«ЕтноВир на Виспі» – це тільки у Романові!

Те, що чергове свято День Романова, яке має бути відновлене після дворічної перерви через запровадження в Україні воєнного стану, стане приємною новиною для більшості романівчан, сумнівів немає.
Навіть ті зауваження та аргументи щодо складнощів нинішнього життя, щодо продовження воєнного стану, щодо можливих сигналів повітряної тривоги не можуть бути перепоною для заходу, який має неабияке мобілізуюче та життєствердне значення у житті Романівської громади загалом. Тим паче, що організатори свята пропонують зробити головним його лейтмотивом заклик стосовно допомоги ЗСУ. Таким чином, романівчани, зібравшись на свято, запросивши до себе гостей із сусідніх громад, а можливо, й із-за рубежа, засвідчать свою рішучість, свою життєву наснагу і свою здатність до боротьби.
Втім, головною родзинкою очікуваного головного у Романові свята є започаткування нової його форми. Передовсім йдеться про фестиваль із назвою «ЕтноВир на Виспі». Назва, звісно ж, попередня, або, як у народі кажуть, робоча. Можливо, процес підготовки до фестивалю, який у Романові вже розпочався, народить більш цікаву, промовисту чи навіть мелодійнішу назву, але поки що найбільше пропозицій отримала назва «ЕтноВир на Виспі». Фактично вже у змісті цієї назви можна розгледіти головну ідею фестивального дійства у Романові. Отже, йдеться про те, аби започаткувати свято із виключно романівським обличчям, із характерними для Романова традиціями, які, можливо, якраз зараз, у процесі підготовки та проведення фестивалю, отримають свій остаточний вигляд. Зрештою, так у світі повелося, що кожна місцевість, кожна громада, як велика і самодостатня родина, повинна мати свої традиції, свої обряди, свої вподобання та звичаї. Все це якраз і визначає ідентичність, автентику та самобутність народу, або ж навіть його окремої спільноти, яка проживає на певній території. Якщо ж поглянути на наших сусідів із кількох громад Житомирщини, то такі фестивалі, які стали візитівками і обличчям певних громад нашої області, усім відомі. Насамперед це фестиваль дерунів у Коростені, який упродовж 18 років виріс від суто регіонально-місцевого заходу до масштабу міжнародного фестивалю. В Овручі набирає обертів і популярності свято картопельки. В інших громадах поки що шукають своє фестивальне обличчя, зважуючи та приміряючи всілякі рецепти, сценарії і традиції облаштування фестивальних подій.
«ЕтноВир на Виспі» – це спроба створення унікального простору, де можна поринути у чари української етнокультури, ремесел, традицій та фольклору. Так вважають ініціатори та засновники фестивалю, який може стати справжньою окрасою Романова, а разом із тим – виконає роль туристично-культурного повпреда Романівщини на теренах не лише Житомирщини, але й усієї України. Це не мрії, не фантазії, а конкретні стратегічні обриси, які варто і потрібно окреслювати вже сьогодні. Адже «ЕтноВир на Виспі» – це не просто і зовсім не розважальний захід, а справжня подорож у глибину української ідентичності, де кожен зможе відчути змістовний вираз єднання минулого із сьогоденням і однозначно – із майбутнім. Головними завданнями «ЕтноВиру на Виспі» є популяризація української етнокультурної спадщини, розвиток традицій гастротуризму, активізація та підтримка діяльності молодіжних організацій, спілок, рухів тощо, відродження спортивно-руханкових традицій українського козацтва. Ну а враховуючи нинішній момент (середину липня 2024 року), то найпершим правилом і гаслом фестивального дійства у Романові має стати мобілізація та залучення коштів та пожертв для ЗСУ.
Стосовно конкретики підготовчого періоду фестивалю «ЕтноВир на Виспі», то вже зараз, коли наш читач знайомиться зі змістом цієї публікації, у Романові на повну потугу запрацював організаційний комітет, який визначатиме покрокові заходи у процесі підготовки фестивалю, а також працює над деталізацією фестивальної програми. Поки що відомо, що майбутній фестиваль матиме у другу суботу липня 2024 року дві основні локації свого проведення. Стартуватиме фестиваль у парку, де зосередяться основні виставкові місця для учасників фесту. Тут же пройдуть майстер-класи з народних ремесел, конкурси та змагання на етнографічну тематику. Друга фестивальна локація – острів Виспа – стане осередком концертно-артистичної програми, оснащений комплексом фотозон і, можливо, місцем для невеликого за тривалістю пленеру для художників. Загалом організаційний комітет фестивалю «ЕтноВир на Виспі» вже працює і досі приймає пропозиції стосовно конкретики наповнення фестивальної програми. Зрозуміло, що вже до кінця червня, тобто за два тижні до початку фестивального дійства у Романові, мають бути відправлені запрошення та пропозиції усім можливим учасникам і очікуваним гостям свята у Романові.
Звісно, попереду ще дуже багато роботи. Цілком можливо, що якраз перша спроба проведення «ЕтноВиру на Виспі» призведе до появи багатьох пропозицій та зауважень щодо його вдосконалення у майбутні роки. Але одна умова має бути достеменно суворою – у Романові започатковується свято (фестиваль), який має стати оригінальним, автентичним, домашнім і українським за духом святом торжества усіх тих доблестей, чеснот та достоїнств, які заповідали нам наші предки. Тільки і всього.
Віктор Радчук