Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Держстат і центр зайнятості оприлюднили дані про рівень безробіття, але цифри різняться у рази.

Кожен десятий VS кожен третій: Який реальний рівень безробіття в Україні

Вже з’явилися дані Держстату щодо безробіття за 1 квартал 2018 року. На думку керівника проекту iMoRe VoxUkraine Тетяни Тищук, в цілому у країні вони відображають минулорічні тенденції – кількість тих, хто активно шукає роботу, складає майже 10% від економічно активного населення працездатного віку. Інший державний орган – центр зайнятості зареєстрував у п’ять разів меншу цифру – 2.2%. Українці ж вважають, що рівень безробіття в країні складає 35%. Хто правий та чи насправді багато працездатних українців не може знайти роботу?

«У статистиці завжди важливо визначитися з методологією. Дані суттєво залежать від того, як визначати, хто саме є безробітним. Більшість розвинутих країн у визначенні рівня безробіття базується на методології, яку розробила Міжнародна організація праці. Україна також приєдналася до такого стандарту», – розповідає експерт.

Як зазначає Тетяна Тищук, ця методологія визначає як безробітних лише тих, хто не працює, але активно шукає роботу та готовий приступити до неї протягом найближчих тижнів.

«Отже, не всі люди, які не працюють, є насправді безробітними. Пенсіонери, студенти денної форми навчання, домогосподарі та домогосподарки тощо не вважаються безробітними. До того ж до категорії безробітних статистика не включає людей, які зневірилися в тому, що зможуть знайти роботу, не знають, де і як її знайти, або попросту не хочуть працювати», – інформує редактор VoxUkraine Тетяна Тищук.

Експерт наголошує: у випадку, коли люди перестають шукати роботу, бо втратили віру в себе, рівень безробіття (за інших рівних умов) формально падає. Разом з тим методологія не враховує, чи дійсно особа стала на облік у центр зайнятості. Звідси і розбіжності в даних.

«На графіку 1 показано, що за підсумками 1 кварталу 2018 року кількість людей працездатного віку складала 23,7 млн осіб. З них Держстат нарахував 15,4 млн зайнятих, включаючи офіційно найманих працівників, підприємців (ФОПів), неформально зайнятих тощо. Це близько 65% населення працездатного віку. А от кількість людей, які не зайняті в економіці, дорівнює 35%. З них безробітні - це лише частина, яка складає 7% (1,7 млн) від працездатного населення. Якщо цю кількість співставити з чисельністю населення, яке працює або активно шукає роботу, та не включати тих, хто не хоче працювати або зневірився, то вийде 10%, що відповідає даним Держстату», – пояснює Тетяна Тищук.

Графік 1. Зайнятість населення працездатного віку у 1 кв. 2018 року

Джерело: Держстат

Що показують дані щодо безробіття в регіонах? Безробіття у Луганській, Донецькій, Волинській, Тернопільській, Кіровоградській, Полтавській, Херсонській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській та Вінницькій областях суттєво вище за середні по Україні показники (графік 2). У Харківській, Київський, Одеській, м. Києві, Львівській, Дніпропетровській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях – суттєво менше.

Графік 2. Рівень безробіття в регіонах у 1 кварталі 2018 року

Джерело: Держстат

Як наголошує експерт, іноді можна побачити і протилежні тенденції: частка безробітних у Запоріжжі та Чернігові більша за середню в Україні, але з урахуванням кількості людей, які не хочуть працювати або не шукають роботу, – менша.

Графік 3. Кількість незайнятого населення стосовно чисельності працездатного населення у 1 кварталі 2018 року

«В цілому статистика безробіття має значення більше для розуміння того, які трудові ресурси сьогодні можуть бути використані в економіці. Якщо ж людина не хоче працювати або втратила віру в себе, її не вдасться швидко залучити до роботи. Динаміка збільшення кількості таких людей також може сигналізувати про проблеми на ринку праці», – підсумовує Тетяна Тищук.

Ольга Сідлецька

Матеріал підготовлено у рамках співпраці з проектом «VoxUkraine»

0
0
0
0
Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Житомира за сьогодні

15:00 Слідами резонансної пожежі на картонному комбінаті: думкка рятувальників 14:40 У Житомирському районі зіштовхнулись фура та легковик 14:20 У 2019 році частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті країни має скласти 51%, - Геннадій Зубко 14:00 Громади Житомирщини впроваджують досвід розвитку територій польських гмін Від читача 15:54 Допоможіть моїй донечці побачити цей світ власними очима 12:45 Команда «Полісся» знову перемогла супротивника та піднялась на 2 сходинку турнірної таблиці 12:19 “Житомирводоканал” звертається до отримувачів субсидій: вчасно передавайте показники лічильників 12:00 У Житомирі вночі невідомі підпалили чотири автівки 11:40 У 2019 році має запрацювати механізм «гроші ходять за вчителем» для підвищення кваліфікації педагогів 11:19 Незабаром аналіз крові в житомирських амбулаторіях братимуть лише з вени 11:00 Юні житомиряни - серед 100 найталановитіших літераторів України 10:44 У Житомирі визначили переможця конкурсу безпородних собак «Мокрий ніс» 10:20 Брусилівська ОТГ визначила пріоритети стратегічного розвитку 10:00 У Попільнянському районі під час пожежі в будинку загинула жінка 09:45 Директора інтернату, який використовував працю вихованців, відсторонили від посади 09:20 «Житомирводоканал» повідомляє про ремонтні роботи 09:15 Курс валют на 24 вересня: тиждень розпочався стабільністю гривні 09:00 Погода у Житомирі 24 вересня: дощитиме, до 14 тепла
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up