У День Європи Україна разом із європейцями вшановує спільні принципи свободи, демократії, та верховенства права

9 травня, четвертий рік поспіль в умовах повномасштабної війни та втретє разом з країнами ЄС, Україна відзначає День Європи. Це глибоке свідчення нашої відданості спільним цінностям.
Мир у світі неможливо забезпечити без прогресивних зусиль, сумірних рівню небезпеки, що перед ним постає. Цими словами 75 років тому французький політик Роберт Шуман розпочав свою декларацію, що стала основоположною для всього процесу сучасної євроінтеграції. Пізніше саме день проголошення декларації, 9 травня, став Днем декларації Шумана, або Днем Європи – символом обʼєднання та прагнення до миру.
У День Європи Україна разом із європейськими націями вшановує спільні принципи свободи, демократії, верховенства права та поваги до прав людини. Це також день єдності, солідарності та спільного опору агресії, що загрожує цим цінностям. Саме зараз, у часи жорстокої війни росії, єдність європейських країн набуває особливого значення.
Відзначаючи День Європи, ми згадуємо, що ідея Об’єднаної Європи народилася з прагнення до миру, щоб не допустити повторення трагедій минулого. Сьогодні ця ідея як ніколи зберігає актуальність. Україна захищає не лише свою землю, а й основи мирного європейського порядку, та безпеку всього континенту. На цьому шляху нас підтримує Європейський Союз, який від перших днів повномасштабної агресії росії залишається пліч-о-пліч з Україною.
Подавши заявку на членство в ЄС на пʼятий день повномасштабного російського вторгнення, Україна зафіксувала свої десятирічні зусилля на шляху інтеграції до ЄС.
І як понад 10 років тому під час Революції Гідності, сьогодні українці ціною власного життя відстоюють свій європейський вибір та продовжують боротись за незалежність й право будувати майбутнє у складі ЄС. Разом з тим, всі ці роки попри зусилля росії підірвати нашу єдність, ми невпинно продовжуємо шлях трансформацій. Власною стійкістю, Україна вже довела, що здатна зміцнити європейський проєкт, посилити його конкурентоспроможність та автономію в умовах глобальної невизначеності.
Водночас для України євроінтеграція — це також і питання безпеки. Структурні трансформації у секторі безпеки і оборони, наближення до стандартів ЄС та НАТО, а також залученість до європейських безпекових механізмів не лише допомагають у відсічі російській загрозі сьогодні, але і формують надійний фундамент сучасної системи національної безпеки.
Євроінтеграція стала двигуном вагомих трансформацій всередині країни. Президент України, Парламент, Уряд, а також громадянське суспільство спільно працюють над втіленням стратегічного курсу України на набуття повноправного членства в Європейському Союзі. Ми впевнено йдемо шляхом реформ, гармонізації законодавства з правом ЄС, зміцнення демократичних інституцій та утвердження верховенства права. Україна, зі свого боку, підготувала все необхідне для відкриття першого переговорного Кластеру у межах процесу вступу.
Так, для системної реалізації євроінтеграційних зобов’язань Україна розробила три дорожні карти у ключових сферах: Верховенство права; Реформа державного управління; Функціонування демократичних інституцій. Ці документи відповідають запиту українського суспільства та спрямовані на досягнення критеріїв членства.
Також тривають інтенсивні двосторонні скринінгові зустрічі щодо відповідності українського законодавства праву ЄС. До цього процесу залучено близько 3,5 тисяч експертів з різних гілок влади, бізнесу та громадянського суспільства.
Україна проходить безпрецедентний шлях, працюючи над ключовими трансформаціями та готуючись до членства в умовах повномасштабної війни. Зі свого боку ЄС підтримує Україну політично, військово, економічно та гуманітарно. Ми вдячні за цю непохитну солідарність, що додає нам сил і стійкості для боротьби за незалежність нашої країни. На сьогодні, ЄС та держави-члени вже надали близько 144 млрд євро допомоги Україні.
Спільно з міжнародними партнерами ми прагнемо досягти встановлення справедливого й тривалого миру, що стане міцним базисом нової Європи. Ми працюємо з кожною країною та кожним лідером, здатними посилити тиск на агресора, аби війна для росії складала дедалі більшу ціну. Безпека Європи – наша спільна відповідальність.
День Європи – це не про минуле, а насамперед про майбутнє. Наша спільна задача відстояти і розбудувати нову Європу, що буде сильнішою і успішнішою. І в цьому майбутньому Україна вже виборола собі гідне місце в складі великої європейської родини.