Обережно – борщівник!

Обережно – борщівник!

Вже неодноразово ми розміщували матеріали про вкрай небезпечну рослину – борщівник Сосновського, яка захопила величезні території та становить небезпеку для людей.

Нагадаємо, влітку 2021 року працівники "Зеленбуду" почали знищення борщівника у Житомирі. Тоді представники Житомирської міської ради повідомляли, що борщівник Сосновського  активно знищують у всьому місті. Зеленбудівці ліквідували борщівник механічним методом, бо застосування пестицидів  у місті згідно з Правилами утримання зелених насаджень заборонено. Тоді, за повідомленням пресслужби міськради, за 1,5 місяці злісний бур’ян викосили на Київському шосе, вул. Івана  Мазепи,  біля кінотеатру «Космос», вул. Труда, Леха Качинського, біля ЗОШ №10 та  на схилах Замкової гори.

Але зараз ситуація знов катастрофічна. Борщівник не тільки повернувся на «свої» попередні території, а й захопив нові, знищуючи в свою чергу аборигенні види рослин, що спричиняє дуже величезну шкоду природі і екології.

Відео дня

Відома лікарка Ольга Богомолець у власному дописі в соціальній мережі Фесбук також звертає увагу на те, що почастішали випадки важких опіків у дітей та дорослих після контакту з борщівником.

Зокрема у дописі Ольги Богомолець наголошується:

«Ворог причаївся і замаскувався  в кожному лісі і навіть при дорозі. І звуть його БОРЩІВНИК. Це звернення на наш онлайн сервіс - пацієнти думали, що це сонячний опік, але, на жаль, клінічна картина свідчила про гострий опік шкідливою рослиною. Борщівник виділяє фітосполуки, які під дією ультрафіолету знешкоджують захист шкіри. Достатньо доторкнутись до борщівника та декілька хвилин потримати уражену частину тіла на сонці — і опіки гарантовані: I, II, III ступенів. Якщо уражена велика площа тіла - опік може призвести і до летальних наслідків.

Такі клінічні випадки, як на фото, ми звичайно лікуємо — в тому числі й онлайн, якщо площа опіку на велика. Якщо велика - потрібен стаціонар.

Через пару місяців наш  пацієнт буде здоровим, але зустріч з небезпечною рослиною стане для нього і його родини важливим досвідом.

Липень і серпень — найнебезпечніші місяці, бо саме в цей час борщівник цвіте. Тому будьте уважні та обережні!

Що робити, якщо ви отримали опік борщівника

- не розчухувати!

- не здирати пухирці!

- промити проточною водою протягом декількох хвилин!

- обробити пантенолом уражені ділянки!

- уникати сонця!

- звернутися до лікаря!

Запам'ятайте та збережіть ці прості поради — і вони вбережуть ваше здоров'я, а може навіть і життя».

Довідково

Борщівник Мантегацці (Heracleum mantegazzianum) і борщівник Сосновського (Н. sosnowskyi) висотою до 3,5 м, з листям майже метрової довжини і суцвіттями парасольками величиною з пательню, не мають собі рівних у конкурентній боротьбі за місце під сонцем.

На рослині визрівають тисячі зерняток насіння, які розносяться вітром на всі боки.

У жорстких волосках, якими рясно опушені листя і стебла борщівника, містяться фуранокумаріни, які сильно подразнюють шкіру при зіткненні з рослиною. Особливо пекучими стебла і листя стають в сонячну погоду. Роздратування рівнозначно опіку другого ступеня, тому якщо вас спіткала така прикрість, негайно вирушайте до лікаря. Ефірні масла, що виділяються рослинами в концентрації всього лише 0, 001%, здатні викликати опік слизової оболонки рота. Але основними жертвами борщевічних заростей були і залишаються діти.

Фото з архіву «20 хвилин» та з особистої сторінки у Фейсбук Ольги Богомолець

 

 

Слідкуйте за новинами Житомира у Facebook, Telegram, Instagram та YouTube.

Коментарі

keyboard_arrow_up