Вишиті болем: стартував мистецький проєкт на підтримку людей, котрі пережили сексуальне насильство під час війни

Вишиті болем: стартував мистецький проєкт на підтримку людей, котрі пережили сексуальне насильство під час війни
  • 26 січня на станції метро «Золоті ворота» у Києві відбулось відкриття виставки «Вишиті болем», яка триватиме з 26 січня до 20 лютого 2023 року.

Історії зі збірних образів людей, котрі пережили сексуальне насильство під час війни, вишито на рушниках та перекладено на нетравматичну й доступну всім мову орнаменту.

Мистецький проєкт «Вишиті болем» створено у межах проєкту «Жіноче лідерство: на шляху відновлення України», що фінансується завдяки допомозі Великої Британії від Уряду Великої Британії та впроваджується організацією Пакт й консалтинговою агенцією One Health.

“Росіяни обирають найжорстокіші методи терору цивільного населення під час війни, і, на жаль, сексуальне насильство один з них. Ми хочемо, щоби кожна жінка, яка пройшла через цей болючий досвід, знайшла в собі сили рухатися далі. Наші проєкти допомагають жінкам звільнитися від гендерних упереджень, стати опорою для себе і прикладом для інших”, — зазначила Олеся Гальчинська, програмна директорка гендерних проєктів Пакту.

Кожна історія, що вишита на рушнику, вигадана, але заснована на досвіді реальних людей, які зазнали сексуального насильства від російських військових, і зараз перебувають на шляху зцілення. Прочитати ці історії можна на сайті vyshyti-bolem.in.ua.

“Вишиті рушники завжди мали сакральне значення для нашого народу. Кожен стібок, хрестик, символ несе повідомлення. Вони є частиною нашого коду, частиною народної пам’яті, де колись буде й ця війна. Про сексуальне насильство під час війни говорити складно і боляче. Та дуже важливо підтримати тих, хто поки сам не готовий говорити про пережите. Ми хочемо допомогти їм заговорити, звернутися по допомогу й у такий спосіб розділити свій біль”, — розповіла Наталя Ольберт-Сінько, керівна партнерка агенції One Health.

Станом на січень 2023 року прокуратура України зафіксувала 155 випадків сексуального насильства скоєного російськими військовими над українцями. За даними Української Гельсінської спілки, їх може бути в понад 100 разів більше. Точної цифри не відомо, тому що потерпілі мовчать. Людям важко знайти в собі сили, аби говорити про такий травматичний досвід.

“Людям, котрі пережили сексуальне насильство, безперечно важко про це говорити. Та ще важче – залишатись з такими спогадами сам на сам. Одна з цілей проєкту полягає у тому, щоб показати постраждалим, що вони не самі – поруч дуже багато тих, хто готовий простягнути руку допомоги і разом пройти шлях зцілення”, — зазначила Інна Михальова, психологиня платформи SafeWomenHub.

Проєкт “Вишиті болем” є ініціативою інформаційної платформи “Далі Є”, яка створена агенцією One Health в межах українсько-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України» з метою допомогти людям, котрі пережили сексуальне насильство на війні, знайти всю необхідну інформацію у одному місці про те, як та де можна отримати медичну, психологічну та юридичну допомогу.

Висловити свою підтримку постраждалим від сексуального насильства під час війни можна на сайті проєкту, а також у соціальних мережах, скориставшись спеціальною маскою в Instagram.

 

 

 

 

Коментарі

keyboard_arrow_up