягом найближчих тижнів.

«Отже, не всі люди, які не працюють, є насправді безробітними. Пенсіонери, студенти денної форми навчання, домогосподарі та домогосподарки тощо не вважаються безробітними. До того ж до категорії безробітних статистика не включає людей, які зневірилися в тому, що зможуть знайти роботу, не знають, де і як її знайти, або попросту не хочуть працювати», – інформує редактор VoxUkraine Тетяна Тищук.

Експерт наголошує: у випадку, коли люди перестають шукати роботу, бо втратили віру в себе, рівень безробіття (за інших рівних умов) формально падає. Разом з тим методологія не враховує, чи дійсно особа стала на облік у центр зайнятості. Звідси і розбіжності в даних.

«На графіку 1 показано, що за підсумками 1 кварталу 2018 року кількість людей працездатного віку складала 23,7 млн осіб. З них Держстат нарахував 15,4 млн зайнятих, включаючи офіційно найманих працівників, підприємців (ФОПів), неформально зайнятих тощо. Це близько 65% населення працездатного віку. А от кількість людей, які не зайняті в економіці, дорівнює 35%. З них безробітні - це лише частина, яка складає 7% (1,7 млн) від працездатного населення. Якщо цю кількість співставити з чисельністю населення, яке працює або активно шукає роботу, та не включати тих, хто не хоче працювати або зневірився, то вийде 10%, що відповідає даним Держстату», – пояснює Тетяна Тищук.

Графік 1. Зайнятість населення працездатного віку у 1 кв. 2018 року

Джерело: Держстат

Що показують дані щодо безробіття в регіонах? Безробіття у Луганській, Донецькій, Волинській, Тернопільській, Кіровоградській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях суттєво вище за середні по Україні показники (графік 2). У Харківській, Київський, Одеській, м. Києві, Львівській, Дніпропетровській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях – суттєво менше.

Графік 2. Рівень безробіття в регіонах у 1 кварталі 2018 року

Джерело: Держстат

Як наголошує експерт, іноді можна побачити і протилежні тенденції: частка безробітних у Запоріжжі та Чернігові більша за середню в Україні, але з урахуванням кількості людей, які не хочуть працювати або не шукають роботу, – менша.

Графік 3. Кількість незайнятого населення стосовно чисельності працездатного населення у 1 кварталі 2018 року

«В цілому статистика безробіття має значення більше для розуміння того, які трудові ресурси сьогодні можуть бути використані в економіці. Якщо ж людина не хоче працювати або втратила віру в себе, її не вдасться швидко залучити до роботи. Динаміка збільшення кількості таких людей також може сигналізувати про проблеми на ринку праці», – підсумовує Тетяна Тищук.

Ольга Сідлецька

Матеріал підготовлено у рамках співпраці з проектом «VoxUkraine»

0
0
0
0
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

12:39 Захворюваність на грип та ГРВІ зростає, але епідемії ще немає 12:20 На Житомирщині 33 засуджені ухилилися від відбування покарань, - прокуратура 12:20 В Житомирі презентували Пластовий молодіжний центр. ВІДЕО 12:11 Житомирським медикам виплатять заробітну плату за рахунок субвенції, але не в повному обсязі. ВІДЕО Від читача 18:22 Схід і захід разом: донецькі та тернопільські школярі виявилися найбільш активними у неформальній освіті 12:00 Облаштовуємо двір приватного будинку власноруч: ідеї та поради 11:47 Житомирський виконком виділив 60 тис. грн на лікування дитини 11:40 Нова схема захоплення земель під МАФи в Житомирі без будь-яких погоджень 11:20 Податківці закликають спілкуватися з ними дистанційно 11:00 Ірландська компанія побудує сонячну електростанцію в Лугинському районі 10:40 В області субсидію отримують понад 110 тисяч домогосподарств 10:20 Житомиряни судяться з місцевим депутатом за незаконно приватизовану колясочну 10:01 Мер Житомира розповів про план переходу міста на 100 % відновлюваної енергетики 09:48 У зв'язку з обледенінням рух тролейбусів у Житомирі ускладнено 09:45 Троє посадовців, звинувачених у порушенні правил безпеки, внаслідок чого загинули 8 осіб, - під домашнім арештом 09:22 «Житомирводоканал» повідомляє, де сьогодні не буде води 09:19 Примхи погоди призвели до транспортного колапсу у місті. ФОТО 09:11 Курс валют на 14 листопада: гривня втрачає вагу 09:00 Погода у Житомирі 14 листопада: дощ, мокрий сніг, ожеледиця 17:55 Малин: копали криницю - знайшли снаряди
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up