Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Держстат і центр зайнятості оприлюднили дані про рівень безробіття, але цифри різняться у рази.

Вже з’явилися дані Держстату щодо безробіття за 1 квартал 2018 року. На думку керівника проекту iMoRe VoxUkraine Тетяни Тищук, в цілому у країні вони відображають минулорічні тенденції – кількість тих, хто активно шукає роботу, складає майже 10% від економічно активного населення працездатного віку. Інший державний орган – центр зайнятості зареєстрував у п’ять разів меншу цифру – 2.2%. Українці ж вважають, що рівень безробіття в країні складає 35%. Хто правий та чи насправді багато працездатних українців не може знайти роботу?

«У статистиці завжди важливо визначитися з методологією. Дані суттєво залежать від того, як визначати, хто саме є безробітним. Більшість розвинутих країн у визначенні рівня безробіття базується на методології, яку розробила Міжнародна організація праці. Україна також приєдналася до такого стандарту», – розповідає експерт.

Як зазначає Тетяна Тищук, ця методологія визначає як безробітних лише тих, хто не працює, але активно шукає роботу та готовий приступити до неї протягом найближчих тижнів.

Відео дня

«Отже, не всі люди, які не працюють, є насправді безробітними. Пенсіонери, студенти денної форми навчання, домогосподарі та домогосподарки тощо не вважаються безробітними. До того ж до категорії безробітних статистика не включає людей, які зневірилися в тому, що зможуть знайти роботу, не знають, де і як її знайти, або попросту не хочуть працювати», – інформує редактор VoxUkraine Тетяна Тищук.

Експерт наголошує: у випадку, коли люди перестають шукати роботу, бо втратили віру в себе, рівень безробіття (за інших рівних умов) формально падає. Разом з тим методологія не враховує, чи дійсно особа стала на облік у центр зайнятості. Звідси і розбіжності в даних.

«На графіку 1 показано, що за підсумками 1 кварталу 2018 року кількість людей працездатного віку складала 23,7 млн осіб. З них Держстат нарахував 15,4 млн зайнятих, включаючи офіційно найманих працівників, підприємців (ФОПів), неформально зайнятих тощо. Це близько 65% населення працездатного віку. А от кількість людей, які не зайняті в економіці, дорівнює 35%. З них безробітні - це лише частина, яка складає 7% (1,7 млн) від працездатного населення. Якщо цю кількість співставити з чисельністю населення, яке працює або активно шукає роботу, та не включати тих, хто не хоче працювати або зневірився, то вийде 10%, що відповідає даним Держстату», – пояснює Тетяна Тищук.

Графік 1. Зайнятість населення працездатного віку у 1 кв. 2018 року

Джерело: Держстат

Що показують дані щодо безробіття в регіонах? Безробіття у Луганській, Донецькій, Волинській, Тернопільській, Кіровоградській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях суттєво вище за середні по Україні показники (графік 2). У Харківській, Київський, Одеській, м. Києві, Львівській, Дніпропетровській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях – суттєво менше.

Графік 2. Рівень безробіття в регіонах у 1 кварталі 2018 року

Джерело: Держстат

Як наголошує експерт, іноді можна побачити і протилежні тенденції: частка безробітних у Запоріжжі та Чернігові більша за середню в Україні, але з урахуванням кількості людей, які не хочуть працювати або не шукають роботу, – менша.

Графік 3. Кількість незайнятого населення стосовно чисельності працездатного населення у 1 кварталі 2018 року

«В цілому статистика безробіття має значення більше для розуміння того, які трудові ресурси сьогодні можуть бути використані в економіці. Якщо ж людина не хоче працювати або втратила віру в себе, її не вдасться швидко залучити до роботи. Динаміка збільшення кількості таких людей також може сигналізувати про проблеми на ринку праці», – підсумовує Тетяна Тищук.

Ольга Сідлецька

Матеріал підготовлено у рамках співпраці з проектом «VoxUkraine»

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
17:00 У Бердичеві і Чуднові поліцейські задокументували кілька випадків нелегального зберігання наркотиків 16:39 У Житомирі судитимуть адвокатку, яка за 30 тис. доларів США обіцяла клієнту «пом’якшення покарання» 16:22 Чоловіки від 18 до 60 років не зможуть отримати консульські послуги за кордоном - про що саме йдеться? 16:20 На Житомирщині планують перейменувати 8 населених пунктів Від читача 13:39 Слідчі Нацполіції оголосили українським фігурантам про підозру в шахрайстві, вчиненому в особливо великих розмірах злочинною організацією. 16:01 85 ветеранських проєктів перемогли у конкурсі фінансування 15:41 Спортсмени з Житомирщини здобули нагороди на чемпіонаті Європи з гирьового спорту photo_camera 15:20 МОН презентувало звіт моніторингу працевлаштування випускників-бюджетників, до якого увійшло 3 виші Житомирщини 15:00 49-річний чоловік загинув під час пожежі на Брусилівщині 14:40 Оприлюднено перелік хвороб хребта, які звільняють від мобілізації 14:20 З 27 квітня заморозки підуть геть та повернеться справжнє весняне тепло 14:00 Дотримуйтесь заходів протипожежної безпеки на Великдень 12:40 До 9 років позбавлення волі засудили бердичівлянина, який вбив чоловіка на зупинці 12:19 Медики відзначають незначне зростання захворюваності на грип і ГРВІ 12:00 Нічна пригода у Житомирі: у водійки зупиненого під час дії комендантської години авто виявили арбалет 11:40 Увага: зміни в маршруті № 23! 11:20 На Житомирщині розпочала роботу комісія ДСНС України, яка має здійснити контрольну перевірку стану організації заходів цивільного захисту в області 11:00 Житомирський музично-драматичний театр тимчасово йде у відпустку через брак фінансування 10:40 У Малині на пожежі загинула людина 10:22 Молодикам, які забили до смерті односельчанина на Чуднівщині, повідомили про підозру та обрали запобіжні заходи
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up