Консультує Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України.
Незабаром з настанням холодів розпочнеться сезон захворювань на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції. Ці інфекції залишаються однією з найбільш актуальних проблем охорони здоров’я. Більшість людей страждають на цю недугу щорічно, або навіть декілька разів на рік. В минулому епідсезоні в нашій області на грип та ГРВІ захворіла 185 421 людина.
Чому ми так часто хворіємо на цю інфекцію?
Дослідженнями вчених США доведено, що у випадку захворювання людини на грип чи грипоподібне захворювання, аерозолі, що утворюються при спокійному диханні, виділяються та залишаються у повітрі тривалий час – без розмови, без кашлю, без чихання, з перших днів містять вірус, що й обумовлює передачу інфекції оточуючим та сприяє швидкому поширенню інфекції. А тому підтримка чистоти поверхонь, миття рук та уникнення людей, які кашляють, не гарантують повний захист від грипу. З огляду на це набувають цінність заходи щодо покращення системи вентиляції в громадських місцях, школах, вагонах метро тощо, а також посилюється увага до знезараження мікробів у повітрі приміщень новими методами, такими як застосування вузького спектра ультрафіолетового світла, безпечного для людей.
На сьогодні великі надії покладаються на вакцини проти грипу. Але в Україні, зокрема в Житомирській області дуже незначна кількість людей щеплюється проти грипу. В минулому епідсезоні щеплено лише 1856 осіб. Тому імунізація проти грипу в цілому не впливає на зниження захворюваності населення, а є індивідуальним захистом людини, і в разі зараження, зменшує тяжкість хвороби .
Вакцина проти грипу не універсальна, як, наприклад, проти кору чи вітряної віспи, а щороку її склад змінюється. Так ВООЗ опублікувала рекомендації по складу вакцини проти грипу на сезон 2018-2019 року в Північній півкулі. В порівнянні зі складом трьохвалентної вакцини, що була рекомендована для минулого сезону 2017-2018 років, в новому сезоні в складі вакцини запропоновано дві зміни.
Відповідно до законодавчої бази, в Україні щеплення проти грипу є рекомендовані. Вакцинація може проводитись як за кошти місцевого бюджету та підприємств, так і за власні кошти громадян.
З метою зменшення наслідків майбутнього епідсезону з грипу та ГРВІ необхідно завчасно подбати про заходи профілактики, а саме керівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, установ, організацій та підприємств ініціювати питання щодо виділення коштів на закупівлю вакцини проти грипу, в першу чергу для осіб з груп ризику. З метою забезпечення найкращого захисту проводити вакцинацію у вересні-жовтні поточного року.
Наш досвід свідчить, що вакцинація є найкращим захистом! В минулому епідсезоні 206 працівникам обласного лабораторного центру проведено щеплення проти грипу. Серед вакцинованих – жодного захворілого. За даними лікувально-профілактичних закладів в інших колективах та серед людей, які вакцинувались, захворювань на грип також не зареєстровано. Тому, звертаючись до всіх керівників установ, організацій та підприємств наголошуємо, що вакцинація проти грипу це в першу чергу економія коштів та здоров’я Ваших працівників!
Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.
№ 10 від 23 квітня 2025
Читати номер