Як трансформується система охорони здоров’я в Україні

Як трансформується система охорони здоров’я в Україні

Трансформація охорони здоров’я — це не перехід в один крок від системи Семашка до європейських стандартів медичної допомоги.

Це поетапний план складних змін, закріплений в Законі України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення”. Зміни, передбачені цим Законом, ми розпочали втілювати трохи більше року тому.

Згідно з цим планом у 2018 році розпочалася трансформація первинної медичної допомоги — закладів, де працюють терапевти, сімейні лікарі та педіатри. У багатьох розвинених країнах світу первинна меддопомога, а саме сімейні лікарі, вирішує більшість звернень пацієнтів.

До прикладу, в Британії з близько 90% усіх звернень пацієнтів допомагають сімейні лікарі. Це ефективно, бо допомагає запобігати багатьом хворобам до того, як вони потребуватимуть складного, дорогого і не завжди успішного лікування.

Більше про те, чому команда МОЗ України почала трансформацію з первинної меддопомоги можна почитати тут: http://bit.ly/2ZpOoKG

 

У 2019 році триватиме підготовка до трансформації спеціалізованої допомоги: поліклінік та стаціонарів.

З 1 січня 2020 року нові механізми фінансування запрацюють на всіх рівнях медичної допомоги — від первинної до стаціонарної.

Це не означає, що всі позитивні зміни ми зможемо побачити лише в 2020 році. Вони вже відбуваються та відчутні мільйонам громадян. Відповідно до того етапу, де відбулася трансформація.

За останні 2,5 роки вдалося досягти значних результатів:

  • Кожен українець вперше отримав можливість вільно обирати сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. У державних або приватних медзакладах. 27,4 мільйони людей скористалися цією можливістю і долучилися до змін. 70% задоволені спеціалістом, якого обрали.
  • 99% комунальних закладів первинної допомоги перейшли на фінансування за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”. Тепер вони отримують кошти за послуги, які надають пацієнтам. Не за розмір приміщення, кількість ліжок або ж медперсоналу. Дохід залежить від обсягу роботи. Для багатьох лікарів, медсестер та медбратів первинки це відображається в зарплаті у понад 10, 15 і 20 тисяч гривень.
  • Запрацювала НСЗУ Національна служба здоров’я України — нова інституція, яка є єдиним платником в новій системі охорони здоров’я. Замість складного та непрозорого процесу перерахування коштів з державних до місцевих бюджетів через механізм субвенції, НСЗУ укладає з медзакладами прямі прозорі договори. Всі дані щодо оплат всім медичним закладам публікуються онлайн на сайті НСЗУ: http://nszu.gov.ua/ukladeni-dogovori/statistics  Тобто кожен, в будь-який момент, може подивитися зокрема скільки лікарі медзакладу мають договорів з пацієнтами та скільки коштів платників податків він отримував кожного місяця.
  • Вперше в історії українці мають можливість отримувати медичну допомогу в приватних закладах за бюджетні кошти. Кожен п’ятий заклад первинної допомоги у реформі — приватний.
  • Медичні заклади тепер можуть гнучко визначати заробітну плату для своїх працівників. Принципи нарахування зарплат закріплюються в колективних договорах. В ефективних закладах первинної допомоги, які долучилися до трансформації, зарплати медичних працівників зросли в 2-4 рази.
  • Запрацювала електронна система охорони здоров’я — через неї пацієнти укладають декларації з лікарями, а лікарні підписують договори з Національною службою здоров’я.

Рівень комп’ютеризації закладів первинної ланки зріс з 3% до 97%. У найвіддаленіших селах лікарі укладають декларації з пацієнтами, користуючись комп’ютерами. І в них добре виходить.

Тут можна почитати більше про те, що вже зроблено в eHealth: http://bit.ly/2vijLc5

Все більше медзакладів пропонують записатися до лікаря онлайн, а не чекати невизначений час у черзі.

З 1 березня 2019 року в тестовому режимі запрацювала електронна медична картка: https://bit.ly/2URWYD6

З 1 квітня запрацював електронний рецепт на програму “Доступні ліки” й наразі вже виписано понад 850 тис. е-рецептів: https://bit.ly/2UaZro2

Окрім е-рецептів, в 2019 році планується запуск електронних направлень до спеціалістів та е-лікарняних.

Менше корупції = більше ліків. Залучення міжнародних організацій допомогло відбити в корупціонерів мільяйрди гривень, за які ми тепер закуповуємо додаткові ліки для пацієнтів та рятуємо більше життів: https://bit.ly/2DvBaTo

Всі вакцини, які мають проводитися за Національним календарем щеплень, є в наявності: http://bit.ly/2Vgaos1

У національній мережі надання допомоги пацієнтам з гострим інфарктом працює вже 41 кардіоцентр. Завдяки урядовій ініціативі вони продовжують відкриватися по всій країні: http://moz.gov.ua/kardiocentri. Всі пацієнти, які перебувають в найгострішій фазі інфаркту, отримують стентування безоплатно.

Працює урядова програма “Доступні ліки”, яка поліпшила доступ українців до лікування: https://bit.ly/2IAy2ZH.

Трансформація розпочалася і на рівні медичної освіти: http://bit.ly/2VYWHuThttp://moz.gov.ua/edkihttp://bit.ly/2VXEk9u

Цього року розпочнуться зміни у екстреній допомозі: http://bit.ly/2IPnNk7http://bit.ly/2UUcheU

Це лише частина змін, які команді МОЗ України вдалося реалізувати в дуже стислі терміни. Все це стало можливим завдяки надзвичайній підтримці з боку громадян та медичної спільноти.

Не все відбувається ідеально. І зміни прийшли не всюди. Чим більше ми просуваємося вперед, тим сильніше опирається стара система. Але охорона здоров’я змінюється й змінюється швидко. Новий підхід до фінансування (“гроші йдуть за пацієнтом”) продемонстрував свою ефективність на рівні допомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти і педіатри. Вже з наступного року він почне працювати на всіх рівнях надання медичної допомоги. Найголовніше завдання — підготувати заклади спеціалізованої допомоги до переходу на нові принципи роботи, допомогти їм з реорганізацією та комп’ютеризацією. На цьому ми зосередимо зусилля в найближчі місяці. Реальні зміни — складний процес, в якому час — головний ворог. Напади популістів та корупціонерів, постійні судові позови, політична турбулентність, інформаційні кампанії та потужна опозиція медичних феодалів — забирають багато енергії і зусиль, але не зупинять зміни, час яких настав“, – говорить в.о.міністра охорони здоров’я доктор Уляна Супрун.

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
16:19 У Житомир вже встановили 30 поїлок для тварин 16:01 Собаки спеціального призначення Київської митниці склали іспити 15:38 Гілка тополі заблокувала рух на дорозі Овруч - Словечне 15:23 Минулої зими у Житомирі використали 1600 тонн піщано-сольової суміші і 800 тонн солі Від читача 15:41 Європейський Союз заявив про провокації РФ в окупованому Криму 15:00 Звертаємо увагу користувачів РРО! Вже з 1 серпня можна використовувати програмні РРО 14:40 Про фейсбук як про дзеркало, яке буває трохи скособоченим… 14:21 799 адвокатів долучилися до співпраці із системою БПД 14:00 За фактом незаконної приватизаціїі 31 га земель з покладами бурштину на Олевщині розпочато кримінальне провадження 12:38 Компослуги та соцвиплати: що змінилося 12:30 Житомирянин потонув на пляжі в Одесі 12:18 Як рух рідновірів відновлює традиційне святкування Купала в Житомирі: інтерв’ю 12:00 Сьогодні - День сім'ї в Україні 11:42 Зеленський призначив 32 нових суддів, чотири з них - у Житомирській області 11:28 Від COVID-19 на Житомирщині померло ще двоє людей 11:21 Виконком міськради ініціює звернення до міністра освіти стосовно дистанційного навчання школярів 11:02 В Україні знизиться температура і піде спека. Яким областям пощастить? 10:39 Протестувальники проти АЗС UPG поклали похоронні вінки 10:19 Подвійне вбивство в Іршанську: в лісі виявили труп жінки, в квартирі - тіло її співмешканця 10:00 У Житомирі згоріли три з чотирьох нових білоруських тролейбусів. ВІДЕО
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up