Вітаміни: користь і шкода

Вітаміни: користь і шкода

Вітаміни – це органічні сполуки, які не синтезуються. Тому вони повинні надходити в організм разом з харчовими продуктами або у вигляді біоактивних добавок.

Крім цього, вітаміни являють собою речовини, що володіють високою біологічною активністю. Коли їх не вистачає, порушується функціонування всього організму. Також можуть розвиватися різні патологічні стани. 

Види вітамінів

Сьогодні відомо близько 20 речовин, що відносяться до вітамінів. Вони діляться на дві  групи: водорозчинні та жиророзчинні. Вітаміни водорозчинній групи - В і С, а також біотин (умовно відноситься до з`єднань групи В). Вітаміни жиророзчинної групи відносяться до ізопреноїдів. Основними представниками є вітаміни А, Е, D, К. Всі ці речовини виконують окрему функцію в організмі. Так, при авітамінозах (стані, що характеризується недостатнім надходженням в організм вітамінів), порушується робота внутрішніх органів і може виникнути цілий ряд важких захворювань.

Відео дня

Вітамін А

Необхідний для імунної системи. Він допомагає знищувати віруси, бактерії та інші збудники хвороб, підтримує здоров`я клітин організму. Також він допоможе поліпшити зір, здоров`я волосся, шкіри, зубів і ясен , сприяє зміцненню і росту кісток. Вітамін А виконує безліч життєво важливих функцій і інші вітаміни цієї групи відіграють величезну роль у нормальному функціонуванні всього організму.

Вітаміни групи В

Вони відносяться до водорозчинній групі. У природі не зустрічаються в ізольованому вигляді , тільки в комплексі з іншими вітамінами. Вітаміни цієї групи необхідні для нормалізації вуглеводного і білкового обмінів. Вони позитивно впливають на волосся, шкіру, м`язи, очі, травний тракт, печінку, ротову порожнину і нервову систему. Брак в організмі вітамінів групи В призводить до порушення обміну речовин, а наслідком цього є випадання волосся, раннє посивіння, депресія, запори і підвищений вміст холестерину в крові. Вітаміни групи В знищуються вживанням алкоголю, що потрапляють в організм з  цукром. Вітамінів В налічується цілий ряд - від В1 до В12.

 

Вітамін С (аскорбінова кислота) 

Є біоактивним речовиною поряд з вітамінами А, Е, селеном - і належить до чотирьох найбільш важливих антиокислювачів, які борються з вільними радикалами і сприяють омолодженню організму. Вітамін С надає еластичності стінок кровоносних судин, разом з вітаміном К сприяє попередженню підшкірних крововиливів і відсуває інфаркти міокарда. Він бере участь у відновленні тканин, тому прискорює загоєння ран.

Вітамін F

Відноситься до поліненасичених жирних кислот і сприяє засвоєнню жирів. Він впливає на матку, а також на процес лактації. Вітамін F бере участь в лікуванні різних шкірних захворювань і атеросклерозу.

Вітамін U

Впливає на жировий обмін і має проти виразкову дію, а також позитивно впливає на коронарний і мозковий кровообіг.

Вітамін D

Дефіцит вітаміну D часто призводить до рахіту у дітей, а також остеомаляцію у дорослих і літніх людей.

Як отримати необхідну кількість вітамінів?

• Більшість вітамінів повинна надходити з їжею, оскільки організм або не виробляє їх, або виробляє в недостатній кількості. Всі основні групи харчових продуктів (овочі, фрукти, м`ясо, риба, молочні продукти, яйця) багаті на вітаміни, хоча жоден продукт сам по собі не може повністю задовольнити потреби організму. Тому необхідно вживати збалансовану різноманітну дієту.  Крім того, деякі вітаміни (такі як K і H) синтезуються кишковою мікрофлорою, а вітамін D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання.

• Щоденний вибір продуктів, багатих на вітаміни та мінерали, є найкращим способом для організму отримати те, що йому потрібно, щоб бути здоровим. Лікар може рекомендувати полівітаміни чи інші харчові добавки, якщо ви дотримуєтесь обмеженої дієти або маєте певні захворювання.

• Однак не варто очікувати, що харчові добавки будуть протидіяти наслідкам нездорового способу життя. Натуральні продукти містять набагато більше поживних речовин, необхідних для нашого організму, аніж може запропонувати будь-яка харчова добавка.

Як діагностувати недостатність вітамінів?

Аналіз крові на вітамінній панелі перевіряє рівень тринадцяти основних вітамінів, щоб виявити будь-які недоліки та визначити, чи потрібні добавки. Якщо у вас низький вміст певної поживної речовини, можете збільшити споживання продуктів, збагачених цими речовинами. Однак в деяких випадках добавки однозначно необхідні. Лікар може допомогти  оцінити ваші дієтичні потреби і визначити чи доцільні вітамінні добавки саме для вас.

Чи може нашкодити надмірне споживання вітамінів?

Високі дози деяких вітамінів можуть нашкодити тонко влаштованим системам організму. До прикладу:

  • - Надмірна кількість вітаміну С або кальцію може спричинити діарею та біль у шлунку.
  • - Прийом занадто великої кількості вітаміну D протягом тривалого періоду може призвести до накопичення кальцію в організмі, що може послабити кістки, пошкодити серце та нирки.
  • - Вживання дуже великої кількості вітаміну А може спричинити сонливість, дратівливість, головний біль, нудоту та блювання.
  • Безперечно, є випадки, коли люди потребують вітамінних добавок через різні обставини та умови, що заважають їм отримувати необхідні нутрієнти з їжі. Наприклад, тим, хто дотримується веганської дієти, може знадобитися додатково приймати вітамін B12 (він міститься переважно у тваринних продуктах). Людям, які страждають на кістозний фіброз, можуть знадобитися добавки, оскільки вони не засвоюють належним чином багато нутрієнтів з їжі.

Втім, перед тим, як вирішити приймати добавки, слід проконсультуватись з лікарем та встановити у Вас наявність дефіциту - що дасть змогу прийняти рішення про необхідності таких дій.

 

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up