Лікування інсульту в Україні - безоплатне для пацієнтів

Лікування інсульту в Україні - безоплатне для пацієнтів

Лікування інсульту в Україні є безоплатним для пацієнтів з 2020 року. Про це знають лише 22% українців.

У Києві відбулась пресконференція «Надання медичної допомоги при інсульті під час пандемії CОVID-19», де лікарі та експерти обговорили проблемні питання у сфері лікування гострого мозкового інсульту. 

З квітня 2020 року надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті входить в Програму медичних гарантій та оплачується Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Кожен пацієнт, який потрапляє до спеціалізованої лікарні з інсультом, має право на безоплатне лікування. 

У рамках пресконференції були представлені результати соціологічного дослідження про рівень обізнаності українців щодо інсульту та його лікування. 57% українців вважають, що обізнані у темі інсульту, а 68% опитаних змогли спонтанно назвати хоча б одну з ознак інсульту. 

Майже усі опитані (понад 90%) знають, що потрібно терміново викликати швидку допомогу. Однак лише половина (52%) знають, що пацієнтів з інсультом повинні доставити у спеціалізовані лікарні, де є цілодобовий доступ до комп'ютерної томографії чи магнітно-резонансної томографії. 

Лише 22% з усіх опитаних знають, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнтів – вартість послуг, в тому числі медикаменти та вироби медичного призначення, оплачує НСЗУ. 

A picture containing graphical user interface

Description automatically generated

За правильним маршрутом усіх пацієнтів з ознаками інсульту повинні доставляти у лікарні, які підписали договір із НСЗУ для надання пакету допомоги при гострому мозковому інсульті. В першу годину після доправлення у лікарню пацієнту з підозрою на інсульт повинні зробити КТ або МРТ для встановлення правильного діагнозу. 

Олександр ДАНИЛЮК, керівник експертної групи з питань розвитку екстреної допомоги Директорату медичного забезпечення МОЗ України:

«Бригада екстерної медичної допомоги зобов’язана доставити пацієнта у законтрактований заклад охорони здоров’я, який відповідає усім вимогам НСЗУ для лікування інсульту. Маршрут пацієнта в незаконтрактований заклад в системі екстреної медичної допомоги неможливий, тому що не покривається Програмою медичних гарантій. Попри те, що Програма медичних гарантій на лікування інсульту діє вже близько року, трапляються випадки, коли пацієнтів доставляють до лікарень, які не мають договору з НСЗУ.

Важливим також є Рішення РНБО про забезпечення екстериторіальності екстреної медичної допомоги, що передбачає доправлення пацієнтів в найближчу потрібну лікарню, навіть якщо вона знаходиться в іншому районі чи області. Перегляд маршрутів пацієнтів та виконання цього рішення є важливим для вчасного надання медичної допомоги пацієнтам у невідкладному стані».

Юрій ФЛОМІН, лікар-невролог, член правління ГО «Українська асоціація боротьби з інсультом»:

«Інсульт є великою медико-соціальною проблемою, адже йдеться про 120-150 тисяч випадків щороку. В Україні також великий відсоток смертності та інвалідизації після інсульту. Експерти припускають, що сукупні економічні втрати від інсульту можуть сягати 100 мільярдів гривень щороку». 

Договори з НСЗУ на надання пакету послуг при інсульті у 2021 році підписали 237 медичні заклади по всій країні. Це ті лікарні, які можуть надавати кваліфіковану медичну допомогу при інсульті. 

Залежно від наданих послуг, оплата відбувається за трьома тарифами:

Дмитро САМОФАЛОВ, Т.в.о. Голови НСЗУ

«З початку 2021 року НСЗУ вже сплатила медичним закладам понад 1,1 мільярда гривень за надання медичної допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом. Це близько 80 тисяч пролікованих пацієнтів. Варто розуміти, що інсульт лікує не препарат чи операція, а ціла команда професіоналів, які знають, що робити через годину, добу чи місяць після початку симптомів.

Інсульт, на відміну від інфаркту, не болить. Деколи симптоми інсульту помічають занадто пізно, коли захворювання вже завдало невідворотної шкоди мозку людини. Тому важливо, аби 100% українців знали ознаки інсульту і могли вчасно викликати швидку. Саме завдяки таким знанням пацієнти швидше потраплятимуть до лікарні та матимуть більше шансів повернутись до нормального життя». 

Сергій  МОСКОВКО, завідувач відділення неврології Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, президент ГО «Українське товариство інсультної медицини»:

«Результати роботи НСЗУ та зміни у лікуванні інсульту в законтрактованих лікарнях – це просто фантастично. Звісно, існують ще проблеми із доставленням пацієнтів до правильних лікарень та інші питання, але вони будуть вирішені. 

Однак рідних людей, у яких стався інсульт, цікавить кінцевий результат – чи зможе пацієнт повернутись до нормального життя через 90 днів після початку симптомів. Як на мене, наступним кроком покращення якості надання допомоги при інсульті має стати моніторинг якості життя пацієнтів після перенесеного гострого стану. А також суттєві виплати лікарням, які змогли досягнути позитивного результату – зберегти життя та працездатність пацієнту».

Інсульт є основною причиною інвалідності та однією з головних причин смерті населення в Україні. Виживаність та успішна реабілітація пацієнта залежить від того, як швидко йому буде надана кваліфікована медична допомога. Зробити це потрібно у перші 4,5 години після інсульту.  Адже за одну хвилину інсульту  у мозку відмирають близько 2 мільйони нейронів.

Основні симптоми інсульту:

М – раптове порушення Мовлення

О – асиметрія Обличчя

З – Запаморочення

О – Очі: раптове погіршення зору

К – слабкість чи оніміння Кінцівок

При появі хоча б однієї з ознак інсульту слід телефонувати в екстрену медичну допомогу за номером 103.

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Житомира за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Житомирі Ваші відгуки про послуги у Житомирі
keyboard_arrow_up