Естонська ініціатива з відновлення Житомирщини

Естонська ініціатива з відновлення Житомирщини

Підтверджуючи важливість транспарентності та відповідального використання коштів, Естонія тим самим створює позитивний прецедент у глобальному контексті гуманітарної допомоги.

Співпраця з Житомирською областю визначає новий стандарт для відновлення на локальному рівні та є успішним прикладом для міжнародних організацій і партнерів.

Поточний рік став визначним для Житомирщини, коли Естонія першою серед країн Європейського Союзу взяла на себе відповідальність за відкриття нового дитячого садка в регіоні. Цей крок став ключовим у реалізації зобов'язань з відбудови Житомирщини після масованих атак у березні 2022 року.
На початку етапу взаємодії експерти Естонського агентства з питань розвитку та співробітництва здійснили візит до Житомирської області в травні 2022 року. Він став можливим завдяки підтримці Європейського Союзу та передбачав обстеження об'єктів, важливих для відновлення та підтримки місцевого населення. Українські партнери представили майстер-план реконструкції, який відобразив об’єкти, що потребують відновлення та модернізації.

Оцінка допомоги

Естонія зобов'язалася підтримати відбудову Житомирської області. У Житомирській області діє генеральний план реконструкції та модернізації області, в якому міститься інформація про зруйновані війною об’єкти, а також недобудовані внаслідок війни будівлі та споруди. Генеральний план включає об’єкти, для відновлення чи реконструкції яких регіон потребує підтримки з боку країн-партнерів, таких як Естонія.
Спеціально уповноваженою  організацією, яка фінансується Урядом Естонії, є Естонський центр міжнародного розвитку (ESTDEV). Він здійснює управління і реалізацію міжнародних проєктів з надання гуманітарної допомоги Естонії. Проєкти спрямовані на зміцнення демократичного врядування, розбудову економіки та допомогу населенню. ESTDEV наприкінці травня 2022 року вперше відвідали Житомирську область, щоб ознайомитися з об’єктами, реконструкція яких, на думку українських партнерів, була критично важливою для відновлення нормального життя в область. У цьому списку були дитячий садок у місті Овруч та знищений в Малині міст. Приймаючи рішення щодо проектів, Естонія враховує свої сильні сторони та відповідний досвід. Наприклад, Естонія є провідним експортером дерев’яних модульних будівель у Європі, ми маємо досвід світового рівня в галузі освіти, освітніх технологій і цифрової педагогіки, тому будівництво дитячого садка було завданням, яке Естонія мала для виконання.

З підписанням в липні минулого року тристороннього меморандуму між урядовим центром Естонії, Житомирською ОВА та Овруцькою міською радою відразу розпочався етап планування та запуску проекту. Ключову роль у будівництві овруцького дитсадка відіграли хороша співпраця та регулярні зустрічі з представниками Овруцької міської ради для обміну інформацією. Наприклад, процес детального планування зайняв менше 1,5 місяців завдяки сильній підтримці та відданості Овруцької міської ради.

ESTDEV вирішив розділити будівельні роботи на дві окремі частини. На першому етапі відбувалося виготовлення та монтаж модульної будівлі. На наступному, в рамках другого контракту, - бетонні роботи разом з комунікаціями та впорядкуванням прилеглої території. Модульні елементи були виготовлені в Естонії найбільшим естонським виробником Harmet OY та перевезені до Овруча, щоб зменшити ризики війни на будівництві. Транспортування та перетин кордону між Польщею та Україною було проблемою через довгі черги. Для її вирішення потрібна була дипломатична допомога Міністерства закордонних справ Естонії, Посольства Естонії в Польщі та інших відповідних урядових організацій. Будівельні роботи в Овручі виконувала українська генпідрядна компанія «Єврокон ЛТД». Співпраця між двома основними будівельними партнерами пройшла гладко, а проблеми розглядалися та вирішувалися під час щотижневих відеозустрічей.
- Використовуючи дистанційні рішення, можна зробити внесок у відбудову України, навіть коли в країні все ще триває війна, – визнає генеральний директор Естонської асоціації Woodhouse Анніка Кадая.

Відео дня

За словами генерального директора Harmet OÜ Ало Тамма, найбільшим викликом проєкту був не 170-денний термін виробництва та будівництва, а транспортування модулів в Україну. Складним завданням через довгі очікування був перетин кордону між Польщею та Україною.
- Наша компанія відправила тисячі модулів у різні країни, але ніколи не в країни, де ведуться військові дії, — пояснив Тамм. - Ситуація на кордоні може змінитися за лічені хвилини. Довелося перевезти через кордон 34 вантажівки трьома групами. Поїздка пройшла не без перешкод, але модулі прибули та встановили за графіком.

Результат співпраці

Будівництво дитячого садка в Житомирській області є першим масштабним проєктом розвитку Естонії, в якому державний і приватний сектори спільно працювали над спільною метою. Долучилися й ряд приватних естонських компаній як філантропів.
«Естонські компанії безкоштовно надали продукти та послуги на будівництво цього дитячого садка на суму близько 100 000 євро, — повідомив керівник проектів розвитку інфраструктури ESTDEV в Україні Тармо Нідо. - Це значно прискорило весь проєкт».
Зокрема Solarstone і Sunly пожертвували набір сонячних панелей і блок живлення, зменшивши витрати на технічне обслуговування дитячого садка та забезпечивши необхідну енергію в разі відключення електроенергії. Архітектурна фірма Sport OÜ Tiit Sild розробила креслення для дитячого садка, а Primostar OÜ постачала гідроізоляційні матеріали для підземного бомбосховища школи. Інші незамінні донори включають Sportservice OÜ, який пожертвував спортивне обладнання, і Kitman Thulema AS, який надав офісні меблі для персоналу. Крім того, Woodhouse Estonia виступає консультантом проєкту з самого початку.
Під час першої черги будівництва завершено чотири групові кімнати, приміщення загального користування, дитячий майданчик, бомбосховище, без якого не може працювати жоден дитячий садок в Україні. Для дитячого садка, як і для інших будівельних проєктів в Україні, життєво важливо, щоб Естонія пропонувала сучасні рішення, які є енергоефективними, довговічними та екологічно чистими.

Завдяки угоді в дитячому садку встановлюють сонячну систему потужністю 20 кВт, включаючи відповідні батареї. Ці джерела сонячної енергії будуть стійкими та екологічно чистими, дозволяючи дитячому садку заощаджувати витрати на електроенергію та гарантувати, що школа матиме доступ до енергії навіть у разі відключення електроенергії. Дитячий садок є чудовим прикладом того, як естонські інноваційні рішення досягають України через співпрацю в галузі розвитку та пропонують натхнення для реставрації інших будівель.
У той же час значне посилення якості початкової освіти вдасться досягти завдяки співпраці з Міністерством закордонних справ Ісландії, яке внесло 66 000 євро на закупівлю меблів та обладнання для презентацій, та урядом Фландрії, який виділив 100 000 євро на навчання вихователів дитячих садків та лідерів освіти Житомирщини.
- Овруцька міська рада та Житомирська обласна військова адміністрація були чудовими партнерами. Овруцький дитячий садок є першим естонським проектом реконструкції в Україні, де українські та європейські будівельні норми були змішані в одному проєкті. Модулі були побудовані відповідно до європейських норм, а бомбосховище та зовнішня територія - відповідно до українського законодавства. Той факт, що з моменту прийняття рішення про фінансування з боку Естонії до відкриття дитячого садка в Україні пройшло менше 12 місяців, чітко свідчить про те, що наша співпраця була професійною та ефективною з обох сторін, - переконана Тіна Йоозу-Палу.

Естонський підхід полягає в тому, щоб масштабувати всі реалізовані в Україні проєкти. Зважаючи на успіх зведеного об’єкту, і ми готові продовжувати працювати та ділитися досвідом з іншими країнами чи організаціями в розбудові систем освіти та соціального захисту. Наприклад, персонал нового дитячого садка в Овручі проходить педагогічні тренінги і буде використовувати технологічні рішення, які застосовують естонські садочки. Крім того, завдяки тісній співпраці з муніципалітетом Овруча, директори всіх 6 дитячих садків міста Овруч мали можливість відвідати Естонію у квітні, щоб ознайомитися з естонськими практиками та пройти тренінг з управління. Усі 18 дитячих садків Овруцької територіальної громади пройшли навчання з програмного забезпечення для дошкільної освіти Eliis, розробленого в Естонії спеціально для дошкільних закладів.
Завдячуючи цьому, тепер є можливість більш зручно управляти повсякденним життям дитячого садка в цифровому форматі. Подібна схема буде застосована і до малих групових будинків сімейного типу для дітей, які осиротіли внаслідок війни.

Нагальні потреби

Під час нещодавнього візиту в Україну прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас підтвердила, що розпочнеться друга черга будівництва, яка забезпечить дитячий садок достатньою кількістю місць для 160 дітей.
Окрім цього, естонській стороні передали на розгляд 15 проєктів, серед яких відбудова мосту в місті Малин. Його планували відремонтувати ще до початку повномасштабного вторгнення, але 6 березня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу міст обвалився.

Отримавши погодження на співфінансування, в серпні 2022 року департамент Житомирської ОВА провів новий тендер на ремонт мосту. В червні цього року департамент фінансів Житомирської ОВА отримав 16 мільйонів гривень фінансової допомоги від Естонії. Після цього робота над відновленням мосту активізувалася. Через місяць представники естонської сторони разом з чиновниками проінспектували хід їх виконання. І у жовтні будівельні роботи завершили, повністю відновивши транспортне сполучення по важливій транспортній магістралі. На відбудову мосту міжнародні партнери надали грант в 1 млн євро. Решта 60% - профінансовано бюджетними коштами.


Відновлений міст в м. Малині. Фото: Житомирська ОВА.

- Вкрай важливо зрозуміти реальні потреби України, які є найбільш важливими проектами відновлення, що допоможуть Україні відновити нормальне життя для свого народу. Цей вибір не повинен залежати від політичних інтересів, а має ґрунтуватися на реальних потребах, - стверджує представниця ESTDEV Тіна Йоозу-Палу.


Естонська сторона на постійному зв’язку з партнерськими громадами Житомирської області. Окрім завершення розпочатих об'єктів, в регіоні заплановано звести два групових будинки для дітей, які залишилися без батьків, навчати їхніх прийомних батьків та допомогти Житомирській області розвивати систему соціального захисту. У співпраці з Спілкою архітекторів України проведений архітектурний конкурс на будівлю та обраний проект.
Водночас заплановано надалі тісно співпрацювати з навчальними закладами області для впровадження реформ у сфері професійно-технічної освіти та е-рішень у навчанні.
У цьому зв'язку органам місцевого самоврядування та виконавчої влади необхідно знати як комунікувати з партнерами та донорами:

- Найважливіше сьогодні - допомогти донорським грошам дійти до конкретних об'єктів і забезпечити прозоре використання донорських коштів. Для ефективної допомоги структурі, безумовно, добре, якщо інформація про пріоритети поширюється на районному рівні. Це полегшує донору доступ до об'єкта, який найбільше потребує допомоги. Підтримка місцевої влади у вирішенні організаційних питань також дуже необхідна, - додає наша співрозмовниця.
Успішність процесу відбудови і подальший розвиток країни визначатимуться ефективністю поточних проектів та плідною співпрацею з міжнародними партнерами. Тому саме завдяки високій взаємодії таких локальних партнерств можна очікувати досягнення очікуваного результату.
 

Коментарі

keyboard_arrow_up