Насправді більшість професійних ландшафтних дизайнерів на ваше прохання дати поради щодо створення дизайну саду своїми руками, порадять вам «не лізти не в свою справу», а звернутися до фахівців.
Якась мудрість у цьому є – як то кажуть, кожен повинен займатися своїєю справою. Але, якщо витрачатися на їхні послуги нема бажання, або дуже хочеться створити гарний сад своїми власними руками? Тоді треба братися до роботи! І ось вам для початку – 10 порад від фахівців аматорам.
Не знаєте, з чого почати створення дизайну саду власними руками? Почніть з доріжок. Вони легко можуть надати вашому саду загадковість і рівновагу, чітку структуру і творчий безлад. Велика кількість звивистих доріжок в саду, крім усього іншого, дозволяє «гратися» з їх обрамленням і згинами. Це чудові місця для висадки різноманітних квітників, зокрема, міксбордерів. Чудовим «оздобленням» для доріжок стане декоративна капуста. Між плитами чи камінням садових доріжок можна вирощувати духмяні прованські трави. Але будьте обережні з садовими доріжками – вони повинні гармонійно поєднуватися з покриттям двору.
Ландшафтний дизайн своїми руками важко уявити без садових фігур, створених також власноруч. Бо якщо всі рослини – це, у першу чергу, витвір природи, то різноманітні рукотворні декоративні елементи вашого саду –тільки ваше досягнення. (Звичайно, якщо ви їх зробили самі, а не купили в магазині). Вони не тільки тішитимуть ваше самолюбство, а й стануть справжньою «родзинкою» саду.
Декоративні трави і злаки нададуть будь-якому саду витонченості і легкості. Вони незамінні в зимовому саду, бо не втрачають своєї декоративності й в холодну пору року. А ще їхній величезний плюс – не потребують практично жодного догляду.
Підберіть для свого саду квіти, декоративні кущі та дерева з різним забарвленням листя – жовті, сизі, бордові… Дуже гарне також строкате забарвлення – біло-зелене; з рожевими, жовтими, бордовими смугами у повздовж чи навпаки…
Старі меблі (від стільців – до шаф і ліжок), умивальники, ванни і навіть унітази, колесо від велосипеда, побитий посуд або автомобіль… Та усе що завгодно може стати оригінальною прикрасою саду в умілих руках господаря з фантазією. Ось вам для натхнення кілька фото.
Красивий дизайн саду повинен враховувати те, як кольори рослин поєднується між собою та зі спільним садовим фоном. Наприклад, жовті і червоні весняні цибулинні чудово виглядатимуть на фоні білої лави чи альтанки, а ось якщо жовтий колір замінити на фіолетовий, уся композиція втратить гармонійність і довершеність.
Оформити оригінальну водойму на ділянці набагато простіше, ніж ви думаєте. Не нехтуйте цим, якщо хочете створити дійсно красивий ландшафтний дизайн. Вдало підібрані рослини, висаджені навколо водойм, виглядають значно ефектніше, ніж на звичайних квітниках.
Рослини в контейнерах і горщиках, вертикальні клумби – не для «лінивого» саду, але з їх допомогою зручніше розставляти «акценти» в садку. Мобільність таких елементів дозволяє ландшафтному дизайнеру-новачку вдало маскувати «огріхи» дизайну саду протягом сезону.
Ваш садок – це, перш за все, місце, де ви відпочиваєте душею і насолоджуєтеся його красою, а вже потім – хобі, що вимагає регулярних фізичних навантажень та матеріальних витрат. Тож обов’язково організуйте на його території затишний куточок, де наодинці чи разом з близькими можна, відпочиваючи, милуватися вашим творінням.
Після заходу сонця особливої чарівності саду можна надати, вдало організувавши його освітлення. Це не вимагає великих витрат, зате подарує можливість насолоджуватися його красою і вночі.
Існує безліч рослин, які квітнуть в зимовий період, або здатні квітнути незалежно від пори року. Саме тому власники заміських будинків виділяють окремі приміщення для зимового саду. Зимовий сад повинен розташовуватися на південному боці (або на південно-східніому), щоб його висвітлювали промені сонця більшу частину часу. Для оранжереї можна виділити приміщення з великими вікнами або засклену терасу. Своїми руками ви можете створити затишний зелений куточок у власному будинку або навіть у квартирі.
Головне завдання при облаштуванні зимового саду – правильний підбір рослин, знання їхніх властивостей, вимог щодо догляду. Часто обирати доводиться між квітами, які подобаються і тими, що дійсно зможуть прижитися в будинку. Ось рослини для зимового саду: орхідеї; антуріум; гіппеаструм; пасифлора; гібіскус.
Квітуча оранжерея – мрія кожної господині, адже рослини надають приміщенню особливого затишку. Якщо Ви замислилися про те, як зробити зимовий сад власними руками, ретельно продумайте перелік рослин, враховуючи особливості догляду за ними.
№ 11 від 7 травня 2025
Читати номер