У Житомирській області щороку виявляють 350–400 нових випадків раку молочної залози: мамографія рятує життя

У Житомирській області щороку виявляють 350–400 нових випадків раку молочної залози: мамографія рятує життя

Рак молочної залози посідає перше місце серед онкологічних захворювань у жінок. За статистикою, у світі щохвилини жінка дізнається про цей діагноз.

В Житомирській області щороку виявляють 350–400 нових випадків захворювання.

На базі поліклініки №1 КП «Лікарня №1» Житомирської міської ради з грудня 2020 року функціонує спеціалізований медцентр, що займається діагностикою та лікуванням патологій молочних залоз — як доброякісних, так і злоякісних. Його головна перевага — надсучасний апарат із функцією 3D-мамографії, що здатний виявляти утворення розміром 1–2 мм, які неможливо виявити пальпацією.

У 2024 році мамографію тут пройшли 2762 пацієнти. У 62 випадках було виявлено підозри на злоякісні новоутворення, з яких імовірність діагнозу «рак молочної залози» становила 90%. Втім, остаточне підтвердження можливе лише після біопсії.

Відео дня

Апарат із функцією 3D-мамографії дозволяє отримати тривимірне зображення молочної залози, що забезпечує точнішу діагностику. Кожна молочна залоза обстежується у двох проєкціях — прямо і косо. Подібне обладнання є не в кожній лікарні, що робить цей центр важливим осередком боротьби з онкопатологіями.

За день через цей кабінет проходить близько 25 пацієнтів. Це переважно жінки. Однак і чоловіки хворіють на цю недугу. Ярослав Сущенко, онкохірург-мамолог, каже: минулого року оперував двох пацієнтів чоловічої статі. Зі слів лікаря, такі випадки, як правило, мають спадковий характер.

«Якщо у чоловіка виявляють спадкову мутацію, то ризик розвитку раку молочної залози у його дочок становить 60–80%. А загалом 5–10% випадків раку грудей є спадковими. Тому при виявленні цієї недуги проводиться ще й генетичні дослідження. Адже це впливає на тактику лікування — і на хімієтерапію, і на оперативне втручання», — говорить лікар.

Лікарі рекомендують жінкам від 40 років проходити мамографію щороку. Молодшим — робити ультразвукове дослідження або ж тоді, коли результати УЗД показали щось підозріле.

Пік захворюваності припадає на вік 44–66 років. Саме тому регулярні обстеження відіграють ключову роль у профілактиці та ранньому виявленні хвороби. За статистикою, 80% пацієнтів звертаються на 1–3 стадіях захворювання, тоді як у 20% випадків рак діагностують на запущених стадіях, коли оперативне втручання вже не є можливим, а лікування має паліативний характер.

Мамографія входить до Програми медичних гарантій та є безоплатною за наявності направлення від сімейного або лікуючого лікаря. Без направлення процедура коштує 350 грн.

Запис проводиться заздалегідь, і на планову мамографію можна потрапити приблизно за тиждень. У разі підозр лікарі намагаються прийняти пацієнтів позачергово.

Спеціальної підготовки до обстеження не потрібно. Процедура триває 15–20 хвилин, а результати можна отримати одразу або наступного дня.

«Найважче у нашій роботі — сказати жінці, що є підозра на рак», — зізнаються лікарі. Проте рання діагностика значно підвищує шанси на успішне лікування. Сучасні технології, такі як італійський цифровий мамограф Giotto в спеціалізованому медцентрі Лікарні №1, дають шанс жити довгим і повноцінним життям. Тому вкрай важливо проводити обстеження. Це є крок назустріч власному здоров’ю.

…На екрані комп’ютера — результати останніх обстежень пацієнток. Лікарка-ренгенолог Олена Байталюк уважно їх аналізує. В одному із випадків бачить підозру на онкологічне захворювання.

«Є деформація структури залози, яка може свідчити про патологічний процес», — говорить пані Олена. Для уточнення робить дообстеження — томосинтез із високою точністю візуалізації до 2 мм. Виявляє підозрізу ділянку розміром 2,5 см, яку чітко видно у прямій та косій проєкціях.

Інший випадок демонструє важливість вчасного звернення до лікаря. Тут видно, що стадія вже не рання і що жінка звернулася запізно, більш як за рік після появи перших ознак, коментує лікарка. У пацієнтки спостерігається деформація шкіри, зміна її кольору та наявність втягнутості.

Тому в цій історії слово «вчасно» є ключовим. Рак може розвиватися непомітно і не викликати дискомфорту. Трапляються випадки, що жінка приходить на обстеження лише за компанію з подругою. А потім наважується, і саме в неї виявляють підозрілу ділянку.

 

 

Джерело: Житомирська міська рада

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up