Книга, пропущена через серце: Ярослав Марищенко презентував книгу «Спогади про справжніх»

Книга, пропущена через серце:  Ярослав Марищенко презентував книгу «Спогади про справжніх»

У Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.О.Ольжича одночасно поєдналось дві події: привітання письменника Ярослава Марищенка з уродинами та презентація його книги «Спогади про справжніх». 

Новинка є третьою книгою в серії «Незабутні земляки», присвячена селянам із Сінгурів та Старої Котельні. Вона написана легким, характерним для автора слогом, хоча мова в ній йде про важкі сторінки життя рідних Ярослава Марищенка, їх односельців.  Відкривається книга віршованим заспівом: «Беру в долоні землю діда, надій де згарки й остюки. Що вам зробив він й Україна?! Що ви в кремлі, як хижаки?». Побіжне читання змісту дає розуміння про ґрунтовну працю, зроблену письменником: «Марищенко Григорій Костянтинович (1888 рік)» (дід автора), «Під час Голодомору в селі Стара Котельня померли», «Репресовані з Старої Котельні, Нової Котельні, Старосілля», «Троянівський Голокост» та інші. Книга містить фотографії, копії документів, вірші. 

‒ Ця книжка ‒ моя данина тим незабутнім рідним, близьким людям, які жили, працювали, боролися, страждали на теренах нашої України. Звичайні добродії, які старалися пронести крізь своє життя любов, добро, злагоду, створити рай для своїх близьких. А над ними знущалися окупанти та прокремлівська влада. Ми просто не маємо права їх забувати, бо вони коріння того нашого найціннішого, що закладене у слові нація, ‒ зазначив автор у передмові.

Відео дня

Сказати вітальне слово, побажати здоров’я та довголіття прийшли друзі Ярослава Марищенка, представники влади, літератори, журналісти, історики, бібліотекарі, науковці, музейники та ліцеїсти.

Начальник управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації Анатолій Душко зазначив, що книги Ярослава Семеновича зберігатимуть історичну правду про сьогодення для наших нащадків. Продовжив тему значення даної праці Геннадій Махорін, кандидат історичних наук, доцент Поліського національного університету. Зокрема він говорив про необхідність змінити оцінку періоду репресій в Україні: «В радянський час на всіх репресованих говорили «ворог народу», значно пізніше почали просувати тезу, що всі репресовані були безпідставно постраждалими. Таким чином ми попали в логічну пастку, яка нам заважає і гальмує у погляді на репресованих. Насправді істина ‒ посередині. Ми повинні термін «ворог народу» замінити на «ворог радянської влади» і тоді все стане на свої місця».

‒ Насамперед вітаю з виходом нової книги. Два дні я її гортав, дещо перечитав, на щось звернув поглиблену увагу. Книжка цінна насамперед тому, що історія в ній передається не схоластично, а через окремі долі людей. Власне опанувати історію і події минулого найбільш пізнавально і об’єктивно, мабуть, через людські долі. Тому що можна втиснутись у схеми, постулати, історичні документи, але все одно вони є наслідком діяльності людей у певну добу. Самі документи не формують історію. Історію формують люди, ‒ поділився враженнями Василь Врублевський, письменник, директор Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки ім.О.Ольжича.

Слова привітання прозвучали також від кіборга Сергія Білошицького, фотографа Леоніда Шрайбікуса та десятикласників ліцею №4 м.Житомира. Теплі слова доповнили українські народні та патріотичні пісні у виконанні бандуристки Світлани Ніконорової. 

Додамо, що книга «Спогади про справжніх» побачила світ за рахунок підтримки друзів, робота над нею з перервами тривала три роки. Погортати видання можна в бібліотеках та в приватних колекціях. Один примірник пан Ярослав передав до фондів Житомирського обласного літературного музею. 

Людмила Лобачова, фото автора



 

Коментарі

keyboard_arrow_up