Історія пам'ятника Олександру Пушкіну в Житомирі

Історія пам'ятника Олександру Пушкіну в Житомирі

У день народження поета цього року житомиряни поклали квіти до його бронзового погруддя.

6 червня прийшли вшанувати пам'ять великого поета не дуже багато містян. Але тим не менше, щороку до пам'ятника Олександру Пушкіну приходять житомиряни, приносять квіти і читають вірші. Хотілося б згадати історію пам'ятника і як його відкривали.

За інформацією відомого житомирського краєзнавця Анатолія Магаза, пам’ятник Пушкіну – перший у місті, його відкрили 26 травня 1899 року, за новим стилем 6 червня.

Відео дня

За рік до 100-річного ювілею від дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна (1799 – 1837) у Житомирі була організована комісія і почалися дебати Дворянського зібрання про комплекс заходів святкування знаменної дати. Тоді ніхто й подумати не міг, що це викличе море емоцій, які стали притчею во язицех у місцевих жителів на століття. А все почалося з пропозиції про закарбування пам’яті великому поета в скульптурі. Ідея комісії Дворянського зібрання одразу ж не сподобалася ватажку Волинської губернії, столицею якої був Житомир наприкінці XІX століття, Петру Івановичу Каталею (1855 – 1905). І хоча з міським бюджетом справи йшли не кращим чином, міська дума врешті-решт дала добро на проект, але із уточненням, що фінансувати його будуть меценати.

Скульптор Генріх Олешкевич підтримав громадську ініціативу, виготовивши макет і подарувавши полірований граніт для постаменту, інженер Михайло Бетакі створив ескіз, а небайдужі містяни зібрали кошти в розмірі шестисот карбованців. Після виливки бронзового бюста на чавуноливарному заводі Ш.Х. Вайнштейна ще залишилися кошти, на які вихованці сирітського притулку зі своїм наставником А.А. Плотницьким спорудили для нього огорожу.

Після дійсно народної ініціативи та втілення проекту в життя без участі міської влади житомирській думі залишилося лише виділити для пам’ятника місце – біля витоку Бульварної вулиці. Урочисте відкриття пам’ятника О.С. Пушкіну в травні 1899 року відбулося в присутності всієї міської еліти і діячів культури. Був срібний вінок від інтелігенції та напис: «Дворянинові Пушкіну від дворян Волинської губернії». Саме цей напис викликав уїдливі коментарі в місцевій газеті «Волинь» і цілу бурю відповідних емоцій місцевої аристократії.

Бюст, що не йшов в розріз з ідеологічною політикою нових більшовицьких правителів української землі, які прийшли до влади після перевороту 1917-го, був збережений, хоча вулиця і змінювала кілька разів ім’я в дусі часу: Третього Інтернаціоналу, Сталіна, 50-річчя жовтневої революції. Але важкий шлях пам’ятника Пушкіну на цьому не закінчився – гримнула Друга світова війна, його під час німецької окупації у зв’язку з цінністю матеріалу вирішено було відправити на переплавку, а почесний постамент мав поступитися лику вождя Третього рейху. Однак у плани агресора у 1941-му втрутилися місцеві патріоти, які спочатку викрали і сховали бюст, а за два тижні після установки зникло і скульптурне зображення фюрера.

Творіння Олешкевича і Бетакі п’ять років припадало пилом в підвалі міськкомунгоспу, поки його не виявили у 1946-му і не повернули на своє законне місце. А у 1979-му під час реконструкції Старого бульвару пам’ятник Пушкіну в Житомирі отримав новий п’єдестал з лабрадориту, на якому стоїть  донині. Пам’ятник Пушкіну – одна з візитних карток міста.

Руслан Мороз

 

При написанні статті використані роботи краєзнавця Анатолія Магаза

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
12:40 Віталій Бунечко: У Житомирській обласній лікарні ім. Гербачевського готуються до запуску сучасного апарату МРТ. ФОТО. ВІДЕО play_circle_filled photo_camera 12:19 Вшанування свідків історії: зустріч з Емілією Бондар у День пам’яті та перемоги над нацизмом 12:00 Віталій Бунечко провів нараду з керівництвом 9 прикордонного загону ім. Січових стрільців та громад області 11:39 Керівнику Служби безпеки Василю Малюку присвоєно звання Героя України Від читача 17:45 Шахрайські дзвінки з ПриватБанку: як не потрапити на гачок аферистів Джерело: https://censor.net/ua/f3550948 11:37 Пожежу на полігоні твердих побутових відходів повністю ліквідовано 11:21 На вулиці Бориса Тена триває частковий капітальний ремонт трамвайної колії photo_camera 11:00 У ліцеї № 23 міста Житомира ім. М. Очерета завершується реконструкція харчоблоку photo_camera 10:41 Лише через рік і 9 місяців на щиті повернувся до рідного міста Олександр Болейко 10:20 У Житомирі чоловік перевозив в багажнику сина-ухилянта - при перевірці поліції чинив опір та травмував поліцейських photo_camera 10:00 На фронті загинув житомирський журналіст і офіцер-розвідник Богдан Лисенко 09:41 Окупанти за минулу добу втратили 1300 осіб 09:21 Оперативна інформація станом на 08.00 09.05.2025 щодо російського вторгнення 09:00 9 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції і погода у Житомирі 17:52 Через рік і дев’ять місяців повернувся додому на щиті Захисник Сергій Чечет 17:30 Рада розглядає заборону енергетиків: виробники продуктів вимагають підтвердження шкідливості 17:00 Житомирщина на чемпіонаті України зі спортивного туризму. Підсумки змагань 16:40 У Житомирі збережеться прохолодна погода з нічними заморозками 16:20 У Житомирі чоловік викрав понад 18 тис. грн просто з прилавка магазину 16:14 400 тисяч гривень для ЗСУ зібрали під час благодійного футбольного турніру
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up